.منبع : آسمونی

صنعت شیمیائی از جمله صنایع مطرح در چند دهه اخیر می باشد.توجه خاص کشوها به این صنعت موجب رونق و فراگیری آن در جهان گردیده است و در حال حاضر صنایع شیمیائی بعد از صنایع غذائی و خودروسازی سومین صنعت بزرگ جهان محسوب می*شوند.

ایران نیز به *عنوان چهارمین تولیدکننده نفت جهان و داشتن دومین ذخایر بزرگ گاز دنیا، ۸۰ درصد درآمدهای صادراتی خود را از نفت و گاز تامین می*کند و امیدوار است تا پایان دهه جاری ۱۴ درصد از بازار جهانی پتروشیمی را در دست بگیرد و ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی خود را به ۲۳ میلیون تن در سال افزایش دهد.طیف گسترده ای از محصولات مصرفی ، مواد اولیه ، محصولات صنعتی از محصولات پتروشیمی می باشد که مطابق دسته بندی کدهای ISIC عمدتا در کدهای ۲۳۲۰ ، ۲۴۱۱، ۲۴۱۲ و ۲۴۲۱ قرار می گیرد.صنایع پتروشیمی (Petrochemical industry)، بخش از صنایع شیمیایی است که فرآورده*های شیمیایی را از مواد خام حاصل از نفت یا گاز طبیعی تولید می*کند.در اوایل قرن بیستم نفت خام و گاز طبیعی به عنوان ماده اولیه برای تهیه بسیاری از ترکیبات مورد نیاز انسان، اهمیت حیاتی و روز افزونی پیدا کرده است. صنعت پتروشیمی تأمین کننده اصلی مواد مصرفی مورد نیاز در بیشتر صنایع شیمیایی، برق و الکترونیک، نساجی، پزشکی، خودروسازی، لوازم خانگی، غذایی و غیره می*باشد.

یکی از مهمترین ویژگیهای صنعت پتروشیمی ارزش افزوده بسیار بالای آن است. بدین معنی که با تغییرات شیمیایی و فیزیکی بر روی هیدروکربورهای نفتی و گازی می*توان ارزش محصول را به میزان ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش داد. از ویژگیهای دیگر این صنعت، تنوع محصولات آن و تأمین مواد اولیه هزاران کارگاه و کارخانه صنایع پایین دستی آن می*باشد که از نظر اشتغال زایی و کسب درآمدهای ارزی و قطع وابستگی نقش بسیار مؤثری در اقتصاد کشور دارد.تولید محصولات پتروشیمی به گونه*ای است که معمولاً یک واحد اصلی در بالا دست، ماده اولیه واحدهای دیگر را تولید می*کند، مانند واحد الفین که با تولید اتیلن و پروپیل نیاز واحدهای پلی*اتیلن و پروپیل را تأمین می*کند.در صنایع وابسته به نفت هر چه به سمت محصولات نزدیک به بازار مصرف متمایل شویم، با فرصت*های شغلی بیشتر و کم هزینه تر روبرو هستیم. به نحوی که طبق گزارشات معتبر بین المللی برای ایجاد هر شغل در صنعت پالایش، به حداقل ۵۰۰ هزار دلار و در صنایع بالا دستی پتروشیمی ۳۶۰ هزار دلار سرمایه گذاری نیازمندیم. در حالیکه در صنایع پایین دستی پتروشیمی نظیر صنایع پلاستیک با صرف هزینه*ای به مراتب کمتر می*توان به ایجاد اشتغال پرداخت.


تقسیم بندی صنایع پتروشیمی

واحدهای بالا دستیUpstream units (پالایشگاه*ها)

در این واحدها هیدروکربن*های سبک خطی- حلقوی اشباع و یا غیر اشباع موجود در نفت خام و یا موجود در گاز طبیعی به صورت مخلوط*های چندتایی از سایر هیروکربن*ها جدا شده و به عنوان مواد اولیه برای واحدهای بنیادی فرستاده می*شود

واحدهای بنیادیBasic core units (کراکینگ، الفین آروماتیک)

در این واحدها مواد اولیه به مواد پایه مانند متان، گاز سنتز، اولفین*ها، دی اولفین*ها، حلقوی*ها، کلرو گوگرد تبدیل می*شوند
واحدهای واسطه ایIntermediate units (واحدهای دی کلرواتیلن، کلرور وینیل جهت تولیدPVC)
در صنایع پتروشیمی به واحدهایی واسطه گفته می*شود که از نظر خط تولید و برحسب ضرورت در میان واحدهای بنیادی و واحدهای نهایی قرار گرفته باشند و با توجه به اینکه مواد نهایی وجود داشته باشد. مثلاً برای تولید پی*وی*سی از اتیلن، نیاز به دو واحد واسطه ای یکی جهت ساختن دی کلرواتیلن و دیگری جهت ساختن کلرور وینیل از آن نیاز می*باشد.

واحدهای نهاییEnd units (واحد تولید پی وی سی،لاستیک مصنوعی)

در این واحد فرآورده نهایی پتروشیمی تولید و به بازار عرضه می*گردد

واحدهای پایین دستیDownstream units (واحدهای تولید کننده قطعات لاستیکی)

در واحدهای پایین دست پتروشیمی فرآورده*های نهایی پتروشیمی به محصولات مصرفی تبدیل می*شوند. واحدهای تولید الیاف مصنوعی قطعات پلاستیکی و لاستیکی از مهمترین واحدهای پایین دست پتروشیمی محسوب می*گردند.

خوراک مجتمع های پتروشیمی

با توجه به نوع فرآیندهای موجود در مجتمع*های پتروشیمی، خوراک مصرفی آنها متفاوت است و شامل گاز شیرین، گاز ترش، نفتای سبک و سنگین،NGL , LPG و خاک فسفات می*شود.

انتخاب و ارسال " سونات