از ویکی*پدیا، دانشنامهٔ آزاد

مختصات: ۴۲°۵۲′ شمالی ۷۴°۳۶′ شرقی
جمهوری قرقیزستان
Kyrgyz Respublikasi

نشان ملی
شعار ملی: ندارد
سرود ملی: سرود ملی جمهوری قرقیزستان
پایتخت
(و بزرگترین شهر) بیشکک
۴۲°۵۲′ شمالی ۷۴°۳۶′ شرقی
زبان رسمی قرقیزی, روسی
نوع حکومت جمهوری پارلمانی
نام حاکمان
رئیس جمهور
•نخست وزیر
آلماز بيگ آتامبای*یف
Zhantoro Satybaldiyev
موارد منجر به تشکیل
از اتحاد جماهیر شوروی ۱۹۹۱
مساحت
- مساحت ۱۹۹٬۹۰۰کیلومتر مربع (۸۶ام)
- *آب*ها (٪) ۳.۶
جمعیت
- سرشماری ۵٬۴۸۲٬۰۰۰
(۱۱۱ام)
- تراکم جمعیت ۲۶‎/km۲‏ (۱۷۶ام)
واحد پول سوم (KGS)
منطقه زمانی KGT (ساعت جهانی+6)
دامنه اینترنتی .kg
پیش*شماره تلفنی +۹۹۶

جمهوری قرقیزستان معروف به قرقیزستان (به قرقیزی: Киргизия, Кыргызстан — قیرغیزیا، قیرغیزستان) کشوری محصور به خشکی است در آسیای مرکزی. پایتخت آن بیشکک است.
تاریخ قرقیزستان
ریشه*های فرهنگی قرقیزها را در بخش*های بالایی رود ینی*سئی در در کوهستان آلتای پیدا کرده*اند. بنظر می*رسد آنان در قرن دهم میلادی از آلتای، به جایی که اکنون قرقیزستان نام دارد، مهاجرت کرده اندو در آنجا ساکن شده*اند. ترکان سلجوقی و مغول*ها تاثیر زیادی بر فرهنگ این منطقه گذاشته*اند. قرقیزها اسلام و تیراندازی را از ترکان سلجوقی و اسب*سواری ماهرانه را از سواران ترک نژاد آسیای میانه یاد گرفتند.هنوز هم سوارکاران چابکی در این کشور یافت می*شود.

در اوایل سدهٔ ۱۹ میلادی، قرقیزستان تحت حکومت خانات خوقند درآمد. در سال ۱۸۷۶ قرقیزستان به امپراتوری روسیه ضمیمه شد.

پس از انقلاب اکتبر، در سال ۱۹۲۶، جمهوری سوسیالیستی قرقیزستان، به عنوان بخشی از اتحاد جماهیر شوروی، تشکیل شد. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، در سال ۱۹۹۱، قرقیزستان به استقلال دست یافت.

در دوره*هایی تنش قومی میان قرقیزها و ازبک*ها در جلال*آباد در جنوب قرقیزستان وجود داشته*است.

انقلاب در آوریل ۲۰۱۲ به سرنگونی حکومت قربان*بیگ باقی*یف، رئیس*جمهور پیشین قرقیزستان انجامید و به تنظیم یک قانون اساسی جدید و برقراری یک دولت انتقالی منجر شد. در نوامبر ۲۰۱۱ در این کشور انتخابات ریاست*جمهوری برگزار شد.
سیاست
عسگر آقایف

تا پیروزی کمونیست*ها در شوروی پیشین، قرقیزستان بخشی از ترکستان روسیه بود. سپس در سال ۱۹۲۶ میلادی، یکی از جمهوری*های اتحاد جماهیر شوروی شد. قرقیزستان پس از فروپاشی شوروی در سال ۱۹۹۱، مستقل شد و عسگر آقایف، رهبر حزب کمونیست قرقیزستان، به ریاست جمهوری این کشور رسید، آقایف از آغاز استقلال این کشور تا سال ۲۰۰۵ میلادی قدرت را بدست داشت و می*خواست تا پایان عمر در مقام ریاست جمهوری باشد. از این رو، در اوایل فوریه ۲۰۱۰ به*دنبال مجموعه*ای از شورش*ها قربان*بیک باقی*اف رئیس*جمهور قرقیزستان سرنگون و آشوب*هایی در این کشور فقیر آسیای میانه به*وقوع پیوست کخه طی آن مردم پایتخت شورش کردند و به کاخ ریاست جمهوری و مجلس هجوم آوردند.
قربان*بیگ باقی*یف

