منابع " مهر نیوز, فارس نیوز, شما نیوز, روزنامه کیهان

پیکر زنده یاد انوشیروان ارجمند صبح امروز سه شنبه 25 آذرماه از تئاتر شهر به سمت تالار وحدت تشییع شد. بنا به وصیت زنده یاد انوشیروان ارجمند و همچنین خواسته خانواده این بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون پیکر وی صبح امروز ساعت 8:30 ابتدا به صحنه سالن اصلی تئاتر شهر برده شد تا وی آخرین خداحافظی خود را از صحنه تئاتر داشته باشد.
پیکر انوشیروان ارجمند هنرمند پیشکسوت عرصه تئاتر، سینما و تلویزیون دقایقی پیش از مقابل تئاتر شهر به سمت تالار وحدت تشییع شد.

برزو ارجمند و همسرش ، مادر و خواهرش بهار ارجمند

ویشکا آسایش در مراسم تشییع انوشیروان ارجمند
بهار ارجمند و مادرش در مراسم تشییع انوشیروان ارجمند
داریوش ارجمند در مراسم تشییع انوشیروان ارجمند

خانواده زنده یاد انوشیروان ارجمند و جمعی از هنرمندان نیز روی صحنه تئاتر با این هنرمند پیشکسوت وداع کردند.

جمعی از هنرمندان تئاتر، تلویزیون و سینما در این مراسم حضور داشتند که از جمله آنها می توان به داریوش ارجمند، برزو ارجمند، بهروز شعیبی، ویشکا آسایش، هومن برق نورد، فخرالدین صدیق شریف، علی دهکردی، فرهاد قائمیان، مهدی میامی، داریوش اسدزاده، محمود پاک نیت، علی لک پوریان، علی جلیلوند، سعید داخ و .... اشاره کرد.

معاون هنری ارشاد: انوشیروان ارجمند هنرمندی زلال بود

علی مرادخانی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ابتدای این مراسم گفت: دوستی من با انوشیروان ارجمند بیش از 30 سال ادامه داشت و من از دوران جوانی با این هنرمند فقید آشنا شدم. زنده*یاد ارجمند، هنرمندی مهربان و زلال بود که هر چه در دلش وجود داشت، همانی بود که ما در ظاهر او نیز می*دیدیم. او هنرمندی بود که همیشه در هر جایی از راستگویی و صداقت حرف می*زد.

معاون هنری وزیر ارشاد ادامه داد: چندی پیش که همراه با او در مشهد حضور داشتیم، دیدم که حال بسیار خوبی داشت اما متاسفانه ناگهان در یک لحظه آنچه که تصور نمی*کردیم، پیش آمد و او از میان ما رفت. ضایعه درگذشت این هنرمند فرهیخته و ارجمند عرصه تئاتر، سینما و تلویزیون را به خانواده، همسر و برادر او تسلیت می*گویم. امیدوارم خاطره*هایی که همواره از او برایم شیرین بوده، برای شادی روح او وجود داشته باشد. ضمن اینکه برای همه کسانی که این چنین در مراسم تشییع یک هنرمند ارج می*گذارند و برای هنرمندان دغدغه دارند، آرزوی توفیق دارم و امیدوارم این همت و وحدت همیشه در مقامی که قرار گرفته*ایم، وجود داشته باشد و آن اینکه شما هنرمندان و مردم آن را بزرگ می*دارید، بنابراین خدا نیز شما را بزرگ نگه می*دارد.

مسجدجامعی: ارجمند هنرمندی با باطن پاک بود

احمد مسجدجامعی، عضو شورای اسلامی شهر تهران نیز در تجلیل از مقام هنری و انسانی زنده*یاد انوشیروان ارجمند گفت: شاید شما مخاطبان و مردم عزیز در آثار سینمایی و نمایشی با ویژگی*های این هنرمند آشنا باشید اما خوب است یادآوری کنیم که زنده*یاد انوشیروان ارجمند باطن بسیار پاکی داشتند که این یکی از ویژگی*های اخلاقی این هنرمند به شمار می*آید و شاید شما عزیزان با این ویژگی آنچنان که باید، آشنا نباشید.

