کانال تلگرام فال و طالع بینی

در تمام بخش ها مدیر فعال ( با سابقه فعالیت در انجمن های دیگر ) می پذیریم ، با ما تماس بگیرید. انجمن پیچک

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: چطور از سردرد سینوسی خلاص شویم

 1. #1
  کاربر سایت

  آخرین بازدید
  چهارشنبه ۰۱ بهمن ۹۳ [ ۱۵:۴۰]
  نوشته ها
  60
  امتیاز
  699
  سطح
  1
  Points: 699, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 45.0%
  دستاوردها:
  3 months registered500 Experience Points
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 1 در 1 پست

  چطور از سردرد سینوسی خلاص شویم

  خوشبختانه درمان*های زیادی برای رهایی از سردرد سینوسی وجود دارد که در اینجا به مفیدترین آن*ها اشاره خواهد شد.

  اگر سردردتان شامل یک درد فشار مانند متمرکز در یک ناحیه از سر است، یا تغییرات ناگهانی دما و حرکت ناگهانی درد را تشدید می*کند، احتمالاً سردردتان سینوسی است. برای بهبود سردرد خود نکات زیر را دنبال کنید. درمان لازم خانگی

  1- هوای مرطوب و گرم را تنفس کنید. اغلب زمانی سینوس تحریک می*شود که مجاری آن خشک می*شوند. تنفس در هوای مرطوب می*تواند به آرام شدن سینوس ملتهب کمک کند. • به ویژه در مواقعی که سردرد سینوستان شروع*شده یا هنگام شب که می*خواهید بخوابید، از یک رطوبت ساز استفاده کنید. رطوبت ساز بخار آب را وارد هوا می*کند. رطوبت سازهای مرسوم از گرما استفاده کرده و بخاری که تولید می*کنند گرم است. همچنین می*توانید از رطوبت ساز سرد استفاده کنید اما این رطوبت ساز بخار گرم وارد هوا نمی*کند. هنگامی که دچار سردرد سینوس شده*اید دو تا چهار مرتبه در روز بخار استنشاق کنید. دوش آب داغ و نشستن در وان گرم درحالی*که فضا بسته و پر از بخار گرم است، به مدت 10 تا 20 دقیقه مفید می*باشد. از حوله گرم و مرطوب استفاده کنید. گرما و نیز رطوبت حوله می*تواند مجاری تحریک*شده بینی را آرام کند و به این ترتیب تخلیه سینوسها و آرام شدن درد را تسریع کند.
  2- خود را آرام کنید. حتی با وجود اینکه سردرد سینوسی ناشی از التهاب و تحریک مجاری سینوسها است، تنش می*تواند درد را بیشتر و بدتر کند. • بنشینید یا دراز بکشید و چشمان خود را ببندید. نور و صدا اغلب تأثیری بر سردرد سینوسی ندارد اما تاریکی و سکوت می*تواند به آرام*سازی شما کمک کند.
  3- مقدار زیادی آب بنوشید. مایعات می*توانند به بدن کمک کنند مخاط رقیق*تری تولید کند و مخاط رقیق*تر کمتر در داخل مجاری سینوس گیر می*کند. • در روز حداقل 8 لیوان 250 میلی*لیتری آب بنوشید. آب، نوشیدنی*های ورزشی و آب میوه طبیعی بهترین گزینه*ها برای تأمین آب هستند. از نوشیدنی*های حاوی کافئین و الکل دوری کنید چون موجب بی*آب شدن بیشتر بدن می*شوند. همچنین از مصرف شیر یا محصولات لبنی دیگر پرهیز کنید چون لبنیات می*توانند مخاط را ضخیم کنند.
  4- از فعالیت*هایی که درد را بدتر می*کند اجتناب کنید. فعالیت*هایی که سینوسها را تحریک کرده یا تنش ایجاد می*کنند تنها سردرد را بدتر می*سازند. بنابراین باید تا حد ممکن هنگام درد سینوسی، از این فعالیت*ها اجتناب کنید. • اگر چه آلرژی مستقیماً با سردرد سینوسی ارتباط ندارد اما احتقان سینوسها (به واسطه التهاب ناشی از مواد آلرژی زا) می*تواند سردرد ایجاد کند بنابراین باید از گرده*ها و سایر موادی که به آن*ها آلرژی دارید اجتناب کنید. از فضاهای پر از دود، عطر شدید، گرده یا تحریک*کننده*های محتمل دیگر مجاری بینی اجتناب کنید. از پرواز، دماهای شدید، تغییرات ناگهانی در دما و خم شدن به جلو (درحالی*که سرتان پایین است) اجتناب کنید. داروهای بدون نسخه

