منبع : خانه بخت , لایف استیل انتخاب همسر مناسب مهم*ترین انتخاب زندگی است و یك اشتباه كوچك در این انتخاب می*تواند بهشت رویاها را به جهنم تبدیل كند و جالب اینجاست كه اكثر مردم درست زمانی كه فكر می*كنند كه بهترین تصمیم را گرفته*اند مرتكب بزرگ*ترین اشتباهشان می*شوند.
بنابراین اگر می*خواهید شریك زندگی*تان را انتخاب كنید مراقب باشید كه از حول حلیم با سر توی دیگ حلیم نیافتید و پایتان توی یكی از ده*ها تله*ای كه در مرحله انتخاب ممكن است پیش پایتان پهن شده باشد گیر نكنید.

تله اول : زیبایی
شکی نیست که همه ما زیبایی را دوست داریم و به سمت آن جذب می*شویم، اما وقتی نقش زیبایی در انتخاب انتخابی بیشتر از حد معقول باشد، دردسرها شروع می*شود. بهتر است قبل از این که کسی را به عنوان همسر انتخاب کنید، اولویت*هایتان را مشخص کنید : با اینکه زیبایی برایتان اهمیت زیادی دارد، اما چه چیزهایی هست که برایتان از زیبایی اهمیت بیشتری دارد؟ چه معیارهایی را حاضرید فدای زیبایی کنید و از چه معیارهایی به هیچ وجه حاضر نیستید بگذرید؟ آیا اگر این فرد این همه زیبا نبود، بازهم او را انسان خوبی می*دانستید؟ در این صورت می*توانید فكر كنید كه او همسر مناسبی برای شما خواهد بود.

تله دوم : موقعیت اجتماعی
موقعیت اجتماعی یکی از مواردی است که احتمال اشتباه در انتخاب همسر را به شدت بالا می*برد. عناوین و موقعیت*های چشمگیر به راحتی می*توانند سایر خصوصیات فرد را تحت تأثیر قرار دهد و چشم ما را به روی خیلی چیزها ببندد. در این صورت ما با موقعیت طرف مقابل ازدواج می*کنیم، در حالی كه با «خود» او زیر یک سقف می*رویم –شما در داخل خانه مجبورید با یك آدم منهی شغل و عنوانش زندگی كرد.
در چنین شرایطی باید فكر كنید اگر طرف مقابل چنین موقعیتی را نداشت بازهم برایتان انسان قابل قبولی بود؟ غیر از موقعیت خاص، چه ویژگی*های دیگر او شما را به خود جذب می*کند؟

تله سوم : عشق بی*اندازه
عشق یکی از لازمه*های ازدواج است، اما برای ازدواج کافی نیست. اگر فقط از روی عشق ازدواج می*کنید، منتظر باشید که روزی به خاطر نفرت از هم جدا شوید!
یکی از خطرناک*ترین شرایط انتخاب همسر زمانی است که «عاشق» می*شوید. در این حالت شما آن قدر تحت تأثیر هیجانات و احساسات هستید که نمی*توانید درست ببینید و درست تصمیم بگیرید. قبول این مساله برای کسانی که در اوج عشق هستند بسیار سخت است. اما واقعیت این است كه مغز در حالت هیجان*زدگی نمی*تواند به طور طبیعی فعالیت کند. بنابراین خود عاشق جز خوبی چیزی نمی*بیند.
در واقع چشم عاشق، همه چیز را از پشت عینک عشق می*بیند و از پشت این عینک همه چیز بهتر از آن چه که هست دیده می*شود اما. فقط مشکل اینجاست که ما نمی*توانیم همیشه با این عینک به دنیا نگاه کنیم چه بخواهیم چه نخواهیم این شیفتگی و این هیجانات دیر یا زود فروکش می*کند.
اگر عاشق هستید، بهتر است مدتی صبر کنید و از رابطه فاصله بگیرید تا تب در شما فروکش کند و بتوانید با دخالت بیشتر عقل، درمورد زندگی آینده*تان تصمیم بگیرید.

تله چهارم : احساس تنهایی
تنهایی*های دوران مجردی گاهی تحمل*ناپذیر می*شود. وقتی دوستان متاهل دور هم جمع می*شوند ممكن است ما به دلیل مجرد بودن نتوانیم در جمع*شان باشیم. وقتی با جمعی از بچه*های فامیل به مسافرت می*رویم و همه با همسرشان هستند به جز ما. وقتی همکارانمان آخر وقت در حالی به خانه شان برمی*گردند که همسرشان در انتظارشان است اما ما به خانه*ای می*رویم که در و دیوار منتظرمان است و همین جاست که زنگ*های خطر به صدا درمی*آید.
تنهایی مفرط ساده*تر از آن چه فکرش را بکنید می*تواند شما را در معرض انتخاب اشتباه قرار دهد. وقتی در تنهایی به حال خودتان تأسف می*خورید، کسی پیدایش می*شود فكر می*كنید که می تواند شما را از تنهایی نجات دهد در حالی كه بهتر است.
فكر كنم می*شود تنهایی را با دوستان و آشنایان تا حدی برطرف كرد و به فکر حل مساله از طریق ازدواج نیافتاد اما بعد از اینکه از عمق تنهایی کاسته شد، می*شود تصمیمات بهتری گرفت.

