تا به حال فكر كرده*اید چه اتفاقاتی ممكن است خانم*های خانه را تهدید كند و اگر چنین مشكلاتی ایجاد شود، چطور باید با آنها مقابله كرد؟

همه ما درباره نمونه*هایی از این حوادث خانگی شنیده*ایم و در روزنامه*ها و اخبار درباره آنها مطالبی خوانده یا شنیده*ایم، اما به *طور معمول فكر می*كنیم چنین اتفاقاتی هیچ*وقت برای ما رخ نمی*دهد و فقط دیگران با این مشكلات روبه*رو شده یا می*شوند.

اگر شما هم چنین طرز فكری دارید، خوب است بدانید ممكن است چنین اتفاقات ناخوشایندی برای همه افراد پیش بیاید؛ ولی آنچه مهم است و چهره حوادث را تغییر می*دهد، شیوه پیشگیری و نیز برخورد و نحوه رویارویی با آنهاست.خوشبختانه براحتی و با كمی دقت و توجه می*توان از بروز این مشكلات جلوگیری كرد؛ تنها كافی است از قبل به فكر باشیم و با رعایت نكات ایمنی این موارد را به حداقل برسانیم.
زودپزها را دریابید

خیلی از خانم*های خانه*دار كه تجربه كمی دارند یا تازه زندگی جدید را شروع كرده*اند و هنوز خیلی خوب شیوه كار كردن با لوازم آشپزخانه را نمی*دانند، ممكن است با این مشكل روبه*رو شوند؛ البته نكته مهم این است كه به خاطر بسپارید كار كردن اشتباه با زودپز حتی می*تواند جان افراد را بگیرد و ده*ها مشكل جسمی و مالی برایشان فراهم كند.
بنابراین قبل از استفاده، از سالم و تمیز بودن سوپاپ اطمینان و در زودپز مطمئن شوید تا خطری برای شما ایجاد نشود.
دسته قابلمه*ها را كنترل كنید

شاید ساده و حتی خنده*دار به نظر برسد، اما شل یا خراب بودن دسته*های قابلمه و ماهیتابه می*تواند بسیار خطرناك باشد. برای این*كه هیچ*وقت با چنین مشكلاتی روبه*رو نشوید، همیشه قبل از برداشتن و استفاده از آنها، دسته*ها را كنترل كنید و مطمئن شوید كه سالم و محكم است.
البته همین*قدر كه دسته*های شل و خراب ظروف می*تواند دردسرساز شود، استفاده از ظروف نامناسب هم مشكلاتی را ایجاد خواهد كرد؛ تصور كنید وقتی غذایی داغ یا سرد را داخل ظروف شیشه*ای می*ریزید و ناگهان با تكه*های شیشه روبه*رو می*شوید كه به اطراف پرتاب می*شود، چه حسی خواهید داشت؟ اگر شما هم دوست ندارید شاهد چنین صحنه*ای در آشپزخانه*تان باشید، حتما قبل از استفاده از هر نوع ظرف، نحوه كاربرد آن را مطالعه كرده و با اطمینان از آنها استفاده كنید.
حواستان باشد كودكان خردسال هم دور و بر گاز نباشند؛ كتری*های پر از آب جوش یا قابلمه*های غذا كه روی اجاق گاز هستند، بسیار خطرناك بوده و گاهی ممكن است در اثر كوچك*ترین حركت و لرزش سقوط كند. به همین دلیل بهتر است هیچ*وقت بچه*ها را در آشپزخانه تنها نگذارید

وسایل برقی خطرناك است

بارها كارشناسان در مورد استفاده صحیح و ایمن از لوازم برقی موجود در آشپزخانه هشدار داده*اند و گفته*اند چه مشكلاتی ممكن است برای افراد ایجاد شود. اما در اغلب موارد، ما فكر می*كنیم همه این دردسرها مربوط به بچه*هاست و ما بزرگترها بخوبی می*توانیم از این لوازم استفاده كنیم، بدون این*كه كوچكترین مشكلی ایجاد شود.

اما جالب و البته بسیار مهم است بدانید در این مورد خانم*های خانه بیش از سایر افراد در معرض خطر قرار دارند و ممكن است دچار مشكلاتی مانند برق*گرفتگی شوند. بنابراین استفاده از این لوازم را شوخی نگیرید و هنگام روشن یا خاموش كردن و همچنین نظافت آنها، نهایت توجه را به* كار ببرید. حداقل این*كه هنگام تمیز كردن وسایل برقی دقت كنید دو شاخه دستگاه از پریز خارج شده باشد.
اجاق گازهای همیشه روشن

كمتر پیش می*آید اجاق*های گاز در آشپزخانه*ها خاموش شود و چند ساعتی استراحت كند؛ صبح قبل از شروع كار و فعالیت روزانه، اجاق گاز روشن می*شود تا چای گرم و تازه برای صبحانه آماده شود. به محض تمام شدن صبحانه، خانم خانه باید فكر ناهار باشد، بعد چای عصر و عصرانه و آخر وقت هم شام و.... این برنامه هر روز تكرار می*شود و خانم*ها ناچارند وعده*های غذایی را به ترتیب آماده كنند.

اما آنچه مهم است رعایت ایمنی هنگام استفاده از اجاق گاز است؛ دستگیره*های پارچه*ای كه كنار گاز می*افتد، آستین لباس، پیش*بندهای آشپزی، دستمال*های نظافت و... همگی خیلی راحت و سریع آتش می*گیرد و شما را با مشكلاتی جدی روبه*رو می*سازد. پس اگر می*خواهید خانه و زندگی*تان طعمه حریق نشود، خوب است با دقت و حوصله بیشتری غذا را آماده كنید و زیاد اطراف اجاق گاز
نچرخید

علاوه بر این، حواستان باشد كودكان خردسال هم دور و بر گاز نباشند؛ كتری*های پر از آب جوش یا قابلمه*های غذا كه روی اجاق گاز هستند، بسیار خطرناك بوده و گاهی ممكن است در اثر كوچك*ترین حركت و لرزش سقوط كند. به همین دلیل بهتر است هیچ*وقت بچه*ها را در آشپزخانه تنها نگذارید.