  1- با اسپری سالین (محلول آب نمک) بینی، مجاری بینی را شستشو دهید. می*توانید با استفاده از اسپری کردن اسپری بدون نسخه مستقیماً در داخل سوراخ بینی، مخاط محبوس شده در حفره*های بینی را تخلیه کنید. • دستورالعمل روی اسپری در مورد میزان و دفعات استفاده از آن را به دقت بخوانید و رعایت کنید. معمولاً یک تا دو اسپری چندین مرتبه در طول روز می*توانید استفاده کنید. • اسپریهای سالین به خاطر منقبض کردن غشای سینوس و افزایش کارایی تخلیه آن*ها مؤثر هستند.
  2- آنتی هیستامین مصرف کنید. اگر سردرد سینوسی شما حاصل آلرژی است، آنتی هیستامین بدون نسخه می*تواند به درمان علت کمک کرده و شما را از سردرد برهاند. دقت داشته باشید که تاکید می*کنیم آلرژی مستقیماً موجب سردرد سینوسی نمی*شود . آلرژی موجب احتقان سینوس شده و فشاری ایجاد می*کند که ممکن است باعث سردرد *شود. درمان آلرژی می*تواند احتقان سینوس را رفع کرده و در نتیجه به شما امکان دهد سردرد را درمان نمایید اما احتمالاً خود سردرد را رفع نمی*کند. درمان*های دیگری برای این کار ممکن است لازم باشد. • می*توانید از اسپری خوراکی و بینی آنتی هیستامین استفاده کنید تا آرام شوید. برخی آنتی هیستامین*ها را به صورت بدون نسخه می*توانید تهیه کنید از جمله فکسوفنادین، ستریزین و لوراتادین که همه این*ها نسبتاً غیر خواب*آور هستند. آنتی هیستامین*های بدون نسخه قدیمی تر که موجب خواب*آلودگی می*شوند عبارت*اند از دیفن هیدرامین، کلورفنیرامین و کلماستین.
  3- داروهای ضد احتقان را امتحان کنید. ضد احتقان بدون نسخه می*تواند به کاهش تورم و احتقان بینی کمک کرده و اجازه می*دهد مخاط محبوس شده آزادانه*تر جریان یافته و فشار و درد مرتبط با آن از بین برود. • ضد احتقانها به دو شکل خوراکی و اسپری بینی در دسترس هستند. اگر زیاد از ضد احتقان استفاده کنید ممکن است سردرد مربوط به اوردوز دارو اتفاق بیفتد. همچنین آن*ها ممکن است موجب عود احتقان شوند، بنابراین باید پس از سه روز مصرف این داروها، از مصرف آن*ها اجتناب کنید.
  4- می*توانید از مسکن استفاده کنید. با این که مسکن*های بدون نسخه عامل سردرد سینوسی را درمان نمی*کنند اما به کاهش یا رفع درد مربوط به مشکل سینوس کمک می*کنند. استامینوفن، ایبوپروفن، ناپروکسن و اسپیرین می*توانند به آرام کردن سردرد مربوط به فشار سینوس کمک کنند. اگر راهی برای درمان عامل سردرد سینوس پیدا نکنید تأثیر این درمان*ها موقتی بوده و درد احتمالاً پس از رفع اثر دارو، پدیدار می*شود. بنابراین توصیه می*شود مسکن را همراه با درمان*های دیگری که عامل را برطرف می*کنند استفاده کنید، به شرطی که تداخل*های دارویی مضری به خاطر مصرف این داروها با یکدیگر وجود نداشته باشد. داروهای تجویزی و درمان*های پزشکی دیگر

