شاید کپک در خانه*ی شما رشد کند و شما حتی از آن بی*خبر باشید، زیرا کپک*ها محیطی تاریک، گرم و مرطوب را دوست دارند. در اینجا سه راه حل خانگی برای تمیز کردن قارچ*ها و کپک*ها آورده شده است.زیرزمین، آشپزخانه و حمام خانه شما بیش*تر از هر جای دیگر در معرض خطر رشد کپک و باکتری قرار دارند زیرا این مکان*ها در تماس همیشگی با رطوبت هستند.

وقتی شرایط مناسب باشد، کپک و قارچ می*توانند ظرف 24 تا 48 ساعت رشد کنند. تمیز نکردن کپک*ها می*تواند منجر به بیماری*های تنفسی شده و عامل اصلی برای آلرژی*های دوره*ای شود. به همین دلیل بسیار مهم است که به محض دیدن کپک*ها آن*ها را از بین ببرید.

هیدروژن پراکسید


هیدروژن پراکسید (یا آب اکسیژنه) یک محلول ضد قارچ، ضد ویروس، و ضد باکتری است که به طرز مؤثری کپک*های روی سطوح مختلف مانند لوازم آشپزخانه، لوازم حمام، کف زمین و دیوارها را از بین می*برد.

برای از بین بردن کپک*ها:

هیدروژن پراکسید با غلظت 3 درصد را درون یک بطری اسپری کننده بریزید. سپس آن را کاملاً روی سطح کپک*زده اسپری کنید و بگذارید برای 10 دقیقه بماند.

بعد از آن برای از بین بردن کپک*ها و لکه*های آن*ها سطح مورد نظر را خوب بسابید. در آخر روی سطح را دستمال بکشید تا باقیمانده*ی کپک*ها و هاگ*های آن*ها تمیز شوند.

سرکه


سرکه یک اسید ملایم است که می*تواند 82 درصد از گونه*های قارچ* را از بین ببرد. (اغلب همراه با سرکه از جوش*شیرین استفاده می*شود تا گونه*های مختلف کپک و قارچ را بکشند).

برای از بین بردن کپک*ها:

از سرکه*ی سفید مقطر استفاده کنید و آن را بدون افزودن آب داخل یک بطری خالی اسپری کننده بریزید. سرکه را روی سطح کپک دار اسپری کنید و بگذارید برای یک ساعت بماند. در نهایت آن محل را با آب تمیز کرده و اجازه دهید خشک شود. هر بوی باقی*مانده از سرکه در عرض چند ساعت از بین خواهد رفت.

جوش*شیرین


جوش*شیرین پودر معدنی سفید و ملایمی است که می*توان از آن برای کشتن کپک*ها در خانه* استفاده کرد، بعلاوه این ماده برای خانواده*ی شما و حیوانات خانگی*تان بی*خطر است. جز از بین بردن کپک*ها، این ماده رطوبت را نیز جذب می*کند که این مسئله خود به جلوگیری از ایجاد کپک* کمک می*کند.

برای از بین بردن کپک*ها:

یک چهارم قاشق غذاخوری جوش*شیرین را داخل یک بطری اسپری کننده حاوی آب بریزید و تا زمانی که حل شود آن را تکان دهید. محلول آب و جوش*شیرین را روی سطح کپک دار اسپری کنید. سپس از یک اسفنج یا فرچه استفاده نمایید تا کپک*ها را از روی آن سطح پاک*کنید. بعد سطح مورد نظر را با آب شسته تا هرگونه کپک باقی*مانده روی آن تمیز شود. در آخر دوباره روی آن محل اسپری کرده و اجازه دهید خشک شود. (اینکار هرگونه کپک باقی*مانده را از بین برده و از بازگشت آن*ها نیز جلوگیری می*کند).

همه*ی این مواد جایگزین*های غیرسمی عالی برای پاک*کننده*هایی هستند که بر پایه*ی مواد شیمیایی می*باشند. نه تنها برای اینکه استفاده از آن*ها بی*خطر بوده و به محیط*زیست آسیبی نمی*زند، بلکه همه*ی این محصولات ارزان بوده و پیدا کردن آن*ها در مغازه*های محلی کار راحتی است.

منبع:
wiki.5040.ir/3-%D8%B1%D9%88%D8%B4-%D8%BA%DB%8C%D8%B1%D8%B3%D9%85%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%BE%D8%A7%DA%A9-%DA%A9%D8%B1%D8%AF%D9%86-%D9%82%D8%A7%D8%B1%DA%86-%D9%88-%DA%A9%D9%BE%DA%A9.html