بسیاری از افراد با مشکل حساس شدن دندان*ها رو به رو هستند. عوامل زیادی را برای حساس شدن دندان*ها می*توان در نظر گرفت، از غذاهای اسیدی گرفته تا برخی خمیردندان*ها. در اینجا با این عوامل آشنا می*شوید.

اگر هنگامی که ماست یخی (ماست بستنی) می*خورید یا هنگام استفاده از نخ دندان یا مسواک ، دندان*هایتان تحریک*شده و چهره*تان را در هم می*کشید، ممکن است مشکل شما حساس شدن دندان*ها باشد. لازم نیست با درد دندانتان بسازید، چون کارهایی می*توانید انجام دهید که حساسیت دندان را کاهش داده و سلامت کلی دهانتان را بهبود ببخشید. در زیر مواردی که موجب این مشکل دندانی می*شود شرح داده*شده و اقداماتی برای آرام کردن آن ارائه شده است: با شدت بیش از حد مسواک می*زنید

گاهی اوقات حساس شدن دندان*ها به علت وارد آوردن نیروی زیاد هنگام مسواک زدن یا استفاده از مسواک خیلی سخت است (موهای آن سفت است و دندان را می*ساید). به مرور زمان لایه محافظ دندان*ها از بین رفته و به کانال*ها یا منافذ توخالی میکروسکپی که به عصب*های دندان منتهی می*شوند، می*رسید. وقتی این کانال*ها در معرض غذاهای اسیدی، چسبناک، سرد یا داغ قرار می*گیرند حساسیت دندان و ناراحتی ناشی از آن ایجاد می*شود. ساده*ترین راه حل این است که مسواک خود را نرم تر انتخاب کرده و هنگام مسواک زدن فشار ملایمی وارد بیاوریم. غذاهای اسیدی می*خورید.

اگر مسیرهایی که به عصب*های دندان می*رسند آشکار شوند، غذاهای اسیدی مانند سس گوجه*فرنگی، مرکبات، کیوی و ترشی جات ممکن است درد ایجاد کنند. راه حل ساده است، غذاهایی که درد ایجاد می*کنند نخورید. دندان*قروچه دارید.

دندان*قروچه مینای دندان را از بین می*برد حتی اگر جنس آن از مستحکم*ترین مواد موجود در بدن ما باشد. با دندان*قروچه مینای روی لایه میانی دندان (عاج) که حاوی کانال*های توخالی به سمت عصب است از بین می*رود. درباره استفاده از محافظ دندان برای متوقف کردن تأثیر دندان*قروچه با دندان*پزشک خود صحبت کنید. خمیردندان سفیدکننده استفاده می*کنید.

بسیاری از سازندگان خمیردندان مواد شیمیایی سفیدکننده دندان به ترکیب خمیردندان اضافه می*کنند و برخی افراد بیشتر از دیگران به این مواد حساس هستند. اگر چنین خمیردندانی استفاده می*کنید ممکن است همین موجب حساسیت دندان در شما شده و باید به فکر تغییر آن باشید. از دهان*شویه نامناسب استفاده می*کنید.

دهان*شویه*های بدون نسخه و محلول*های دیگر شوینده دهان ممکن است موجب حساس شدن دندان شوند به خصوص اگر عاج رخنمون کرده باشد. راه حل آن استفاده از شوینده*های فلوراید خنثی (یا عدم استفاده از دهان*شویه و استفاده مرتب از نخ دندان و مسواک) است. بیماری لثه دارید.

پسروی لثه*ها که با افزایش سن خیلی شایع*تر می*شود (به خصوص در صورتی که سلامت دهانتان را درست رعایت نکرده باشید) می*تواند موجب حساسیت دندان شود. اگر بیماری لثه یا التهاب لثه (ژنژتیو) دارید دندان*پزشک ممکن است اقداماتی را برای سفت کردن دندان*ها و درمان خود بیماری لثه توصیه کند. پلاک دندان*هایتان زیاد است.

هدف از نخ دندان و مسواک این است که پلاک*ها را که پس از صرف غذا شکل می*گیرند، پاک*کنید. تجمع بیش از حد پلاک می*تواند موجب از بین رفتن مینای دندان شود و همان طور که گفته شد با از دست رفتن مینا، دندان حساس*تر می*شود. راه حل آن مراقبت روزانه مناسب از دهان و دندان و مراجعه به پزشک برای تمیز کاری دندان هر شش ماه یک بار (هر زمانی که لازم است) می*باشد. عمل دندان داشته*اید.

اغلب دندان*ها پس از اقدامات دندانی در مطب، حساس*تر می*شوند. حساسیت دندان پس از عمل ریشه دندان (در اصطلاح عامیانه عصب*کشی)، کشیدن دندان یا قرار دادن تاج (روکش) شایع است. اگر پس از مدت کوتاهی حساسیت دندانتان رفع نشد، مراجعه دیگری به پزشک خود داشته باشید تا احتمال عفونت را بررسی کند. دندان شکسته است.

شکستگی دندان می*تواند حساسیت و فراتر از آن درد ایجاد کند. دندان*پزشک باید دندان شما را ارزیابی کرده و روش مناسب درمانی مانند کشیدن دندان یا کلاهک (پوشش) روی آن را برایتان در نظر بگیرد. پوسیدگی اطراف پرشدگی دندان اتفاق افتاده است.

با افزایش سن پرشدگی*ها ضعیف*تر شده و ممکن است از حاشیه*ها ترک بخورند یا سوراخ شوند. در این صورت باکتری*ها به سادگی در درزها و حفره*های ریز تجمع یافته و موجب تجزیه مینا می*شوند. در صورتی که متوجه حساسیت دندان از این بابت شده*اید به دندان*پزشک مراجعه کنید، در بیشتر موارد پر شدگی*ها به راحتی جایگزین می*شوند. حساسیت دندان قابل*درمان است. ممکن است استفاده از خمیردندان ویژه برای دندان*های حساس برایتان مفید باشد اما این خمیردندان*ها برای همه افراد کارساز نیستند. بسیاری از بیمارانی که حساسیت دندان دارند با خمیردندان مشکلشان حل نمی*شود. اگر حساسیت دندانتان شدید است و پیوسته از آن رنج می*برید، به دندان*پزشک برای معاینه مراجعه کنید. از بین درمان*های محتمل دیگر ممکن است بتواند با استفاده از ژل فلوراید در ناحیه دندان مورد نظر که حساس*تر است، مینای دندان را مستحکم*تر کرده و حساسیتی که احساس می*کنید را کاهش دهد. البته تنها در مطب و توسط متخصص می*توان مشخص کرد که علت محتمل حساسیت دندان شما چیست و بهترین راه حل برای شما کدام است.


منبع:مهم*ترین علت*های حساس شدن دندان*ها