ریزش مو یک فرآیند لازم و طبیعی در بدن ماست. اما ریزش موی فصلی چه علتی دارد؟در حالی که ریزش 50 تا 100 عدد تار مو در یک روز طبیعی تلقی می*شود، یک ریزش موی فصلی نیز وجود دارد که از دیگر عوامل ریزش مو بی*ضررتر است.

قرار گرفتن در معرض نور خورشید

ریزش موی فصلی در زنان اغلب در فصل زمستان دیده می*شود. در طول این زمان، قرارگیری در معرض آفتاب به حداقل می*رسد. در نتیجه، بدن ملاتونین کمتری تولید می*کند. ملاتونین ماده*ای است که بر گیرنده*های پوست سر تأثیر می*گذارد. عدم سنتز ویتامین دی در بدن علت اصلی ریزش موی فصلی در خانم*ها است.

افزایش تعریقریزش موی فصلی در آقایان اغلب در فصل تابستان رخ می*دهد. قرار گرفتن زیاد در معرض نور خورشید سبب تعریق در پوست سر می*شود که این امر موجب ایجاد فولیکولیت پیتروسپوروم (نوعی عفونت در پوست سر) می*شود. این بیماری به دلیل گسترش قارچ در فولیکول*های مو ایجاد می*شود. این قارچ*ها موجب آکنه و لک در پوست سر می*شوند، چیزی که در نهایت منجر به خارش شدید و ریزش مو خواهد شد. استفاده از یک شامپوی خاص وضعیت پوست سر را بهبود می*بخشد.

شرایط آب و هوایی


ریزش موی فصلی می*تواند بر اثر شرایط آب و هوایی نامتعادل و شدید ایجاد شود. هم در فصل تابستان و هم در فصل زمستان، ممکن است مو بسیار خشک باشد. بنابراین بهتر است مراقبت بیشتری از آن صورت پذیرد.


درمان ریزش موی فصلی


در اینجا توصیه*هایی در مورد ریزش موی طبیعی برای شما آورده*ایم:

• حداقل دو بار در هفته پوست سر خود را با روغن نارگیل ولرم ماساژ دهید. بگذارید روغن در طول شب روی سر مانده و صبح آن را با یک شامپوی ملایم بشویید.

• از استرس دوری کنید. استرس به طور قابل*توجهی روی فرآیندهایی که در بدن در حال انجام است و در نتیجه روی وضعیت مو تأثیر می*گذارد.

• محصولات مراقبت از مو را در یک قفسه*ی مناسب نگه*داری کنید. تاریخ انقضا و اینکه آیا محتویات تشکیل*دهنده محصول برای موی شما مناسب است یا خیر را بررسی کنید.

• از صاف کردن، رنگ کردن و دیگر مواردی که سبب آسیب به مو می*شود خودداری کنید.

ریزش موی فصلی همراه با تغییر فصل اتفاق می*افتد و اغلب پس از تمام شدن فصل، مو مجدداً ظاهر سالم خود را به دست می*آورد. با این حال، اگر متوجه شدید که ریزش موی شما برای زمانی طولانی ادامه دارد، در مشورت با یک فرد متخصص درنگ نکنید.


منبع:
wiki.5040.ir/%D8%B1%DB%8C%D8%B2%D8%B4-%D9%85%D9%88%DB%8C-%D9%81%D8%B5%D9%84%DB%8C.html