بیتوته


در این باره روایت های گوناگونی وجود دارد . اما مجموع این روایت ها و آن چه نزدیک تر به منطق به نظر می رسد ، آن چیزی است که شیخ مفید (ره) در کتاب « الارشادات » آورده است . او در بخشی از این کتاب نام ۱۷ نفر از شهدای بنی هاشم در روزعاشورا را ذکر کرده و نوشته است : « آنان پایین پای آن حضرت در یک قبر (گودی بزرگ) دفن شدند و هیچ اثری از قبر آنان نیست و فقط زائران با اشاره به زمین در طرف پای امام ـ علیه السّلام ـ آنان را زیارت می کنند و علی بن الحسین ـ علیهم السّلام ـ (علی اکبر) از جمله آنان است . برخی گفته اند : محل دفن علی اکبر نسبت به قبر امام حسین ـ علیه السّلام ـ نزدیک ترین محل است . »
در بعضی از روایات دیگر از جمله کتاب « کامل الزیارات » جعفر بن محمد قمی هم آمده است : امام سجاد ـ علیه السّلام ـ (با قدرت امامت و ولایت) به کربلا آمد و بنی اسد را سرگردان یافت ، چون که میان سرها و بدن ها جدایی افتاده بود و آنها راهی برای شناخت نداشتند ، امام زین العابدین ـ علیه السّلام ـ از تصمیم خود برای دفن شهیدان خبر داد ، آن گاه به جانب جسم پدر رفت ، با وی معانقه کرد و با صدای بلند گریست ، سپس به سویی رفت و با کنار زدن مقداری کمی خاک قبری آماده ظاهر شد ، به تنهایی پدر را در قبر گذاشت و فرمود : با من کسی هست که مرا کمک کند و بعد از هموار کردن قبر ، روی آن نوشت : « هذا قبر الحسین بن علی بن ابی طالب الّذی قتلوه عطشاناً غریباً » ؛ این قبر حسین بن علی بن ابی طالب است ، آن حسینی که او را با لب تشنه و غریبانه کشتند . پس از فراغت از دفن پدر به سراغ عمویش عباس ـ علیه السّلام ـ رفت و آن بزرگوار را نیز به تنهایی به خاک سپرد . سپس به بنی اسد دستور داد تا دو حفره آماده کنند ، در یکی از آنها بنی هاشم و در دیگری سایر شهیدان را به خاک سپردند ، نزدیک ترین شهیدان به امام حسین ـ علیه السّلام ـ فرزندش علی اکبر ـ علیه السّلام ـ است ؛ امام صادق ـ علیه السّلام ـ در اینباره به عبدالله بن حمّاد بصری فرموده است : امام حسین ـ علیه السّلام ـ را غریبانه کشتند ، بر او می گرید کسی که او را زیارت کند غمگین می شود و کسی که نمی تواند او را زیارت کند دلش می سوزد برای کسی که قبر پسرش را در پایین پایش مشاهده کند .
بنابراین به نظر می رسد گوشه های اضافی ضریح مطهر امام حسین (ع) محل دفن پسر بزرگ ایشان یعنی حضرت علی اکبر(ع) باشد و محل دفن نوزاد شش ماهه اباعبدالله الحسین (ع) یعنی علی اصغر (ع) نیز روی سینه پیکر مطهر امام حسین (ع) باشد .
سونات