وی افزود: انوشیروان ارجمند شخصیت بسیار بی*ادعایی بود و همانقدر که در حوزه کاری خود تاثیر داشت، برای خود جایگاه ویژه*ای قائل نبود و اتفاقا همین موضوع بود که او را محبوب کرد.

عضو شورای اسلامی شهر تهران در بخش دیگری از صحبت*های خود با اشاره به حضور انوشیروان ارجمند در آثار نمایشی مذهبی به ویژه با موضوع «حضرت سیدالشهدا» گفت: این بزرگوار علاوه بر نقش*های بسیار موفقی که روی صحنه و در عرصه*های تصویری ایفا کرد، به دیگران نیز کمک می*کرد که در ایفای نقش خود بهترین باشد. من بسیار خوشحالم که خانواده این هنرمند پیشکسوت، اهل هنر هستند و یقین دارم این راه توسط شاگردان و خانواده وی ادامه پیدا می کند. با این حال روزهای بهتری را برای جامعه هنری آرزو می*کنم و برای آن بزرگوار از خداوند بزرگ طلب مغفرت دارم.

حسین پاکدل: انوشیروان ارجمند را با زوربای یونانی قیاس می*کنم

حسین پاکدل، نویسنده و کارگردان تئاتر ضمن قرائت متنی گفت: ما در این روزها گرد هم جمع می*شویم و برای هنرمندی شریف، صحنه*ای را ترتیب می*دهیم که صحنه رفتن او و نمایشی بسیار قوی است و عجب که این مقسم حیات و مرگ چقدر خوب کارش را انجام می*دهد و افراد شایسته را برای سفر به آن دنیا گلچین می*کند.

وی ادامه داد: به تدریج اجرای مراسم تراژیک بیرون از صحنه رو به افزایش است. ظاهرا ملک**الموت هم هنرمند خفته زیر خاک را به هنرمند فعال روی صحنه ترجیح می*دهد و به درستی هنرمندانی که جاودانه در این دنیا زندگی کردند، برای ما مردم هم زندگی را قابل تحمل می*کردند.

این کارگردان تئاتر در ادامه صحبت*های خود گفت: من انوشیروان ارجمند را با زوربای یونانی قیاس می*کردم. انوشیروان ارجمند در تمام آثاری که بازی می*کرد، چنان حضور داشت که هیچ کس او را نمی*دید. او در «امام علی»، «تفنگ سرپر» و «روزی روزگاری» آنچنان نقش*هایی را بازی می*کرد که گویی دیگر انوشیروان ارجمند نیست. ضمن اینکه من او را هنرمندی بدون حاشیه می*بینم و دوست دارم از این به بعد نیز او را در هیبت و اقتدار همیشگی*ام نگه دارم و با او زندگی کنم.

رضا پورحسین: هنرمندی که مرد روزهای سخت بود

رضا پورحسین، قائم مقام سیما نیز با اعلام تسلیت مدیر رسانه ملی به جامعه هنری و خانواده زنده*یاد ارجمند، گفت: آنچه که از انوشیروان ارجمند در ذهن*مان نقش بسته است، مردی لطیف، باسواد و بی*ادعا بود که هیچ وقت برای هنرش به مردم فخر نفروخت و همیشه حتی در اوقات سخت نیز در بهترین سریال*ها حضور داشت.

وی افزود: من می*توانم بگویم که انوشیروان ارجمند به عبارتی مرد روزهای سخت و تلاش*های سخت بود و هر جا بود، معلوم بود که آن کار از درجه کیفی قابل قبولی برخوردار است. بیاییم از مرگ به گونه*ای صحبت نکنیم که همه چیز تمام شده است. به اعتقاد من، مرگ در مبانی اعتقادی پلی است که ما را از نشئه*ای به نشئه**ای دیگر منتقل می*کند و من حتم دارم هنرمندانی چون انوشیروان ارجمند که همواره پاک زیستند، یادشان زنده است و حالا به نشئه*ای دیگر سفر می*کنند.

ایرج راد: با انسانیت در کنار هم زندگی کنیم

ایرج راد، مدیرعامل خانه تئاتر نیز در سخنانی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره زنده*یاد انوشیروان ارجمند گفت: انوشیروان چه آرام از میان ما رفت. او با اینکه دلی پرآشوب داشت، اما همواره آرام زیست. او عشق به فرهنگ و بازگو کردن واقعیت*ها را داشت.

