نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: واقعه کشتار سن بارتلمی

 1. #1
  کاربرفعال

  آخرین بازدید
  یکشنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۴ [ ۱۹:۱۰]
  نوشته ها
  3,967
  امتیاز
  113,580
  سطح
  1
  Points: 113,580, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 8.0%
  دستاوردها:
  Created Blog entryThree FriendsYour first GroupCreated Album picturesTagger First Class
  نوشته های وبلاگ
  168
  سپاس ها
  32
  سپاس شده 342 در 299 پست
  حالت من
  Sepasgozar

  واقعه کشتار سن بارتلمی

  منبع : کتاب سیری در تاریخ فرانسه


  کاترین مدیچی منفورترین، بانفوذترین و بیرحم ترین ملکه فرانسه می باشد.

  شهرت وی بخاطر شرکت در جنگهای مذهبی فرانسه و تحریک شارل نهم در قتل عام پروتستانها در واقعه سن بارتلمی Saint-Barthélemy بسال 1572 بوده است. این کشتار در روز ششم مراسم عروسی دختر کاترین (پرنسس مارگارت) با شاه ناوارا (هنری د ناوار) شکل گرفت. محققین مدرن تعداد کشته شدگان را بین 5000 تا 30هزار نفر تخمین زده اند.


  هنری دِ ناوار (که بعدا هنری کبیر لقب گرفت) از پروتستانهای خاندان بوربون بوده و در قتل عام بخاطر حفظ جانش خود را کاتولیک معرفی نمود. وی پس از مرگ کاترین و پسرش هنری 3 بسال 1589 بعنوان هنری 4 ام پادشاه فرانسه میشود.


  کاترین در شهر فلورانس در 13 اوریل 1519 در خاندان مدیچی (یک خانواده بانکدار) بدنیا آمد و در 28 اکتبر 1533 با هنری2 پادشاه 24 ساله فرانسه ازدواج نمود. وی در 69 سالگی و در آخرین ماه حکومت فرزندش (بسال 1589) مُرد. جسدش را در کلیسای سن دنی در کنار همسرش دفن نمودند. وی در طول زندگی مشترکش با شاه فرانسه 10 فرزند زائید که عبارتند از:

  1. فرانسیس دوم: پسر بزرگش متولد 1544 که در سن 15 سالگی جانشین پدرش هنری دوم (پادشاه فرانسه) شد و 18ماه بعد حالت مزاجیش رو به وخامت گذاشت و نهایتا سنکوپ کرد. عده ای معتقدند که کاترین وی را مسموم و پس از وی بمدت 4 سال نایب السطنه شده و در زمان پادشاهی 2 فرزند دیگرش صاحب نفوذ بوده است.

  هنری دوم (شوهر کاترین مدیچی) علاقه فراوانی به اسب سواری و مسابقات نیزه اندازی داشت. در 30 ژوئن 1559 در خلال جشن رزم شوالیه ها از طرف "گابریل مونتگومری" (فرمانده گارد سواره نظام) زخم عمیقی برداشت و ده روز بعد بر اثر عفونت مُرد.

  2. الیزابت دو والو: ایزابل دِ والو (متولد 2 آوریل 1545) در 13سالگی بعنوان زن سوم با فلییپ دوم (پادشاه مقتدر اسپانیا) ازداوج نمود. پس از مرگ وی در 23 سالگی بر اثر سقط جنین، کاترین دختر دیگرش مارگارت 15 ساله را به شاه اسپانیا پیشنهاد داد که وی نپذیرفت. پس از وی فیلیپ کبیر با "آنا" شاهزاده اتریشی ازدواج نمود.

  3. کلودیا دِ والو: وی در زمان 11 سالگی با چارلز سوم (دوکِ لورین) ازدواج کرد. وی قربانی سیاستهای مادرش شد. او در 27 سالگی در اثر بدنیا آوردن نهمین فرزندش مُرد.

  4. لوئیس: دومین پسر و فرزند مشترک کاترین و هنری دوم مشهور به دوک اورلئان که در 17 ماهگی مُرد.

