منبع: پورتال آسمونیاگر تا حالا در سایت هایی که پست الکترونیک ارائه می کنند گشتی زده باشید حتما با کلمه IMAP برخورد کرده اید. در زیر به شرح IMAP و تفاوت های آن با POP3 می پردازیم.

IMAP مخفف کلمه Internet Message Access Protocol است و همانند POP3 یک پروتکل استاندارد برای دریافت ایمیل از سرور است اما دارای تفاوت هایی و یا به عبارتی مزیت هایی نسبت به POP3 است (آخرین ورژن IMAP4، IMAP است).

به طور مثال در POP3 پس از دریافت ایمل ها، ایمل ها از روی سرور پاک شده در صورتی که در IMAP اینگونه نیست و ایمیل ها پس از دریافت از روی سرور پاک نمی شوند.

شما از طریق IMAP این امکان را خواهید داشت که بدونه دانلود کردن ایمل های خود از روی سرور درون ایمیلهای خود جستجو کنید پوشه بسازید تغیر نام دهید ایمیل ها را پاک کنید mailbox خود را برای ایمیل های جدید چک کنید و کلی امکانات دیگر.

این امکانات بتدریج* باعث جایگزینیIMAP به جای POP3 می شود. یکی از پر استفاده ترین موارد استفاده از IMAP حالت اشتراکی است مثلا در شرکتی که باید چند نفر اجازه دسترسی به پست الکترونیک شرکت را داشته باشند IMAP راه حل مناسبی است.

آموزش تنظیمات ایمیل در Thunderbirds

تنظیمات Server Setting را به این صورت اعمال کنید:

Server Type : IMAP Mail Server

server name : xeon.talahost.com

پورت : ۹۹۳

یوزر : آدرس ایمیل

Connection type : ssl/tls

Authentication method : normal password

تنظیمات بخش Outgoing server:

Server name : mail.yourdomain.com

بجای yourdomain.com نام دامنه ی خود را قرار دهید

Port : 25

Connection Type : STARTTLS

Authentication method : normal password

User name : email+yourdomain.com

بجای yourdomain.com نام دامنه ی خود را قرار دهید

بجای email نام ایمیل خود مثلا info
آموزش تنظیمات ایمیل در Windows Live Mail


Windows Live Mail راه اندازی کنید. وقتی برای اولین بار این برنامه را باز می کنید، ممکن است یک راهنما پخش شود. اگر وقتی برای اولین بار برنامه را باز کردید راهنمای اتصال اجرا نشد، دستورات زیر را انجام دهید:

در منوی ابزار روی حساب ها کلیک کنید. اگر منوی ابزار را در نسخه Windows Live Mail نمی بینید، ممکن است از Windows Live Mail 2011 استفاده می کنید، برای کسب اطلاعات بیشتر، به تنظیم Windows Live Mail 2011 برای حساب ایمیل خود‎ مراجعه کنید.در صفحه حساب ها روی افزودن کلیک کنید.در صفحه افزودن یک حساب روی حساب ایمیل و سپس بعدی کلیک کنید.در صفحه افزودن یک حساب ایمیل موارد زیر را انجام دهید:

در کادر آدرس ایمیل، آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

در کادر رمز عبور، رمز عبور خود را وارد کنید. اگر می خواهید Windows Live Mail، رمز عبور شما را به خاطر داشته باشد، کادر انتخاب کنار به خاطر داشتن رمز عبور را انتخاب کنید.

در کادر نام نمایشی، نام کامل خود وارد کنید.

پیکربندی دستی تنظیمات سرور برای حساب ایمیل را انتخاب کرده و روی بعدی کلیک کنید.در صفحه بعدی راهنما، در زیر اطلاعات سرور ورودی، موارد زیر را انجام دهید:

در منوی کشویی واقع در زیر سرور پست ورودی یک سرور<type> وجود دارد، IMAP یا POP3 را انتخاب کنید. IMAP از ویژگی های بیشتری پشتیبانی می کند.

در زیر سرور پست ورودی، نام سرور POP3 یا IMAP4 را وارد کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه یافتن نام سرور (POP3 یا IMAP4) خود، در فرصتی دیگر به چگونه تنظیمات سرور را پیدا کنم؟‎ در این موضوع مراجعه کنید.
این سرور به یک اتصال امن (SSL) نیاز دارد را انتخاب کنید.

تحت ورود به سیستم با استفاده ازبررسی کنید که گزینه پاک کردن تأیید متن انتخاب شده باشد.

