حتما برای شما هم پیش آمده که کمی مانده به زمان خوابتان، متوجه شوید که باتری اسمارتفون رو به اتمام است و فردا هم صبح زود اول وقت قرار است خانه را ترک کنید و زمان برای شارژ کردن دستگاه ندارید. این زمان*ها این نگرانی در ذهنمان ایجاد می*شود که آیا درست است تلفن را به شارژ بزنیم و تا صبح آن را متصل به برق رها کنیم؟

خبر خوب این است که سال*های اخیر پیشرفت*های چشمگیری در زمینه کارایی و عملکرد باتری*ها توسط سازمان*هایی مثل آژانس بین*المللی انرژی و خود سازندگان انجام گرفته است.

مثلا ابتکار این آژانس با نام One Watt باعث شد که مصرف انرژی زمان استندبای دستگاه به یک وات برسد و سال 2013 این مقدار برای برخی از وسایل الکترونیکی تا زیر یک وات هم رسید. اما این یعنی چه؟ زمانی که شارژر شما به برق متصل است و دستگاه به آن وصل نیست، کل سال تنها مقدار خیلی کمی از انرژی را مصرف می*کند.

این مقدار بسیار کم است، اما تصور کنید که تعداد زیادی انسان در سرتاسر این کره خاکی شارژر خود را در برق رها کنند. در طول یک سال قطعا مجموع این انرژی مصرف شده سر به فلک خواهد کشید.

حالا اگر تلفن به شارژر متصل باشد، این مقدار 10 برابر می*شود. لابراتوار ملی لارنس برکلی سال 2013 در تحقیقی نشان داد که مصرف برق یک شارژر ایده آل 0.26 وات است و این مصرف زمان اتصال دستگاه به 3.68 وات می*رسد و زمانی که شارژ به اتمام رسیده و دستگاه هنوز متصل است، مقدار مصرفی تا 2.24 وات کاهش می*یابد که در طول یک سال این مقدار انرژی مصرفی بسیار زیاد می*شود.

مثلا آمار نشان می*دهد که اگر تمام ساکنین بریتانیا پس از اتمام شارژ، دستگاه خود را از برق بکشند، انرژی ذخیره شده برای تامین برق شهری به اندازه کنتربری کافی خواهد بود.

سازمان Energy Saving Trust تخمین زده است که به طور متوسط خانوار می*توانند سالی 50 تا 80 یورو در سال با کشیدن دستگاه*هایشان از برق در حالت استندبای در مصرف برق صرفه جویی کنند.

سانترال