منبع : آسمونی

«وَ ما کانَ صَلاتُهُمْ عِنْدَ الْبَیْتِ إِلاَّ مُکاءً وَ تَصْدِیَهً فَذُوقُوا الْعَذابَ بِما کُنْتُمْ تَکْفُرُون‏» (انفال‏- ۳۵)

نماز آنها که مدعی هستند ما هم نماز داریم نزد خانه خدا چیزی جز صوت کشیدن و کف زدن نبود، پس بچشید عذاب الهی را به خاطر کفرتان!
آسمونی : در تاریخ می‏خوانیم که گروهی از اعراب در زمان جاهلیت به هنگام طواف خانه کعبه لخت مادرزاد می‏شدند، و صوت می‏کشیدند و کف می‏زدند و نام آن را عبادت می‏گذاشتند، و نیز نقل شده هنگامی که پیامبر در کنار حجرالاسود رو به سوی شمال می ‏ایستاد که هم مقابل کعبه باشد و هم بیت المقدس و مشغول نماز می‏شد دو نفر از طائفه بنی سهم در طرف راست و چپ آن حضرت می‏ ایستادند یکی صیحه می‏کشید و دیگری کف می‏زد تا نماز پیامبر را مشوش کنند.

در تعقیب این جمله می‏گوید اکنون که همه کارهای شما حتی نماز و عبادتتان این چنین ابلهانه و زشت و شرم ‏آور است مستحق مجازات هستید پس بچشید عذاب الهی را به خاطر این کفرتان در طول تاریخ، مراسم مذهبی دستخوش تحریف شده است،گاهی مقدس ترین مراکز، محور بالاترین خرافات می*شوند.
هنگامی که انسان صفحات تاریخ عرب جاهلی را ورق می‏زند و قسمت‏هایی را که از آن در قرآن آمده مورد بررسی قرار می‏دهد می‏بیند با کمال تعجب در عصر ما که به اصطلاح عصر فضا و اتم نیز است کسانی هستند که با تکرار اعمال زمان جاهلیت خود را در صف عبادت کنندگان می‏پندارند.

آیات قرآن و گاهی اشعاری که در مدح پیامبرصلی*الله*علیه*وآله*و*سلم و امام علیعلیه*السلام با نغمه‏ های موسیقی توأم می‏کنند و حرکاتی شبیه رقص به سر و گردن و دست‏های خود می‏دهند، و نام آن را بزرگداشت این مقدسات می‏گذارند، این اعمال گاهی به نام وجد و سماع و زمانی به نام ذکر و حال و گاهی به نام*های دیگر در خانقاه*ها و غیر خانقاه*ها انجام می‏گیرد.
در حالی که اسلام از همه این کارها بیزار است و این اعمال نمونه دیگری از اعمال جاهلی است.
این انحرافات در هر جایی ممکن است به وجود آید، که لازم است به موقع مدیریت شوند تا باعث ایجاد مشکل نشود.
یکی از این انحرافات نیز در بین هیئات مذهبی و در زمان محرم است که می بایست متذکر شد که بهترین نوع عزاداری برای ائمه آن است که اهداف ذیل در آن عزاداری ها تأمین شود که به برخی از آن ها در این مطلب آسمونی اشاره میکنیم :

۱- شناساندن مقام پیشوایان بزرگ اسلام

۲- افزایش محبّت به اهل بیت که پاداش رسالت پیامبر است
۳- دعوت به دین و آگاهی از حقایق و معارف آن . فراخوانی مردم به صلاح و دوری از انحراف و فساد
۴- بیان حقانیت نهضت حسینی بر ضد طاغوتیان . آشکار کردن مردم با ویژگی های قیام امام حسین (ع)
۵- اطعام عده ای از گرسنگان در مراسم عزا
۶- یاد مصیبت اهل بیت که موجب آسان شدن مصائب و سختی های دوستداران آنان است


۷- همدردی با رسول خدا ، حضرت زهرا ، امام زمان و سایر ائمه(ع)
۸- افشاگری جنایات ستمگران به ویژه بنی امیّه و بنی عباس و تطبیق آن با شرایط و مقتضیات زمان

۹- رشد فضایل و کرامت*های انسانی و الهی و پرورش روحیه شهادت طلبی

اگر عزاداری ها بر اساس شرایط دینی و مطابق اسلام باشد ،ثواب زیاد دارد که در روایات بدان سفارش شده است
انتخاب و ارسال : سونات