در زیر شناسه ورود به سیستم (در صورتی که با آدرس ایمیل فرق کند)، آدرس ایمیل کامل خود را تایپ کنید.در زیراطلاعات سرور خروجی کارهای زیر را انجام دهید:

زیر سرور پست خروجی، نام سرور SMTP را وارد کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه یافتن نام سرور ایمیل خروجی (SMTP) خود، در فرصتی دیگر به چگونه تنظیمات سرور را پیدا کنم؟‎ در این موضوع مراجعه کنید.

کادر انتخاب این سرور به یک اتصال امن (SSL) نیاز دارد را انتخاب کنید.

کادر انتخاب واقع در کنار سرور خروجی من نیاز به تأیید اعتبار دارد را انتخاب کنید و سپس روی بعدی کلیک کنید.

در صفحه تنظیمات حساب جدید شما کامل است روی تمام کلیک کنید.

در صفحه حساب ها روی بستن کلیک کنید.

در صورت استفاده از IMAP4 و نمایش کادر گفتگوی نمایش/پنهان کردن پوشه های IMAP، از رابط کاربر Windows Live Mail برای انتخاب پوشه هایی که می خواهید بین سرور و رایانه محلی خود همگام سازی کنید استفاده کرده و سپس روی تأیید کلیک کنید.
تنظیمات ایمیل در Outlook 2010
- پس از ورود به برنامه بر روی گزینه file و info سپس add accounts کلیک نمائید.

۲- در پنجره باز شده، گزینه manually configure server settings or additional server types را انتخاب نمائید.۳- در مرحله بعد گزینه Internet E-mail را انتخاب نمائید.۴- در این قسمت، آدرس ایمیل خود را به شکل کامل وارد نمائید. (مثال: info@mahanweb.com)

۵- در این قسمت آدرس وب میل ماهان وب که mail.mahanweb.com (در سرویسهای لینوکس) میباشد را وارد نمائید.

نکته: در سرویسهای هاستینگ ویندوز این آدرس به شکل com.نام دومین خود.webmail

(نام دومین به عنوان مثال webmail.hemati.com) میباشد.

۶- در این قسمت نام ایمیل خود را مجددا به شکل کامل به همراه رمز عبور را وارد نمائید.

۷- پس از آن بر روی گزینه اشاره شده کلیک نمائید.

۸- پس از کلیک بر روی گزینه More Settingd در مرحله قبل، در پنجره باز شده در تب دوم یعنی Outgoing Server تنها تیک اولین گزینه را بزنید و OK نمائید.۹- پس از آن در پنجره اصلی بر روی گزینه Next کلیک نمائید پنجره ای که باز شده که اتصال Outlook با میل سرور ماهان وب است.

نکته: دقت نمائید در صورت تیک خوردن موارد نمایش داده شده در این پنجره و مشاهده وضعیت Completed درقسمت Status اتصال شما با میل سرور برقرار شده
استو در غیراینصورت بایستی به عقب برگشته و مراحل را مجددا مرور نمائید.

۱۰- پس از اتصال موفقیت آمیز با میل سرور در دفعات بعدی مرور ایمیلهای جدید خود در نوار ابزار برنامه Outlookبر روی گزینه Send/Recieve All Folders کلیک نمائید.
آموزش تنظیمات ایمیل در Outlook 2007


۱) بعد از اجرای برنامه Outlook 2007 از طریق منوهای بالا مسیر زیر را طی نمایید:

Tools -> Account Settings۲) در بخش E-mail گزینه New را برگزینید.۳) در بین گزینه های موجود، Microsoft Exchange, POP3, IMAP, or HTTP را انتخاب و سپس کلید Next را برگزینید.۴) چک باکس Manually configure server settings or additional server types را بزنید و سپس گزینه Next را انتخاب نمایید.۵) گزینه Internet E-mail را انتخاب و به مرحله بعد بروید.۶) فیلد های موجود در این صفحه را طبق راهنمای زیر تکمیل نمایید:

Your Name : نام خود را وارد نمایید

Email Address : آدرس ایمیل را وارد نمایید

pop3 : Account Type

Incoming Mail server : mail.domain

Outgoing Mail server : mail.domain

User Name : آدرس ایمیل را وارد نمایید

Password : پسورد ایمیل را وارد نمایید۷) More Settings را برگزینید۸) در قسمت Outgoing Server چک باکس My outgoing server (SMTP) requires authentication را بزنید.۹) Use same settings as my incoming mail server را انتخاب نمایید و Ok را برگزینید.
۱۰) گزینه Next و سپس Finish را انتخاب نمایید.

۱۱) فرایند اضافه کردن اکانت ایمیل به Outlook 2007 به اتمام رسید.

انتخاب و ارسال : سونات