  1- در مورد آنتی بیوتیک از پزشک سوال کنید. اگر پزشک احتمال بدهد که عفونت باکتریایی مسبب احتقان بلندمدت سینوس و سردرد سینوسی شده است، احتمالاً برای رفع عفونت آنتی بیوتیک تجویز می*کند. همین که عفونت از بین رفت سینوس به راحتی پاک*سازی می*گردد. • آنتی بیوتیکها به التهاب سینوس (سینوزیت) ناشی از عفونت ویروسی یا سردرد سینوسی ایجادشده توسط آلرژی کمکی نمی*کنند. حتی اگر علائمتان پیش از اتمام داروها از بین برود باید همه داروهایی که برایتان تجویزشده را مصرف کنید معمولاً نیازی به آنتی بیوتیکها نیست به خصوص برای بزرگ*سالانی که سردرد سینوسی دارند اما در صورتی که سردرد شدید بوده و همراه با تورم شدید اطراف چشم*ها یا تب بالاتر از 39 درجه سانتی*گراد باشد، ممکن است پزشک آنتی بیوتیک تجویز کند.
  2- کورتیکواستروئید بینی مصرف کنید. سردردهای سینوسی مربوط به التهاب سینوس یا آلرژی اغلب با کورتیکواستروئیدها درمان می*شوند. این دسته از داروها به صورت اسپری بینی یا قرص قابل تهیه بوده و معمولاً از جمله موثرترین درمان*های این دسته از سردردها، و هر گونه عطسه، خارش، و ترشحات بینی مربوط به آن*ها هستند. البته امکان دارد برای شروع تأثیرگذاری آن*ها، به چند روز استفاده نیاز باشد. • این داروها شامل بکلومتازون، مومتازون و تریامسینولون هستند.
  3- تزریق آمپول آلرژی- اگر سردردهای مزمنی که به واسطه آلرژی ایجاد شده است دارید، ممکن است پزشک برایتان آمپول آلرژی تجویز کند تا به جلوگیری از احتقان مربوط به آلرژی و فشار و بازگشت آن کمک نماید. • توجه داشته باشید تاکید می*کنیم آلرژی مستقیماً موجب سردرد سینوسی نمی*شود . آلرژی موجب احتقان سینوس شده و فشاری ایجاد می*کند که ممکن است موجب سردرد شود. درمان آلرژی می*تواند احتقان سینوس را رفع کرده و در نتیجه به شما امکان دهد سردرد را درمان نمایید اما احتمالاً خود درد سردرد را رفع نمی*کند. درمان*های دیگری برای این کار ممکن است لازم باشد.
  4- درباره تریپتانها پرس و جو کنید. اگر چه این داروها معمولاً برای درمان سردردهای میگرنی استفاده می*شوند، اما شواهدی وجود دارد که این تصور را ایجاد می*کند که ممکن است این داروها بتوانند سردردهای سینوسی را نیز درمان نمایند. • مطالعه*ای نشان داده است که 82% از بیمارانی که از سردرد سینوسی رنج می*برند با مصرف تریپتانها سردردشان آرام می*شود.
  5- درباره گزینه*های جراحی اطلاعاتی کسب کنید. اگر از سردردهای مزمن سینوس رنج می*برید مجاری سینوس ممکن است مقداری ناهنجاری داشته باشد که باید از طریق جراحی رفع شود. • با متخصص گوش و حلق و بینی صحبت کنید تا ببینید آیا جراحی برای شما لازم است یا خیر. در یکی از روش*های جراحی مجاری سینوس بزرگ*تر شده و همه مخاط*های محبوس شده در آن را تخلیه می*شود. در عمل دیگری که به آن جراحی اندوسکپی سینوس می*گویند پولیپ یا تیغه استخوانی که مجاری بینی را مسدود کرده است، برداشته می*شود. در گزینه*های جراحی جدیدتر به نام رینوپلاستی، متخصص گوش و حلق و بینی بالونی وارد حفره سینوسی کرده و آن را باد می*کند تا فضا را بزرگ*تر نماید. طب جایگزین