مدیرعامل خانه تئاتر گفت: هنرمندان عرصه تئاتر وقتی در صحنه حضور پیدا می*کنند، زندگی می*کنند. آنها تا آنجا که حقیقت، راستی و پاکی وجود دارد، خود را روی صحنه عیان می**کنند و انوشیروان ارجمند همواره با آرامش خود به ما درس می*داد. از این هیاهوها بپرهیزیم و با انسانیت در کنار هم زندگی کنیم.

این بازیگر عرصه تئاتر، سینما و تلویزیون تاکید کرد: انوشیروان ارجمند در همه حال حتی در بدترین حال نیز می*خندید و خوب یادم می*آید که خنده با خس*خس او، آنچنان زندگی می*داد که توصیف آن قابل تصور نیست. او به معنا و مفهوم واقعی کلمه، به دور از حاشیه زندگی کرد.

راد در پایان صحبت*های خود گفت: رفتن انوشیروان ارجمند را به همه هنرمندان تسلیت می*گویم و باز به این نکته اشاره می*کنم که ما او را دوست داشتیم، داریم و دوستش خواهیم داشت.

رییس سازمان سینمایی: وظیفه داریم قبل از مرگ افراد از آنها قدردانی کنیم

حجت*اله ایوبی رییس سازمان سینمایی کشور در این مراسم ضمن قرائت قطعه شعری از مولانا خطاب به هنرمندان و شرکت*کنندگان در مراسم گفت: مصیبت درگذشت زنده*یاد انوشیروان ارجمند را به خانواده فرهیخته و ارجمند این هنرمند و به ویژه سینماگران فرهیخته و مردم تسلیت عرض می*کنم؛ مردمی که خاطرات بسیار خوب و فراموش نشدنی از این خانواده هنرمند و بزرگ دارند و حتم دارم هیچ*گاه خدمات این هنرمند عزیز را در طول تاریخ فراموش نمی*کنیم.

وی ادامه داد: امروز برای همه ما و کسانی که با دنیای فرهنگ و هنر کار دارند، روز تلخی است. امروز یک گوهر قیمتی را به خاک می*سپاریم. امروز مسافری به آن دیار می*رود که خاطراتش هرگز و هرگز فراموش شدنی نیست.

رییس سازمان سینمایی کشور تصریح کرد: امیدوارم قبل از اینکه هنرمندان و عزیزان*مان را به خاک بسپاریم، در زمان حیاتشان از آنها قدردانی کنیم و این وظیفه من و امثال من است که متولی چنین فعالیتی باشیم.

داریوش ارجمند: چه خوب است بر شانه مردم از دنیا هجرت کنیم

داریوش ارجمند، برادر زنده*یاد انوشیروان ارجمند در این مراسم با تقدیر از حضور پررنگ مردم در تشییع پیکر این هنرمند، توضیح داد: همه ما خواهیم رفت و چه بهتر که این گونه بر شانه مردم از این جهان هجرت کنیم. من نه به واسطه سبب خونی، بلکه اینجا به عنوان یک رفیق، همکار و شاگرد راجع به انوشیروان ارجمند حرف می*زنم. مردی که همیشه صبر، آرامش و دانسته*هایش الگوی همه بود.

وی گفت: درست چند ساعت از فوت برادرم برنامه*ریزی شده بود که من در برنامه «بعضی*ها»، علی ضیاء در شبکه 3 سیما حضور داشته باشم و دقیقا چهار یا پنج ساعت قبل از حضورم در این برنامه بود که برادرم از این دنیا رفت و عوامل برنامه نیز کسی را نداشتند که جایگزین من برای حضور در این برنامه بماند اما من به یاد حرف*های علی دهکردی می*افتم که چندی پیش در همین روز به نکته خوبی اشاره کرد اینکه این انوشیروان ارجمند بود که با تمام بی*هیاهو بودن و به دور از منیت*هایش، کاری کرد که بدون هیچ برنامه*ریزی بیش از 1.5 ساعت یک برنامه زنده به او اختصاص داده شود و به نظر من این همان اجر آن صبری است که در کلبه احزان رفت.