  5. شارل نهم: (متولد 1550) این پادشاه هوسران و خوشگذران در 10 سالگی جانشین برادش شد. در پشت پرده کاترین نایب السطنه و همه کاره دربار فرانسه جنگهای مذهبی و کشتار پروتستانهای فرانسوی را راه انداخت. جنگها در قالب 3 جنگ (و صلح) متوالی در خلال سالهای 1562 تا قتل عام 1572 برقرار بودند. در جریان قتل عام که از انجمنهای پروتستانی به خیابانهای پاریس کشیده شد، مردم (کاتولیک) جسد پروتستانها را مثله و بعضا منفجر می نمودند.

  کناره گیری شارل از سلطنت (در 23 سالگی) همراه با تکرار این جملات بود:


  چه خونریزی!
  چه کشتاری!
  چه مشاور شیطانی همراهم بود!
  خدای من، مرا ببخش!!!
  گمراه شدم! گمراه...

  و ندایی دیگر (شاید مادرش) میگفت:

  چه کسی باعث همه اینها شد؟
  خونِ خدا!!!
  تو سبب همه آنها شدی!

  کاترین وی را مجنون قلمداد کرد.
  شرایط بدنی شارل رو به تحلیل میرفت، خرُ خُر صدایش با سرفه های خونی همراه بود.
  در آخرین روز وی هنری (شوهر مارگارت) را صدا زد و به وی گفت:

  برادرم، تو بهترین دوستت را از دست میدهی. به من القاء شده بود که میگفتم: تو زنده نخواهی ماند. اما همیشه دوستت داشتم. بعد از من تو تنها پشت گرمی زن و پسرم هستی. برایم دعا کن. بدرود  6. هنری سوم: پسر چهارم کاترین (متولد 1551). وی پس از مرگ مشکوک شارل تا زمان مرگ (1589) پادشاه فرانسه شد. یک سال پیشتر (1573) بعنوان پادشاه مجارستان و لیتوانی تعیین شده بود که در سال پادشاهی، اداره حکومت آن منطقه را به ملکه 52 ساله مجارستان "آنا ژاگیلُن" واگذار نمود.

  شایعه شده که شاه اخیر همجنسباز (یا لااقل دوجنسی) بوده. در 1570 مناظره ای با ملکه 37 ساله انگلستان "الیزابت کبیر" به منظور خواستگاری برپا شد که سرانجامی نداشت.

  وی در 1 اوت 1589 توسط جوان 22 ساله ای پروتستانی بنام "یاکوب لِمِنت" در محله سن-کلو از شهر "او دو سن" با ضرب چاقو ترور شد. گارد حفاظتی شاه یاکوب را کشتند ولی شاه صبح روز بعد مُرد.

  7. مارگارت دِ والو: (متولد 1553) واقعه قتل عام در روز ششم عروسی وی با هنری 4 (شاه ناوارا) رخ داد. مارگارت در 61 سالگی به مرگ طبیعی مرد.

  هنری کبیر (همسر مارگارت) پس از مرگ کاترین مدیچی و شاه هنری3 به پادشاهی فرانسه منصوب شد. وی پس از دیدار مجدد از موطنش (ناوارا) از کاتولیک به پروتستان گروید و با مجوز پاپ ازدواجش با مارگارت را باطل اعلام نموده و با پرنسس"ماری مدیچی" (از نوادگان ماکسیمیلان 1 ، امپراطور روم) ازدواج نمود. ماری هیچ نسبت خانوادگی با کاترین نداشت جز تشابه فامیل!!!

  8. فرانسیس دوکِ آنژو: (متولد 1555) نام وی در اصل "هرکولس" (قهرمان یونان) بود، وی در 8 سالگی بیماری آبله گرفت. زیبائیش را از دست داد و ستون فقراتش انحنا پیدا کرد. وی پس از مرگ برادرش فرانسوا و بپاس یابود تغییر نام داد. در 1579 وقتیکه 24 ساله داشت، ملکه الیزابت کبیر 46 ساله به بهانه سرگرم کردنش با وی عشقبازی می نمود.

