از ویکی*پدیا، دانشنامهٔ آزاد
شهرستان کاشان
اطلاعات کلی
کشور ایران Flag of Iran.svg
استان اصفهان
مرکز کاشان
نام*های پیشین قاشان،کاه افشان
سال شهرستان شدن ۱۳۰۹
مردم
جمعیت 35۰،۰۰۰ نفر
مذهب شیعه
جغرافیای طبیعی
مساحت 2۰۰۰ کیلومترمربع
شهرها
کاشان، مشکات، برزک،
جوشقان قالی،کامو و چوگان، نیاسر، قمصر

تعداد بخش*ها
مرکزی، قمصر، نیاسر، برزک
شهرستان کاشان با وسعت 2۰۰۰۰ کیلومترمربع و جمعیت 5۰۰۰۰۰ نفر بوده. کاشان دارای چهار بخش (مرکزی، قمصر، نیاسر و برزک) بوده و دارای شش شهر (کاشان، قمصر، نیاسر، جوشقان قالی،کامو و چوگان و برزک) میحدود شهرستان کاشان
کاشان از طرف شمال و شمال غربی به شهر قم. از طرف شرق و شمال شرقی به آران و بیدگل و دشت کویر. از طرف جنوب شرقی به اردستان. از طرف جنوب به شهرستان نطنز از اصفهان و از طرف غرب به گلپایگان و محلات منتهی می*گردد.
تقسیمات کشوری
بخش مرکزی شهرستان کاشان
دهستان کوهپایه
دهستان میاندشت
دهستان خرم دشت
شهرها: کاشان و مشکات
بخش قمصر
دهستان قهرود
شهرها: قمصر، جوشقان قالی، کامو و چوگان
بخش نیاسر
دهستان کوه دشت
دهستان نیاسر
شهر نیاسر
بخش برزک
دهستان باباافضل
دهستان گلاب
شهرها: برزک
روستاهای شهرستان کاشان
گلستانه
نشلج
ازناوه
وادقان
سار
ون
قه (کاشان)
کمال الملک
حسنارود
روستای جوشقان استرک
طاهرآباد
راوند
خزاق
سن سن
دهستان ارمک ... مشهد اردهال
آب و هوای شهرستان کاشان
آب و هوای شهرستان کاشان همانند دیگر شهرستان*های مرکزی کشور بنا بر پستی و بلندی متغیر است. قسمت*های مرتفع آن سردسیر است دامنه*های معتدل و جلگه به خصوص حاشیه کویر گرمسیر می*باشد. آب قریه*های کوهستانی از چشمه و قنات و آب قریه*های جلگه آن از قنات است و آب اطراف کویر کمی شور می*باشد.
رودخانه*های شهرستان کاشان
در شهرستان کاشان رودخانه مهمی وجود ندارد ولی خشک رودهایی از شمال غربی به جنوب شرقی جاری هستند که نام برخی از آنها عبارتنداز: رودخانه دهنار، سار، وادقان، کله، اردهال، نابر، قمصر، کپرکن، قهرود، جهق و چند رودخانه دیگر. در میان این رودها تنها نابر، قمصر، قهرود و گپرکن هستند که مختصری آب دائم دارند. هم چنین برخی از معروفترین چشمه*های کاشان عبارتند از: چشمه فین، چشمه نیاسر، چشمه نابر

دیدنی های کاشان

شهرستان کاشان دارای مناطق توریستی و تاریخی می باشد که در کلیه فصول پذیرای توریست های میاشد. باغ معرف و تاریخی فین در انتهای جاده فین ومشرف بر بزرگراه کاشان اصفهان در منطقه مشرف بر کوهستان و خوش آب هوا شامل باغ بزرگ با درختان سربفلک کشیده و آ ب گوارا - همچنین موزه باغ فین دینی می باشد. اطاف باغ فین مجتمع های پذیرایی و رستوران ها پذیرای مسافران می باشد. هتل مجلل امیرکبیر در جاده فین قرار دارد. تپه تاریخی سیلک در امتداد جاده فین قرار دارد. مجموعه خانه های تاریخی کاشان مشتمل بر خانه تاریخی طباطبائی ها - خانه بروجردی ها - خانه عباسیان - خانه عامری ها و ..... در محله سلطان میر احمد قرار دارد.

انتخاب و ارسال : سونات