تله پنجم : عجله
شما آخرین فرزند خانه هستید که مجرد مانده، چشم مادربزرگ و پدربزرگتان به شماست که نوه*شان را ببینند. شما خواهر بزرگ*تر هستید و ازدواج خواهر کوچک*ترتان در گرو ازدواج شماست. یا اصلاً سن شما بالا رفته و احساس می*کنید برای ازدواجتان دیر شده است. هیچ کدام از این موارد نباید باعث شود كه شما عجولانه و نسنجیده تن به ازدواج بدهید.
در هر انتخابی، وقتی ما در شرایط اضطرار و عجله قرار می*گیریم، امکان اشتباه کردن*مان چندین برابر می*شود پس اجازه ندهید آینده زندگی*تان قربانی عجله شود.

تله ششم : شناخت ناقص
با کسی قرار ازدواج گذاشته*اید و به قصد شناخت برای ازدواج با هم در ارتباط هستید، اما ارتباط شما محدود به کافی*شاپ رفتن آخر هفته همراه دوستان یا ارتباط تلفنی است. بگذارید خیالتان را راحت کنیم: اگر 20 سال هم آخر هفته*ها با این فرد بیرون بروید و هر روز ساعت*ها با او تلفنی صحبت کنید، باز هم شناخت شما نسبت به او کاملا ناقص است!
وقتی با یک نفر ازدواج می*کنیم، در واقع با کل وجود او و با همه ابعاد زندگی*اش، خانواده*اش، گذشته*اش، آینده*اش، افکار و اخلاقش و هم*چنین با جسم او ازدواج کرده*ایم؛ در مثال بالا شما فقط بُعد «کافی شاپی» یا به عبارتی بُعد «تفریحی» فرد را شناخته*اید، یا با شخصیت مجازی او (که معمولا بسیار متفاوت از شخصیت حقیقی است) آشنا شده*اید و این هرگز شناخت کافی برای یک ازدواج خوب به حساب نمی*آید. ما زمانی می*توانیم به شناخت کامل*تر برسیم که با همه ابعاد وجودی فرد و در شرایط و موقعیت*های مختلف رو به رو شده باشیم.

تله هفتم : بحران روحی
در رابطه*ای شکست خورده*اید، هنوز زخم*هایی که از ارتباط ناموفق قبلی خورده*اید خوب نشده و هنوز غم و غصه دارید و به حال و هوای عادی زندگی*تان برنگشته*اید : حال شما و نیاز شما به یک همدم قابل درک است، اما این حالت اصلا فرصت مناسبی برای تصمیم*گیری در مورد ازدواج نیست.
بحران روحی به هر علتی ممکن است ایجاد شود: ممکن است به تازگی عزیزی را از دست داده باشید، از کار اخراج شده باشید، بیمار باشید، پدر و مادرتان از هم جدا شده باشند یا هر مساله دیگری که باعث ناراحتی شما شده باشد. در حالت بحران، ذهن ما فعالیت طبیعی ندارد و امکان اشتباه در این وضعیت بالاست. ممکن است کسی که الان به نظرمان همسر مناسبی می*آید، بعد از عبور از بحران، دیگر چندان مناسب به نظر نرسد و خودمان هم ندانیم چه شد که حاضر شدیم با چنین فردی ازدواج كردیم.

تله هشتم : سرخوشی و هیجان
در عروسی دخترخاله*تان که خیلی به شما خوش گذشته با کسی آشنا شده*اید که انگار دقیقا همان کسی است که همیشه در رویاهایتان به دنبالش بودید. احساس بسیار خوبی نسبت به او دارید و وقتی به او فکر می*کنید شادی وصف*ناپذیری را در خود احساس می*کنید. احساس خوبی است! اما اگر هنوز رابطه*تان جدی نشده، دست نگه دارید. چون دقیقا در لبه پرتگاه انتخاب غلط قرار گرفته*اید!
هیجانات مثبت، درست مثل هیجانات منفی، ما را در معرض انتخاب غلط قرار می*دهد. اسم این حالت «جوزدگی» است. در بعضی شرایط ما کاملا «جو زده» می*شویم و کارهایی می*کنیم که شاید در حالت عادی به آن فکر هم نکنیم. وقتی در میهمانی به ما خوش می*گذرد، عملکرد مغز ما متفاوت از حالت عادی است و در واقع فیلترهایی که ما برای انتخاب شخص مناسب برای خود داریم تا حد زیادی از کار می*افتد. اشتباه بزرگی است که به انتخاب ذهنمان در چنین حالتی اعتماد کنیم.
در این وضعیت بهتر است مدتی صبر کنیم تا مغز به حالت عادی برگردد و مجددا درمورد این شخص فکر کنیم. در اکثر موارد انتخاب*های هیجانی بعد از مدتی از چشم*مان می*افتند.

تله نهم : چشم و هم چشمی
متاسفانه چشم و هم چشمی همیشه چشم ما را به روی بسیاری از واقعیات می*بندد و امکان درست دیدن را از ما می*گیرد. اگر احساس می*کنید در شرایطی هستید که میل به کم کردن روی اطرافیان از طریق ازدواجتان دارید، بهتر است دست از هر اقدامی در زمینه ازدواج بردارید.
از کجا می*فهمیم که تصمیم*گیری ما از روی چشم و هم چشمی است؟ از این جا که مدام در حال مقایسه کردن مورد خودمان با مورد ازدواج کسی هستیم که حسادت ما را برانگیخته و این خیال رهایمان نمی*کند که ازدواج بافلان آدم چطور می*تواند حال او را بگیرد و دل شما را خنک کند.
توصیه می*شود برای این جبران و رو کم کنی، راه*های دیگری به جز ازدواج را درپیش بگیرید.

انتخاب و ارسال : سونات