  آنژو در شمال فرانسه و در امتداد سرزمین هلند بود. در 1582 فرانسیس تصمیم گرفت شهرهای فلاندرز (شامل آنتوروپ، بروگز، دونکریک و اوستند) را به قلمرو اش اضافه کند. در حمله به شهر آنتوروپ بسال 1583 بخاطر طرح احمقانه اش گرفتار شد. خودش گریخت، اما ارتشش متلاشی شد. سرانجام وی در سال 1584 در سن 29 ساگی در اثر تب مالاریالا مُرد.
  پاسخ : سیری در تاریخ فرانسه


  شارل ششم(ت: 3 دسامبر 1368 - ف: 21 اکتبر 1422) ملقب به شارل دوست داشتنی / شارل دیوانه.

  پس از مرگ پدرش (شارل 5) در 11 سالگی مقارن با اوج دوران جنگهای صدساله (1337 تا 1453) فرانسه - انگلستان بر تخت نشست. شارل نوجوان بیشتر عامل دست نشانده مینمود تا شاهی مستقل. علت مرگ پدرش روشن نیست، گفته شده در ماه آخر عمر یک دمل چرکی بزرگ در بازوی چپ شاه رو به خشکی گذاشته است.

  در ابتدای تاجگذاری عموهایش (دوکهای بری، بورگاندی و بوربون) بر سر تصاحب قدرت و نفوذ در خزانه سلطنتی با یکدیگر نزاع داخلی داشتند. شارل در 17 سالگی با ایزابلا باواریا (دختر استفان3 دوک باواریا) ازدواج نمود.

  عاقبت وی در 20 سالگی از یوغ عموها خارج شد و برای خود حکومتی مستقل تشکیل داد و برادرش لوئی (دوک اورلئان) را بعنوان مشاور خود انتخاب و بسیاری از وزرای شارل5 را به پستهای خود بازگرداند.

  در 24 سالگی درست زمانیکه تلاشهایش جهت برقراری صلح مابین فرانسه و انگلستان در جریان بود، ناگهان دچار بیماری جنون ادواری شد. این بیماری 44 بار بر وی غلبه نمود، جنون با تشنج و تب همراه بود. بین 3 تا 9 ماه ادامه می یافت و به مدت 3 تا 5 ماه وضعیت عادی داشت.

  در 1392 بدلیل درگیریهای داخلی در انگلستان آتش بسی موقت شکل گرفت، این صلح موقت با با ازدواج ایزابل (دختر شارل) با ریچارد2 (شاه انگلیس) تا 1396 ادامه یافت. در این ایام درگیریهای انگلستان بالا گرفت و در 1399 هنری4، ریچارد را از سلطنت برکنار نمود.

  بیمار بودن شارل کنترل امور را از دستش خارج نمود. لوئی حکومت وی را به چالش کشید. مابین بورگوندیها و دوک اورلئان نزاعهای منجر به قتلهای درباری (1407 تا 1410) رخ داد، تا جائیکه دوطرف از انگلستان برای پایان دادن به این منازعه درخواست کمک نمودند.

  از وقایع مهم دوران حکومت وی میتوان به نفوذ انگلستان در امور مملکتداری اشاره نمود که نهایتا منجر به صدور عهدنامه تروآ گردید. برطبق مفاد این عهدنامه نایب السطنه شارل7 (فرزند وی) از پادشاهی محروم گردید و فرزند مشترک کاترین والوا (دختر شارل) و هنری5 (شاه انگلیس) وارث تاج و تخت شد.

  پس از مرگ شارل دیوانه، فرانسه تا مدتها صحنه آشوب و هرج و مرج بود. شارل7 خود را وارث پدر میدانست اما انگلیس بخش عظیمی از شمال کشور را در اختیار داشت و تنها ناحیه آکتین به شارل هفتم وفادار بودند.
  انتخاب و ارسال "سونات"
  ویرایش توسط sonat : پنجشنبه ۰۴ دی ۹۳ در ساعت ۱۹:۰۳ دلیل: اضافه به قسمتی از انجمن تاریخ
  دانوب آبی

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •