انجمن پزشکی هسته ای ایران , امریکا
پزشکی هسته*ای


مداخله درمانی
اسکن استخوان
آی*سی*دی-۱۰: C
آی*سی*دی-۹ 92
سمپ D009683
کد اُپی*اس-۳۰۱: 3-70-3-72, 8-53

پزشکی هسته*ای (به انگلیسی: Nuclear Medicine) شاخه*ای از تصویربرداری پزشکی، فیزیک پزشکی[۱] و پرتونگاری مولکولی، است که از خواص هسته*ای مواد (مثل رادیوایزوتوپ*ها) برای تشخیص و درمان بیماری*ها استفاده می*کند. داروسازی هسته*ای نیز به این شاخه از علوم پایهٔ پزشکی کمک می*کند.

ویژگی پزشکی هسته*ای در این است که توانایی ارایه دادن اطلاعات تصویری از فرایندها و عملکردهای متابولیکی بدن را دارد در صورتیکه دیگر مدالیته*های تصویر برداری*های پزشکی همانند مقطع*نگاری رایانه*ای و ام*آرآی عموماً اطلاعات ساختاری و آناتومیکال تولید می*کنند.[۲]

پرکاربردترین رادیوایزوتوپ در پزشکی هسته*ای تکنیتیوم-۹۹m است. و از مدالیته*های پر استفاده در پزشکی هسته*ای می*توان مقطع*نگاری با نشر پوزیترون و مقطع*نگاری رایانه*ای تک*فوتونی (به انگلیسی: SPECT) را نام برد. در حالت تپیشینه
یک متخصص در حال کار با یک سینتیگرام در سال ۱۹۷۵ در آلمان.
تلاشهای نخستین

اولین آثار رادیواکتیویته در سال 1867 توسط سنت ویکتور بر روی امولسیون فیلم مشاهده گردید. پس از او در سال 1896 هانری بکرل در جریان بررسی خاصیت لومینانس املاح اورانیوم، پی به وجود اشعه ای نظیر اشعه ایکس برد. بکرل املاح اورانیوم را در صفحات فوتوگرافی قرار داد و دور از نور در جایی نگاهداشت و پس از ظاهر کردن آن ها به وجود اشعه ای ناشناخته پی برد. این کشف بکرل بعدها در 26 دسامبر 1898 منجر به اعلام کشف رادیوم توسط پییر و ماری کوری گردید. در 1899 رادفورد نشان داد که دو نوع تابش از املاح اورانیوم ساطع می شود و این ذرات را آلفا و بتا نامید. در 1900 کوری و ویلارد نوع سومی از این تابش ها را کشف و آن را گاما نامیدند. در 1908 معلوم شد، که آلفا و بتا تحت تاثیر میدان مغناطیسی منحرف می شوند، ولی گاما چنین انحرافی از خود نشان نمی*دهد.

در سال 1911 رادرفورد در آزمایش معروف خود نشان داد که تقریباً تمام فضای اتم خالی و متشکل از الکترون هایی است که در اطراف هسته ای کوچک، چگال و مبهم می چرخند و در سال 1935 یوکاوا پیشنهاد کرد که نیروی بستگی هسته به صورت نیروی تبادلی است. واژه رادیواتم و تعریف آن نخستین بار توسط کوهمن در سال 1947 برای نامیدن اتمهایی که دارای نیمه عمر زوال رادیواکتیو قابل اندازه گیری هستند، وضع شد. تصویرگری به کمک رادیواتم ها در سال 1949 بعد از آن که اسکنر خط مستقیم تولید شد، آغاز شد. معرفی دوربین جرقه ای، دوربین آنگر و یا دوربین گاما و امکان اخذ سریع تصاویر رادیو اتمی، بدون احتیاج به حرکت جارویی (آشکارسازی ساکن)، مهمترین پیشرفت در ابزارهای تصویرگر هسته ای بود .
پیشرفتهای متاخر
سنتگرام تیروئید با تکنیتیوم-۹۹ام

نخستین[۳] آزمایش استفاده از تزریق رادیوایزوتوپ در تصویربرداری از یک انسان، توسط هرمان ال بلومگارت[پانویس ۱] و سوماً وایس[پانویس ۲] از دانشگاه هاروارد انجام گرفت. این آزمایش در سال ۱۹۲۷ و به*کمک یک اتاقک ابری و رادون انجام گرفت.[۴] با وجود تلاشهای فراوان، این آزمایشات موفقیت آمیز نبودند، و این محققین آزمایشگاه ملی لارنس برکلی بودند که برای نخستین بار توانستند با موفقیت از یک رادیوایزوتوپ در محیطی بالینی بهره ببرند.[۵] آنها بکمک سیکلوترون معروف خود ایزوتوپ ید-۱۳۱ تولید کردند که برای پروژه های تیروئیدی بکار رفت. از همین ایزوتوپ مدت کوتاهی بعد برای سرطان تیروئید و پرکاری تیروئید استفاده گردید.[۶] [۷][۸]

هل انگر در سال ۱۹۵۸ دوربین انگر را در دانشگاه برکلی ابداع کرد.[۹] همچنین استفاده از رادیوایزوتوپ تکنیتیوم-۹۹m در ۱۹۶۴ توسط تیم متشکل از پل هارپر[پانویس ۳] و نیز رابرت بک[پانویس ۴] از دانشگاه شیکاگو[۱۰] باعث ایجاد نقطه عطفی در تاریخ فیزیک پزشکی و پزشکی هسته*ای گردید.[۱۱]
در ایران

استفاده از مواد پرتوزا در پزشکی در ایران با سنجش مقدار یُد رادیواکتیو در سال ١٣٣٩ به وسیله یک شمارشگر گایگر در آزمایشگاه پیمان مرکزی دانشکده علوم پزشکی تهران آغاز گردید. در این راستا، یک کارشناس بریتانیایی به نام Malcolm Cuthbert Nokes سهم بزرگی در پیشرفت کار پزشکی هسته*ای در ایران ایفا کرد.[۱۲] با یاری وی، دکتر نظام مافی برای اولین بار در سال ۱۳۴۰ با یک پویشگر تیروئید، تحقیقاتی را به انجام رسانید و پایه*های پزشکی هسته*ای را در ایران بنا نهاد.[۱۳] در سال ١٣۴۶، مرکز پزشکی هسته*ای و تحقیقات غدد مترشحه داخلی دانشگاه تهران تاسیس شد که در واقع اولین و قدیمی ترین مرکز پزشکی هسته*ای کشور محسوب می*شود. امکانات این بخش در آن زمان در حد یک دستگاه دوربین انگر بود که تدریجاً مجهزتر گردید.[۱۴]

در این میان، از زمان تاسیس، سازمان انرژی اتمی ایران وظیفه تامین پرتوداروهای مورد نیاز برای درمان بیماران را بر عهده داشته*است.[۱۵]

از متخصصین ایرانی فعال در خارج از ایران که نقش بسزایی در پیشرفت پزشکی هسته*ای داشتند می*توان به عباس علوی اشاره کرد که در دهه ۱۹۷۰ میلادی شاگرد و یکی از اعضای تیم دیوید کوهل بود که نامش در ابداع سیستم*های اسپکت به*همراه وی دیده می*شود.[پانویس ۵][۱۶] جامعه پزشکی هسته*ای آمریکا همچنین بخاطر خدمات علمی وی در گسترش سیستم*های پت اسکن، در سال ۲۰۰۴ به وی یکی از بالاترین جوایز خود که جایزهٔ دِهِوِسی برای پیشبرد برجستهٔ پزشکی هسته*ای است[پانویس ۶] را اهدا کرد.[۱۷] آنچه بسیار حائز اهمیت می باشد،اطمینان از ضرورت استفاده از این روش می باشد،چراکه در اغلب مواد رادیواکتیو استفاده شده در روز های آتی،پس از ترخیص، به ترتیب در روز های اول و دوم و سوم60% و 20% و 5% ،فعالیت دارد .با این حال 75 درصد تصاویر گرفته شده،توجیه و دلیل منطقی ای ندارند!
حرفه
سنتگرام با ایندیم-۱۱۱ نشانگر یک کارسینوما در بیمار است.

پزشکی هسته ای در کشورهای پیشرفته صنعتی عموماً در چهار حرفه مختلف ظاهر میشود[۱۸]:

بعنوان یک تخصص پس از اتمام دوره طبابت [پانویس ۷]
تکنولوژیست هسته ای [پانویس ۸] که اغلب در سطح کارشناسی ارشد خاتمه می یابد
داروگر هسته ای [پانویس ۹] که یک گرایش پیشرفته از رشته داروسازی است
دکترای (PhD) پزشکی هسته ای که غالباً یک شغل آکادمیک است.