به این ترتیب، عسگر آقایف به روسیه پناهنده شد و قربان*بیگ باقی*یف به جای او به ریاست جمهوری رسید و انقلاب لاله*ای قرقیزستان به وقوع پیوست. ۵ سال بعد در سال ۲۰۱۰ میلادی مردم قرقیزستان در اعتراض به فساد مالی و گرانی قیمت برق به خیابان*ها ریختند و دولت قربان بیگ باقی*یف را سرنگون کردند. سپس رهبر مخالفان رزا آتونبایوا یک دولت موقت در پایتخت تشکیل داد و خواستار استعفای قربان بیگ باقی*یف شد.
روسیه

اولین کشوری بود که تغییر رژیم قرقیزستان در ۷ آوریل ۲۰۱۰ را به*رسمیت شناخته و با توجه به موضع*گیری*های رسانه*ای این کشور علیه قربان*بیک باقی*یف، مظنون به دامن زدن به آشوب*های ماه آوریل و تحولات در قرقیزستان شد.[۱]

پس از ناآرامی*های خشونت*بار قرقیزستان که موجی از نگرانی را در کشورهای منطقه از نضج*گیری جریان*های خشونت*بار قومی و قبیله*ای در آسیای مرکزی پدید آورده بود، کمتر کسی گمان می*برد که به فاصله*ای اندک از این رویدادهای در نوع خود خشن و پرتلفات، در سازوکاری دموکراتیک، اولین و تنها نظام پارلمانیستی در آسیای میانه شکل گیرد اما چنین نظامی در این کشور شکل گرفت.

نظام سیاسی قرقیزستان دموکراسی پارلمانی است
جغرافیا
نقشه قرقیزستان سال ۱۹۹۶

قرقیزستان ۱۹۸٬۵۰۰ کیلومتر مربع مساحت و ۵٬۱۴۶٬۰۰۰ نفر جمعیت دارد[۲] و پایتخت آن شهر بیشکک است. جمهوری قرقیزستان در قسمت شمال شرقی آسیای مرکزی واقع شده*است و از شمال با قزاقستان، از جنوب با تاجیکستان، از غرب با ازبکستان و از شرق و جنوب شرقی با چین همسایه و هم*مرز است. این کشور دارای آب و هوای معتدل کوهستانی، بهار و تابستان معتدل و زمستانی سرد است.
تقسیمات کشوری
شهر بیشکک

قرقیزستان دارای ۷ استان است

این کشور شامل ۷ استان (ولایت) بنامهای چوی، ایسیق کول، نارین، تراز، باتکن، اوش و جلال آباد است. (شهر بیشکک به*طور مستقل اداره می*شود):

زبان اصلی مردم روسی و قرقیزی، مذهب آنان اسلام، ۷۵ درصد مردم مسلمان و ۲۰ درصد آنان مسیحی و ۵ درصد آنان پیرو سایر ادیان می*باشند.
Kyrgyzstan provinces.png

شهر بیشکک
استان باتکن
استان چوئی
استان جلال*آباد
استان نارین
استان اوش
استان تراز
استان ایسیک*کل

اقتصاد
مردم
Pyramide Kirghizistan.PNG

جمعیت این کشور حدود ۵.۵ میلیون نفر است که حدود ۶۹ درصد آن را قرقیزها، ۱۴ درصد را ازبک*ها و ۹ درصد را روس*ها تشکیل می*دهند.

