میدان سرخ واقع در مسکو از قدیمی ترین مکان های دیدنی این شهر است. کلیسای جامع سنت باسیل در این میدان واقع شده و توریست های زیادی را به خود جذب می کند.
کلیسای جامع سنت باسیل شاهکار هنر ارتدوکس به حساب می*آید که مشرف بر میدان سرخ مشهور است.مکان: کرملین و میدان سرخ، مسکو

محل: روسیه

سال طراحی: 1990

دسته*بندی: فرهنگی

دلیل: این مکان*های سمبلیک شاهد بخشی از تاریخ روسیه بوده*اند و نه تنها در مرکز مسکو بلکه در قلب ملت روسیه جای دارند.

حتی افرادی که هرگز به مسکو نرفته*اند، گنبدهای رنگی کلیسای جامع سنت باسیل را که در میدان سرخ پایین قلعه کرملین قرار گرفته است، به خوبی می*شناسند. تاریخ ساخت برج مزین کرملین (که با ترکیب کاخ*ها و کلیساهای گنبدی محصورشده) مربوط به سال 1156 است، اما محلی که در آن بنا شده است، برای مدت بسیار طولانی تری مورد استفاده بوده و مرکز کلیسای ارتدوکس روسیه و نیز اقامتگاه تزارها بشمار می*رفته است.

همه این*ها بر روی هم این محل را به نماد روسیه تبدیل کرده و برای قرن*های طولانی در قلب کشور جای گرفته است.


شکل: میدان سرخ، مسکو

کرملین در تپه بروویتسکی قرار دارد و بر فراز رودخانه مسکو در مرکز شهر بنا شده است. اولین برج*ها و دیوارهای سنگ سفید آن در سال 1367 تا 68 ساخته شد و برای بازسازی آن، کمتر از یک قرن بعد هنرمندان و معماران ماهری از اروپا به کار گرفته شدند تا این محل را به شکل و ظاهر تقریباً مدرن خود درآورند.

در دهه*های اول دوره اتحاد جماهیر شوروی، کرملین یک بخش فرهنگی انحصاری شد که برگزیدگان حکومتی در آن زندگی و کار می*کردند. این محل اقامتگاه رسمی رئیس*جمهور روسیه باقی ماند، اما دسترسی به نواحی دیگر در دیوارها تا حد زیادی آزاد شده است. اکنون موزه*ها، بخشی از بازمانده*های حفاظت*شده تاریخ روسیه را به نمایش می*گذارند و خدمات کلیسا یک بار دیگر در کلیساهای متعدد کرملین انجام می*شود.

شکل: بدن مومیایی*شده لنین

کرملین در سمت غرب میدان سرخ بزرگ آجری واقع*شده، که ارگ دارای استحکامات را از شهر جدا کرده است. محوطه میدان به عنوان بازار، محل برگزاری فستیوال، و محل تجمع استفاده می*شود و در دوره اتحاد جماهیر شوروی، محل رژه برای به نمایش گذاشتن قدرت ارتش بود. مقبره لنین در سمت کرملین میدان سرخ است. بدن مومیایی*شده رهبر پیشین (لنین) از سال 1924 در انظار عمومی به نمایش گذاشته شده است.

شکل: کلیسای سنت باسیل

کلیسای سنت باسیل در قرن شانزدهم توسط ایوان مخوف (ایوان تزار چهارم) برای بزرگداشت پیروزی او بر تاتار مغول ( Tatar Mongols ) ساخته شد. داخل کلیسا پر از دیوارهای نقاشی شده از دوره*های مختلف تاریخ طولانی کلیسا است و بیرون آن چادرها و گنبدهای مارپیچی است که هر کدام بر روی یکی از نه کلیسای جداگانه قرارگرفته و عمارتی سمبلیک را به وجود آورده*اند.


شکل: کاخ کرملین


چگونه به این محل می*توان رفت؟


سیستم حمل*ونقل متروی مسکو مشهور است. نزدیک*ترین ایستگاه به کرملین Borovitskaya و Biblioteka imeni Lenina است.

چه زمانی برای گردشگری در این محل مناسب است؟


کرملین پنجشنبه*ها بسته است. در روزهای دیگر کرملین و میدان سرخ یکی از جذابیت*هایی است که هر گردشگری در مسکو، باید آن را ببیند. روسیه آب و هوای سردی دارد بنابراین گردشگرانی که در زمستان به آنجا می*روند باید طبق آن برنامه*ریزی کنند اما بارش برف تازه ظاهر این مکان سمبلیک را زیباتر می*سازد.


منبع:forums.pichak.net/2998.html