برخی روش*های تصویربرداری در پزشکی هسته*ای

اسکن استخوان: تزریق موادی پرتوزا، تجمع آن در مغز استخوان، و تصویربرداری و تشخیص آن توسط یکی از روش*های تصویربرداری (تصویر زیر را ببینید). تومورها را لذا می*توان با جذب نسبی بیشتر ماده رادیواکتیو مشاهده کرد و تمیز داد.
اسکن مغزی: تزریق موادی پرتوزا، عبور آن از سد خونی مغز، تجمع آن در آسیب*دیدگی*های مغزی (مثل تومورها)، و تصویربرداری و تشخیص آن توسط یکی از روش*های تصویربرداری.
اسکن گالیم
اسکن موگا
پت اسکن و اسپکت
اسکن*های ریوی
اسکن سستامیبی تکنیتیوم-۹۹ام
سینتیگرافی تالیم-۲۰۱
اسکن تیروئید

تصویرسازی مولکولی
تصویری از مغز توسط پت اسکن.
نوشتار اصلی: تصویرسازی مولکولی

تصویرسازی مولکولی در سالهای اخیر چنان در بیمارستانها و مراکز درمانی رواج پیدا کرده که اکنون این روشها خود دارای بخش جداگانه ای در پزشکی هسته ای میباشد. متعارف ترین روشهای تصویرسازی مولکولی عبارتند از پت اسکن و اسپکت.
روشهای ترکیبی
PET/CT
نوشتار اصلی: پت-سی تی

پیشنهاد ترکیب PET و CT در سال 1991 مطرح شد ولی نمونه اصلی اسکنرهای PET/CT در سال 1998 کامل شد. اولین طراحی آن که در مراکز پزشکی استفاده شد در سال 2001 بود. از سال 2001 تا کنون تمام فروشنده های دستگاه های پزشکی حداقل یک طراحی PET/CT را تولید کرده اند در نتیجه از سال 2006 فروش PET/CT جایگزین PET شده است[۱۹].

در یک دستگاه بیمار ابتدا از میان اسکنر CT رد می شود و سپس وارد اسکنر PET می شود.دو روش مختلف برای استفاده از PET/CT وجود دارد:

داده های CT به PET اضافه شده است. در این مورد کافی است که کیفیت تصاویر CT در حدی باشد که ساختارهای مورفولوژی مشخص شوند. در نتیجه تصویربرداری CT با یک دز پایین بدون نیاز به ماده ی حاجب انجام می شود. اطلاعات تصاویر CT برای تصحیح تضعیف تصاویر PET استفاده می شود. این کاربرد در مقایسه با تصویربرداری سنتی PET سریعتر، کم هزینه تر و دقت تشخیص بالاتری دارد.
جدا از PET، تصویربرداری CT ممکن است برای به دست آوردن اطلاعات تشخیصی و دقت مناسب انجام شود. این به معنای استفاده از دز کامل برای تصویربرداری CT است. استفاده از ماده حاجب معمولاً ضروری است و از یک پروتکل تنفسی استفاده می شود [۲۰].

کاربردها

استفاده از PET/CT به عنوان یک وسیله تشخیصی و staging در تومورشناسی بسیار گسترده است. در تشخیص سرطان های شش، گردن، سینه، پروستات، روده و... کاربرد دارد. [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]
SPECT/CT
نوشتار اصلی: اسپکت-سی تی

SPECT/CT ،اطلاعات کاربردی را توسط SPECT و اطلاعات آناتومیکی را از CT به دست می آورد. داده های CT همچنین برای تصحیح تضعیف داده های SPECT استفاده می شوند. SPECT/CT از یک اسکنر CT و دوربین گامای جدا از هم و یک تخت مشترک تشکیل شده است. ترکیب داده های CT و SPECT مانند PET/CT انجام می شود.
PET/MRI
نوشتار اصلی: پت-ام آر آی

سیستم های پت-ام آر آی به تازگی در بیمارستانهای اروپا مورد استفاده قرار گرفته اند و سازمان اف دی ای آمریکا مجوز این سیستمها را برای استفاده در محیط بالینی به مراکز امریکایی داده است.
سازمان*های مهم

"سونات"