۶۴٫۹ ٪ قرقیز، ۱۲٫۵ ٪ روس و ۱۳٫۸ ٪ ازبک هستند.[۳] اقلیتهای کوچک دیگری نیز از قبیل ۲.۸ درصد اوکراینی، ۲ % تاتار، ۱.۱ % آلمانی و جمعیت کوچکی از قزاق*ها، آذربایجانی*ها، تاجیکها و اویغورها هم در این کشور زندگی می*کنند.[۴].

بنابر آمار سال ۱۹۹۹ درصد جمعیت ازبکها از جمعیت روسها فزونی یافته*است و ازبکها ۱۳.۸ % و روسها ۱۲.۵ % جمعیت کل قرقیزستان رادر آن سال تشکیل می*دادند.[۵] باشندگان در آسیای میانه بیشتر از 70 قوم و ملیت هستند و این منطقه پتانسیل لازم برای درگیری های قومی و نژادی دارد. [۶][۷]
دین
Karakol-Dungan-Mosque-Exterior-1.jpg

اکثریت جمعیت قرقیزستان را مسلمانان تشکیل می*دهند. در این کشور ترکان به طور سنتی مسلمان هستند و اقلیت روس دارای دین مسیحی*اند:[۸]

مسلمان (عمدتاً سنی): ۸۰٪؛
مسیحی: ۱۷٪؛
بقیه: ۳٪.

بیش از ۸۰ ملیت و قوم در قرقیزستان ساکن*اند. قرقیزها مخلوطی از نژادهای ترک و مغول بوده و احتمال می*رود که مسکن اولیهٔ آنان سیبری جنوبی باشد. آنان قرابت نژادی نزدیکی با قزاق*های قزاقستان دارند و سابقاً که قزاق*ها را قرقیز می*خواندند به ایشان قراقریز می*گفتند.[۹]
فرهنگ
Kyrgyz Musicians in Karakol.jpg

زبان*های قرقیزی و روسی زبان*های رسمی این کشورند.

زبان قرقیزی: زبان قرقیزی شاخه*ای از زبانهای ترکی- شرقی مرکزی است.این زبان دارای سه گویش شمالی، شرقی و جنوب غربی است. زبان ادبی جدید قرقیزی که در دوران حکومت شوروی توسعه یافته ترکیبی از ویژگیهای تمام گویشهای قرقیزی است. واژگان زبان قرقیزی دارای ریشه ترکی ومغولی بوده و همچنین تعدادی از لغات فارسی، عربی و روسی در این زبان وجود دارد. خط رایج سیریلی است که از سال ۱۹۴۰ م. جایگزین خط لاتین گردیده، قبل از آن تا سال ۱۹۲۸ خط عربی به کار می*رفت و از سال ۱۹۲۸ تا ۱۹۴۰ خط لاتین به عنوان واسط میان عربی و سیریلی رایج شد.[۱۰]

درصد باسوادی در قرقیزستان ۹۸.۷ درصد است.[۱۱]
ارتش

قرقیزستان مانند سایر کشورهای آسیای میانه، از ارتش چندان بزرگ و قدرتمندی برخوردار نیست. کل نیروهای مسلح و نیروهای شبه نظامی و امنیتی این کشور در حدود ۲۰۰۰۰ نفر است که آنها نیز با مشکل پایین بودن سطح آموزش*ها و همچنین جنگ*افزار و تجهیزات لازم مواجه هستند. افزون بر این، قرقیزستان بودجه بسیار محدود نظامی دارد که هیچ گاه به بالای یک میلیارد دلار نرسیده*است. در نتیجه در سال*های اخیر، طرحی از سوی وزارت دفاع این کشور آماده شده که هدف آن، انجام اصلاحات ساختاری در نیروهای دفاعی عنوان شده*است. در عرصه روابط نظامی، قرقیزها بیشترین روابط را با روسیه دارند. علت این امر تا اندازه*ای در نتیجه وابستگی امنیتی و نظامی به روسیه*است.[۱۲]
تصاویر

قرقیزستان

رشته*کوه تیان*شان

" سونات "