از ویکی*پدیا، دانشنامهٔ آزاد
اختر شناسی
ستاره*شناسی یا اخترشناسی علم بررسی موقعیت، تغییرات، حرکت و ویژگی*های فیزیکی شیمیایی پدیده*های آسمانی از جمله ستارگان، سیارات، دنباله*دار‎، کهکشان*ها و پدیده*هایی مانند شفق قطبی و تشعشعات پس*زمینه*ای فضا می*باشد که منشاء آنها در خارج از جو زمین قرار دارد. این رشته با رشته*هایی مانند فیزیک، شیمی و ریاضیات ارتباط تنگاتنگ دارد و همچنین با رشتهٔ کیهان*شناسی (پیدایش و تکامل جهان) ارتباط نزدیکی دارد. اگر تنها ستارگان مورد مطالعه قرار بگیرند به آن ستاره*شناسی گفته می*شود.

اخترشناسی یکی از قدیمی*ترین علوم است. اخترشناسان در تمدن*های اولیه بشری به دقت آسمان شب را بررسی می*کردند و ابزارهای ساده اخترشناسی از همان ابتدا شناخته شده بودند. با اختراع تلسکوپ، تحولی عظیم در این رشته ایجاد شد و دوران اخترشناسی جدید آغاز گنوشتار برگزیده
Apollo-Soyuz-Test-Program-artist-rendering.jpg

پروژه آزمایشی آپولو–سایوز نخستین ماموریت فضایی مشترک بین آمریکا و شوروی و نخستین همکاری فضایی بین*المللی بود. این ماموریت در ۲۴ تیر ۱۳۵۴ (۱۵ ژوئیه ۱۹۷۵) آغاز شد و در طی آن، فضاپیمای آمریکایی آپولو و فضاپیمای روسی سایوز در مدار زمین به هم متصل شدند و فضانوردان آنها باهم عملیات مشترکی را به انجام رساندند. پروژه آپولو-سایوز چه به لحاظ فنی و چه از نظر سیاسی عملیات مهمی محسوب می*شود.

این پروژه در اصل برنامه*ای نمادین و سیاسی در دوره*ای از تنش*زدایی بین روابط ابرقدرت*های شرق و غرب بود. با این حال، فضانوردان در طی آن آزمایشهای علمی و فنی مهمی را به انجام رساندند. از جمله آزمایشات علمی می*توان به ایجاد خورشیدگرفتگی مصنوعی توسط آپولو اشاره کرد، تا فضانوردان روسی در سایوز بتوانند از این فرصت استفاده کرده، برای نخستین بار از فضا از تاج خورشید عکسبرداری کنند. همچنین پروژه آپولو-سایوز برای مهندسان آمریکایی و روسی این امکان را فراهم کرد که کارکرد سیستم*های فضایی متفاوتشان را با هم هماهنگ کنند. نتایج این هماهنگی بعدها برای اتصال فضاپیمای شاتل آمریکا به ایستگاه فضایی میر و نیز ساخت ایستگاه فضایی بین*المللی بکار رفت.
یوری گاگارین کیهان*نورد روسی نخستین فضانورد جهان است. یوری گاگارین در روز ۱۲ آوریل ۱۹۶۱ میلادی (۲۳ فروردین ۱۳۴۰) توسط فضاپیمای وُستوک-۱ به فضا رفت و به مدت ۱۰۸ دقیقه مدار زمین را یک دور بطور کامل پیمود. عصر سفرهای فضایی انسان با این پرواز آغاز گشت.
یوری گاگارین پس از پرواز تاریخی خود به سمت ریاست مرکز آموزش فضانوردان در شهرک ستاره*ها انتخاب شد. در همین حال و در کنار شغل حرفه*ای خود، با بازدید و سخنرانی در شهرها و کشورهای گوناگون، نقش عمده*ای در افزایش آگاهی عمومی در مورد سفرهای فضایی ایفا نمود. هشت سال پس از سفر فضایی*اش، یوری گاگارین در یک سانحه هوایی کشته شد
.

گاگارین به خاطر سفر فضایی تاریخی خود تبدیل به ستاره*ای جهانی شد و نشان*ها و عنوان*های افتخار بی*شماری از سراسر جهان دریافت کرد. شب ۱۲ آوریل هر سال به عنوان «شب یوری» گرامی داشته می*شود و جشن*ها و گردهمایی*هایی در سراسر جهان به یاد نخستین فضانورد جهان برپا می*گردد.

خورشید یکی از ستارگان کهکشان راه شیری و تنها ستاره منظومه شمسی

این چرخ و فلک که ما در او حیرانیم فانوس خیال از او مثالی دانیم
خورشید، چراغ*دان و عالم، فانوس ما چون صوریم کاندر او حیرانیم

— خیام
برج جدی دهمین برج یا خانه خورشید است. این برج خط سیر خورشید در ماه دی به مدت ۲۹روز و ۱۰ساعت است. از این رو برج جدی در گاه*شماری خورشیدی نام دیگر دی ماه نیز می*باشد.
انتخاب و ارسال "سونات"
توضیح " همانگونه که ملاحظه میفرمائید مطالب مختلف گنجانده شده که برای هر یک نمیتوانستم مطلب را ناقص کنم