منبع : همصدا نیوز

این*قدر نزدیك تلویزیون ننشین؛ چشمت ضعیف می*شود!
حتما شما هم وقتی كم*سن*وسال بوده*اید، این توصیه را شنیده*اید ولی انجمن چشم*پزشكان آمریكا می*گوید این توصیه، پایه علمی ندارد. چشم اغلب بچه*ها قادر است نگاه از فاصله نزدیك را بدون هیچ مشكلی تحمل كند.
البته بعضی بچه*ها هم هستند كه چشمشان نزدیك*بین است و به همین دلیل، خیلی نزدیك به تلویزیون می*نشینند. این دو را نباید با هم اشتباه كرد.

2) كامپیوتر چه ربطی دارد به خستگی چشم؟
ربطش این است كه وقتی زیاد جلوی مونیتور می*نشینید، كمتر پلك می*زنید. وقتی كمتر پلك می*زنید، خشكی چشم* به سراغتان می*آید و عضلات چشمتان خسته می*شود. چاره*اش این است كه هر 20 دقیقه یك*بار به چشمتان استراحت بدهید و به یك نقطه دور خیره شوید.

3) اگر می*خواهی چشمت پرنور شود، تا می*توانی هویج بخور!
هیچ لزومی به این هویج*درمانی نیست. هر چیزی كه ویتامین «آ» داشته باشد، به درد چشم می*خورد؛ چه هویج باشد، چه هر میوه و سبزی دیگر. با یك رژیم غذایی متعادل براحتی می*توانید ویتامین «آ» مورد نیاز چشمتان را تامین كنید.

4) شب*كوری مختص پسربچه*هاست
البته شب*كوری در پسربچه*ها شایع*تر است (8 برابر دختربچه*ها)؛ ولی در دختربچه*ها هم دیده می*شود.

5) ضعف چشم كه ارثی نیست!
اتفاقا هست. اگر پدر و مادری چشمشان ضعیف باشد، معمولا فرزندشان هم چشمش ضعیف می*شود. حتی عینكی شدن هم در بچه*هایی كه پدر یا مادرشان عینكی است، شیوع بیشتری دارد.

6) ممكن نیست پدر و مادری چشم*آبی، فرزندی با چشم قهوه*ای داشته باشند
اگرچه خیلی نادر است،* ولی كاملا ممكن است؛ چون ژن*های متعددی در تعیین رنگ چشم دخالت دارند. هر فرد دو الگو از هر ژن دارد كه هر كدامش را از یكی از والدینش به ارث می*برد. در واقع، به جای آن كه دو ژن اصلی در این مورد دخالت داشته باشند، یك ژن وجود دارد كه رنگ قهوه*ای یا آبی را كنترل می*كند و یكی رنگ سبز یا رنگ فندقی را. پس این امكان وجود دارد كه پدر و مادری چشم*آبی، كودكی با چشم*های قهوه*ای داشته باشند (یا برعكس).

7) چشم انسان از چشم همه جانوران قوی*تر است
اصلا این*طور نیست. یك نمونه دم*دستی**اش گربه*ها هستند كه حتما دیده**اید چشمشان در تاریكی می*درخشد. پشت شبكیه چشم گربه*ها لایه* آینه*مانندی از سلول*های منعكس*كننده نور وجود دارد كه نورِ تابیده*شده به شبكیه را منعكس می*كند و موجب می*شود سلول*های چشم گربه، دو بار در معرض نور قرار بگیرند و در نتیجه، در تاریكی خیلی بهتر از ما انسان*ها ببینند. وجود این لایه به علاوه مردمك بیضی*شكل گربه*ها باعث می*شود كه آنها فقط با یك*ششم نوری كه ما برای دیدن نیاز داریم، به وضوح همه چیز را ببینند.
انتخاب وو ارسال : سونات