منبع : ایسنا


ماندن در مکه*ی مکرمه پس از برگزاری اعمال حج، بسیار سخت می*شود اما نه فقط به*خاطر فروکش کردن شور و هیجان مناسک آن، بلکه آلودگی محیطی جاری در شهر از عوامل این دشواری است.

از چندی قبل از عید قربان، شور و هیجان در شهر مکه و مکان*های خاص و تاریخی آن، به اوج خود می*رسد. زائران مشتاق، رفته رفته افزون می*شوند تا به رقمی حدود 3 میلیون نفر می*رسند.

شور و اشتیاق لبیک*گویان ندای الهی از عصر روز هشتم ذی*الحجه با عزیمت به مشاعر مقدسه اوج بیشتری می*گیرد تا روز دهم، عید قربان و اعمال پس از آن که زائران رسما حاجی می*شوندیکی این*که حاجیان که عموم آنان از افراد میان*سال تا کهن*سال هستند، در جریان چند روز وقوف و راهپیمایی، از نظر جسمی دچار تحلیل قوا می*شوند. بویژه راهپیمایی چندکیلومتری بین منا و جمرات و بالعکس، آن*هم در ازدحام جانفرسا، به*اضافه*ی طواف و سعی در تراکم شدید، آن*ها را سخت در فشار جسمانی قرار می*دهد. از این رو بیشتر آنان در وضعیت خستگی یا کسالت جسمی در محل*های اقامت خود زمان را سپری می*کنند و دیگر از آن شور و حرارت جاری در معابر خبری نیست. هر حاجی هم پس از وصل معبود خود، دیگر برای ماندن انگیزه چندانی ندارد و دوست دارد زودتر به شهر و دیار خویش و پس از چند هفته دوری، نزد خانواده و خویشان برگردد.

در این میان اما شاید مهم*ترین مساله که ماندن در مکه را بسیار دشوار می*کند، شیوع بیماری*های واگیردار است که کمتر زائری است که به آن مبتلا نشود. بویژه آن*که در فضای ازدحام اعمال، این فرصت فراهم می*شود که بیماری*های منتقل شده از کشورهای مختلف، شیوع یافته، در ادامه، به کشورهای دیگر انتقال یابند. در این میان، زائران کشورهایی که بهداشت فردی و عمومی را کمتر رعایت می*کنند، در بروز و شیوع این ناهنجاری نقش بیشتری دارند. بویژه هزاران نفری که به شکل غیرمجاز خود را در موسم حج به سرزمین حجاز رسانده، در مکه نیز در کنار خیابان*ها یا فضاهای ساختمان*های نیمه*کاره در اطراف مسجدالحرام، بعضا در شرایط بهداشتی بسیار نامطلوب و حتا رقت*بار اتراق می*کنند.

این افراد بیش از سایر حاجیان، در معابر شهر زباله تولید و توزیع می*کنند. غیبت چندروزه*ی خدمات دولتی و شهرداری آل سعود نیز در ایام مناسک و روزهای پس از آن، در خیابان*های مکه انبوهی از زباله ایجاد می*کند که بوی بد آن به*همراه ویروس*ها و باکتری*های سرگردان که قطعا در این فصا تشدید می*شود، عبور و مرور بدون ماسک را عملا بسیار دشوار می*سازد.
این شرایط معمولا تا چند روز پس از عید قربان ادامه می*یابد.
این*گونه است که ماندن در مکه*ی مکرمه پس از برگزاری اعمال حج، بسیار سخت می*شود..
وضعیت خدمات نازل البته تنها مختص مکه*ی مکرمه نیست و شرایط مدینه*ی منوره هم این پرسش را به*وجود می*آورد که چرا آل سعود با وجود درآمد بسیار از پرده*داری خانه*ی خدا، برای زائران اماکن متبرکه وضعیت مطلوب*تری فراهم نمی*کنند؟!
سونات