بهار ارجمند، فرزند زنده*یاد انوشیروان ارجمند نیز در این مراسم با اجرای پرشور قطعه*ای از نمایش «سایه ماه»، خطاب به پدرش گفت: «یادته مرشد. 34 سال فرزند دو مرشد بودم. مرشد اول؛ مادرم، کیهانم (خطاب به مادرش کیهان دخت) و مرشد همه چیز من، پدرم، رفیقم و استادم. ممنون بابا که اجازه دادی دخترت باشم. بابا دخترت بهت قول می*ده که راه انوشیروان ارجمند رو ادامه می*ده در صحنه*ها، با قدرت و ایستادگی. برزو جان سرتو بلند کن. همه هستند. من از همتون ممنونم. ناز قدمتون.»


برزو ارجمند، پسر زنده*یاد انوشیروان ارجمند نیز با تشکر از حضور مردم در مراسم تشییع پیکر پدرش گفت: «پدر جلوی این همه آدم، می*خوام بهت یه قول بدم. می*دونید که بابام عاشق خانه و خانوادش بود. بابا من هم قول می*دم مواظب همه کس و کارم باشم. قول می*دم سرم پایین باشه، قول می*دم مثل تو بی*حاشیه باشم. با همه حرف بزنم. بابا من قول می*دم پسر خوبی باشم.»

ارجمند ادامه داد: پدر من مردی بسیار بی*حاشیه*ای بود و من جا دارد در اینجا علیرغم حاشیه*هایی که در چند روز پیش به وجود آمده، به این نکته تاکید کنم که تمامی پرسنل بیمارستان پارسیان تهران، پدر من را روی چشم خود گذاشتند. اگرچه پدرم جنگید اما مرگ به او اجازه حیات نداد.

وی در بخش پایانی صحبت*های خود با بیان اینکه نظم و انضباط از ویژگی*های اصلی پدرش در طول ایام کاری بود، خطاب به مردم گفت: پدرم همیشه می*گفت که یک بازیگر با صدای دست تماشاگران است که می*تواند بفهمد روی صحنه خوب بوده یا خیر و اصولا روی صحنه چه کرده است. به همین جهت از شما می*خواهم تا برایش دست بزنید و بازی او روی صحنه را تشویق کنید.

بر اساس این گزارش، پس از برگزاری مراسم سخنرانی، نماز میت با حضور حجت الاسلام دعایی، بر پیکر زنده*یاد انوشیروان ارجمند خوانده شد.

محمود عزیزی، داریوش فرهنگ، حسین طاهری، فرهاد قائمیان، رضا کیانیان، محمود رضوی، بهروز شعیبی، ویشکا آسایش، حسین پارسایی، محمود پاک نیت، هومن برق*نورد، علی لک*پوریان، سعید داخ، مهدی کرم*پور، محمد طالقانی، محسن علی*اکبری، رضا حداد، هادی منتظری، داوود گنجی، حمیدرضا پگاه، اتابک نادری، امیرحسین مدرس، عباس عظیمی، امید حاجیلی، عادل بزدوده، بهرام جمالی، سعید ذهنی، علی بوستان، پویا امینی، فخرالدین صدیق شریف، پرستو صالحی، ایلیا منفرد و تعدادی دیگر از هنرمندان از جمله افرادی بودند که در مراسم تشییع پیکر زنده*یاد انوشیروان ارجمند در مجموعه تئاتر شهر و تالار وحدت حضور پیدا کردند.

پیکر انوشیروان ارجمند هنرمند پیشکسوت عرصه تئاتر، سینما و تلویزیون دقایقی پیش از مقابل تئاتر شهر به سمت تالار وحدت تشییع شد. صبح امروز سه شنبه 25 آذر 1393 پیکر انوشیروان ارجمند با حضور گسترده اهالی هنر از مقابل تئاتر شهر به سمت تالار وحدت تشییع شد، تا پس از وداع اهالی هنر با ارجمند، پیکر وی را به سمت جایگاه ابدی*اش ببرند.

در سال 1366 که حضرت آیت*الله العظمی خامنه*ای مقام ریاست جمهوری را برعهده داشتند، به تماشای نمایش «شگرد آخر» به کارگردانی انوشیروان ارجمند نشستند و پس از آن، لوح تقدیری را به وی تقدیم نمودند که در آن نوشته شده است:

«تئاتر، هنر چندین زبانه و زبان رسا و بلیغ در نمایاندن ظریف*ترین اندیشه*ها و عواطف بشری در میان ما قدر ناشناخته مانده و در خور توانایی آن، به خدمت آرمان*های والا و زیبایی*های انقلاب گرفته نشده است. «شگرد آخر» تجربه موفق و نمایشگر تلاش صمیمانه شما، از نمونه*های نادری است که راه تازه تئاتر فارسی را روشن می*کند و آینده مطلوبی را برای آن نوید می*دهد. مضمون شیوا و تکنیک قوی و ارائه بلیغ، مجموعه کاملا هنرمندانه*ای را از این اثر فراموش نشدنی پدید آورده است»

مراسم تشییع و یادبود انوشیروان ارجمند

پیکر زنده یاد «انوشیروان ارجمند» فردا -سه*شنبه 25 آذرماه- ساعت 9 صبح از مقابل تالار وحدت تشییع شده و در قطعه هنرمندان بهشت زهرا(س) به خاک سپرده خواهد شد.

همچنین مراسم یادبود این هنرمند پیشکسوت پنجشنبه - 27 آذر ماه - از ساعت 18 الی 19 در مسجد جامع شهرک غرب برگزار خواهد شد.

زنده یاد ارجمند مدتی پیش به دلیل بیماری قلبی در بیمارستان پارسیان تهران بستری شده بود و ظهر روز گذشته -یکشنبه 23 آذرماه- جان به جان آفرین تسلیم کرد.

انوشیروان ارجمند متولد 27 مهر 1320 در زاهدان برادر بزرگتر داریوش ارجمند است. وی پدر برزو ارجمند و بهار ارجمند بازیگران سینما و تلویزیون است.

مرحوم انوشیروان ارجمند از اواخر دهه 40 به عنوان بازیگر و کارگردان تئاتر در مشهد فعالیت خود را آغاز کرد. در کارنامه این بازیگر، بازی در مجموعه*های «مختارنامه»، «امام علی»، «روزی روزگاری» و فیلم*های سینمایی «دوئل»، «قاعده بازی» و «محیا» دیده می*شود.

پیام تسلیت «حجت الله ایوبی» در سوگ انوشیروان ارجمند

در پی درگذشت انوشیروان ارجمند، حجت الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی یادداشتی را منتشر کرد.

،متن یادداشت دکتر حجت الله ایوبی به شرح زیر است:

هنرمند واقعی از بطن جامعه برمی خیزد و در تلاطم زندگی رنج ها و شادی های مردم را بر دوش می کشد. به همین دلیل سخن گفتن از هنرمند بزرگ و مو سفید کرده ای همچون انوشیروان ارجمند کار ساده ای نیست. بر این باورم که استواری فرهنگ و هنر این سرزمین وامدار پایداری هنرمندانی چنین است.

زنده یاد ارجمند در طول چند دهه بازیگری به همان نسبت که نقش ها را ماندنی و تصاویر بدیعی بر نگاتیوهای سینما ثبت کرده، در دل میلیون ها مخاطب تلویزیون نیز جاودانه شده است.

غم از دست دادن هنرمندی توانا دل سینماگران را هم غمگین کرده و وظیفه دارم به نمایندگی از اهالی سینما فقدان این هنرمند را به خانواده محترمشان و جامعه هنری تسلیت عرض کنم. یقیناً هنرمندانی همچون داریوش ارجمند،برزو ارجمند ،امیریل ارجمند و باقی بازماندگان در این خانواده هنرمند پرور راهش را دنبال خواهند کرد.


انوشیروان ارجمند بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون ظهر امروز یکشنبه 23 آذر به دلیل سکته قلبی درگذشت. داریوش ارجمند برادر وی این خبر را تایید کرد. وی از مدتی پیش در بیمارستان پارسیان بستری بود و پس از یک دوره بیماری درگذشت. انوشیروان ارجمند در کارنامه خود تجربه بازی در نقش*ها و سریال ها و فیلم های مذهبی را داشت.

بازی در سریال «امام علی (ع)»، «مختارنامه»، «روزی روزگاری»، «پشت کوه های بلند» از جمله فعالیت های وی بود.
انتخاب و ارسال " سونات"
وقتی هست نیست وقتی نیست هست !!!!