علم و تکنولوژی
منبع: isna.ir

«الکساندر پاولویچ الکساندرف» فضانورد روس تخصص مهندسی الکترومکانیک خود را در دانشگاه فنی بائومان به دست آورد و نامزد دریافت دکتری علوم فنی در سال 1997 شد.

ویژه برنامه*ای با عنوان «مسافری از فضا» با حضور «الکساندر پاولویچ الکساندرف»، فضانورد روس، روز چهارشنبه 26 آذر ماه در مرکز علوم و ستاره شناسی تهران برگزار می*شود. این ویژه برنامه در قالب نشستهای علمی از ساعت 16 تا 20 در تالار کهکشان مرکز علوم و ستاره شناسی تهران برگزار می*شود.

«الکساندر پاولویچ الکساندرف» متولد 20 فوریه 1943 از شهر مسکو (روسیه) است که تخصص مهندسی الکترومکانیک خود را در دانشگاه فنی بائومان به دست آورد و نامزد دریافت دکتری علوم فنی در سال 1997 شد.
تین پرواز فضایی وی در 27 ژوئن تا 23 نوامبر 1983 به عنوان مهندس سفینه و دومین پرواز فضایی او در 22 ژوئن 1987 باز هم به عنوان مهندس سفینه فضایی در مجتمع مداری میر بود. مدت کل پروازهای او 309 شبانه روز و 18 ساعت و 2 دقیقه و 58 ثانیه است. تعداد کل راهپیمایی*های فضایی وی دو بار به مدت پنج ساعت و 45 دقیقه بوده است.

در ویژه برنامه «مسافری از فضا»، الکساندر پاولویچ الکساندرف سخنرانی خود را با موضوع «سفرهای فضایی» به علاقه*مندان ارائه خواهد داد و به سوالات حاضرین در جلسه پاسخ می*دهد.

در این برنامه سخنرانی با موضوع «کاوشگرهای فضایی ایران» توسط دکتر رضا کلانتری نژاد از پژوهشکده سامانه*های فضانوردی نیز به علاقه*مندان ارائه می*شود.

آشنایی شهروندان با مسائل مرتبط با دانش فضایی و دستاوردهای فضایی کشور از اهداف برگزاری این برنامه است. با شرکت در این برنامه، همه گروه*های سنی جامعه به ویژه دانش*آموزان و دانشجویان می*توانند با فناوری*های پیشرفته این حوزه به صورت کاربردی و موثر آشنا شوند.

این برنامه در سطح عمومی و به صورت رایگان برگزار می*شود و علاقه*مندان می*توانند جهت حضور در این برنامه به نشانی میدان قدس، خیابان دزاشیب، خیابان عمار، کوی شهید صالحی (عرفات)،شماره*22، مرکز علوم و ستاره*شناسی تهران مراجعه کنند، همچنین می*توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت redirect.php?a=sactehran.ir مراجعه کرده و یا با شماره تلفن*های 22293280 و 22292246 (داخلی 104) تماس بگیرند.

انتخاب و ارسال "سونات"