  1- مکمل غذایی مصرف کنید. برخی مطالعات اولیه نشان می*دهد که برخی مکمل*های خاص می*توانند به کاهش یا رهایی از سردردهای سینوسی کمک کنند. مکمل*هایی مانند بروملاین، کورستین و پروبیوتیکها را می*توانید امتحان کنید. • بروملاین آنزیمی است که توسط آناناس تولید می*شود. برخی مطالعات نشان داده است که این آنزیم می*تواند التهاب و تورم را کاهش دهد اما مطالعات دیگر نشان می*دهند به نظر می*رسد ممکن است کاملاً موثر نباشد. بروملاین را با داروهای رقیق*کننده خون مصرف نکنید چون این مکمل ممکن است خطر خونریزی را افزایش دهد. کورستین فلاونوئید مسئول تولید رنگ در میوه*ها و سبزیجات است. تصور می*شود این ماده به عنوان آنتی هیستامین طبیعی عمل می*کند اما مطالعاتِ کمی کارایی آن در انسان*ها را بررسی کرده*اند و بیشتر آن*ها تأثیر آن را تنها در آزمایشگاه مورد مطالعه قرار داده*اند. پروبیوتیکها باکتری*های خوبی هستند که به کاهش احتمال آلرژی کمک کرده و در صورتی که آنتی بیوتیک برای درمان سردرد سینوسی استفاده می*کنید (عفونت در سینوس دارید) ممکن است پروبیوتیکها نیز مفید باشند.
  2- درمان*های گیاهی را مد نظر قرار دهید. درمان*های گیاهی نوع سنتی درمان هستند اما لازم به ذکر است که حتی درمان*های گیاهی نیز با وجود طبیعی بودنشان خطراتی دارند. با این حال برخی گیاهان و ترکیبات گیاهی ممکن است موجب رفع سردرد سینوسی شود. • گیاهانی که تصور می*شود زمانی که به تنهایی مصرف شوند سردرد را درمان می*کنند عبارت*اند از قاشقک چینی (skullcap chinese) ، گل مینا (feverfew) و پوست بید. یک درمان گیاهی محبوب برای سردرد سینوسی، شامل ترکیبی از اقطی اروپایی (European elder)، ترشک (common sorrel )، گاو زبان (cowslip )، گل شاه*پسند اروپایی (European vervain ) و کوشاد (gentian) است.
  3- هومیوپاتی- معمولاً افرادی که سردرد سینوسی مزمن دارند به دنبال هومیوپاتی هستند. با متخصص هومیوپاتی صحبت کنید تا مشخص شود کدام مواد طبیعی می*تواند سردردهای سینوسی شما را بهتر درمان کند. • درمان*های هومیوپاتی مربوط به سردردهای سینوسی ممکن است شامل اکسید سفید ارسنیک، شابیزک (بلادون)، فاشرا یا بریونیا (bryonia)، هیپار سولفوریکوم (سولفید کلسیم هانمان)، زنبق (iris versicolor)، کالی بیکرومیوم (بی کربنات پتاس)، جیوه، ناتروم مور (نمک طعام)، گیاه بادلرزان ، سیلیکا و اسپیجلیا شوند. متخصص هومیوپاتی باید هنگام تجویز درمان وضعیت فیزیکی، هیجانی و ذهنی بیمار را در نظر داشته باشد. • وقتی برخی داروهای هومیوپاتی در دوزهای بالا مصرف شود ممکن است علائم را تشدید کند بنابراین با احتیاط این درمان*ها را انجام دهید.
  4- طب سوزنی را امتحان کنید. طب سوزنی ممکن است سردردهای سینوسی را با تعادل انرژی آرام کند. این درمان شیوه*ای بحث*برانگیز است اما برخی بیماران آن را موثر یافته*اند. • از نظر*گاه یک متخصص طب سوزنی سردرد سینوسی می*تواند حاصل کاهش ( dampness) انرژی در شما باشد. باید برای درمان این عدم تعادل بر روی نصف*النهار (مریدین) طحال و معده کار شود.
  5- به متخصص کایروپراکتیک مراجعه کنید. در حال حاضر هیچ مطالعه*ای در تأیید یا رد کارایی درمان*های کایروپراکتیک برای سردردهای سینوسی وجود ندارد اما برخی ادعا می*کنند که موثر است. • اگر درمان*های کایروپراکتیک سردردهای سینوسی را بتواند آرام کند، در اصل این کار را با کاهش درد انجام داده*اند. حتی ممکن است این درمان از نظر تئوری به بهبود جریان مخاط در سرتاسر مجاری سینوسی کمک کرده و تخلیه و باز شدن مجاری را در برخی افراد بهبود ببخشد. هشدارها

  • اگر دچار سردرد شدید یا ناگهانی شدید که بیشتر از 24 ساعت طول کشید یا در این مدت بدتر شد باید به اورژانس مراجعه کنید. اگر سردردتان با هر یک از موارد زیر همراه بود نیز به اورژانس مراجعه کنید: کاهش حافظه، کاهش تعادل، گیجی، تغییر در تکلم، تغییر در دید، بی*حسی، کاهش توانایی، تب، سفتی گردن، تهوع یا قرمزی چشم*ها .


  منبع:چطور از سردرد سینوسی خلاص شویم

 2. #2
  کاربر سایت

  آخرین بازدید
  چهارشنبه ۰۱ بهمن ۹۳ [ ۱۲:۴۹]
  سن
  30
  نوشته ها
  1
  امتیاز
  22
  سطح
  1
  Points: 22, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست
  بدترین درد دنیا همین سردرده
  ممنون به خاطر مطلب مفیدتون

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •