در قسمت اول این مطلب، در مورد چند دمنوش پرخاصیت صحبت کردیم که بدون تحمیل کالری به بدن باعث تسکین برخی از بیماری*ها مانند آرتریت و گرفتگی عضلانی و رفع معده درد و غیره می*شوند.

در بخش دوم و پایانی این مطلب به معرفی دمنوش*های دیگر می*پردازیم که نوشیدن آن*ها در این هوای سرد خالی از لطف نیست. با ما باشید تا با این دمنوش*های مفید بیشتر آشنا شوید.
[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]
دمنوش فلفل سیاه
دمنوش فلفل سیاه جزو درمان*های طب سنتی چین و همچنین پزشکی فولکلور انگلستان نو محسوب می*شود که برای درمان سرفه*های خلطی مورد استفاده می گیرد.

فلفل سیاه باعث تحریک جریان خود در مخاط می*شود و عسل نیز به عنوان آنتی بیوتیک و یک ماده ی طبیعی ضدسرفه تاثیر این دمنوش را چند برابر می*کند.

برای بهره*مندی از این دمنوش کافیست یک قاشق چای*خوری فلفل سیاه آسیاب شده را با دو قاشق غذاخوری عسل در یک فنجان آب جوش به مدت 15 دقیقه دم کنید. دمنوش تان را صاف و جرعه جرعه میل کنید.
[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]
دمنوش آویشن
آویشن یک ماده ی ضدعفونی کننده ی طبیعی است که می*تواند التهاب و دردهای مبتلایان به بیماری نقرس و آرتریت را کاهش دهد. تهیه ی یک دمنوش از ترکیب آویشن و نعنا یک روش طبیعی و موثر برای تسکین دردها سینوزیتی است.

آویشن باعث تسکین سینوس ها می*شود و نعنا نیز مانند یک ماده ضداحتقاق طبیعی عمل می*کند. برای بهره مندی از خواص حداکثری می*توانید با بخار این دمنوش بخور نیز بگیرید.

اگر پاهایتان درد می*کند می*توانید دو قاشق غذاخوری آویشن خشک را در یک نصف فنجان آب جوش ریخته و به مدت 20 دقیقه با حرارت ملایم بجوشانید. محلول را داخل یک ظرف دیگر ریخته و بگذارید خنک شود. سپس پاهایتان را به مدت 5 تا 20 دقیقه در این محلول قرار دهید.
[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]
دمنوش گیاه مریم گلی
مریم گلی شهرت زیادی برای تسکین گلودرد و بازکردن صدا دارد. علاوه بر این، گیاه مریم گلی حاوی عناصر موثری برای مقابله با ویروس*ها، باکتری*ها و قارچ*ها است. در نتیجه یک گیاه دارویی فوق العاده محسوب می*شود.

برای تسکین گلودرد یا لارنژیت می*توانید با دمنوش مریم گلی غرغره کنید. همچنین می*توانید دمنوش مریم گلی تهیه و با عسل شیرین کنید.

نوشیدن این دمنوش به واسطه*ی دارا بودن خواص ضدعفونی کنندگی باعث تسکین گلودرد و التهاب آن می*شود. گفتنی است که مریم گلی شهرت زیادی نیز در تسکین گرگرفتگی شبانه ی خانم*های یائسه دارد.دمنوش پوست پرتقال
برای تسکین اسهال به سراغ دم کرده ی پوست پرتقال بروید. چند عدد پرتقال ارگانیک را پوست بگیرید. توجه داشته باشید که پرتقال های غیرارگانیک ممکن است که به آفت کش ها آلوده باشند و باعث تشدید مشکل تان شوند. پوست پرتقال را خرد کنید و در یک ظرف حاوی آب جوش بریزید. در ظرف را بگذارید و اجازه دهید دم بکشد و سرد شود. کمی عسل به دمنوش تان بزنید و میل کنید.[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]
دمنوش بادرنجبویه
متخصصان طب سنتی به بادرنجبوبه «گیاه وجد و نشاط» می گویند. از قرن ها پیش این گیاه که از خانواده*ی نعنا است برای درمان افسردگی، اضطراب و اختلالات خواب مورد استفاده قرار می*گرفت.

بادرنجبویه همچنین حاوی دو ترکیب مفید است که با تبخال مقابله می*کند. برای بهبود اضطراب و استرس*هایتان دمنوش بادرنجبویه میل کنید. اگر احساس می*کنید که در حال تبخال زدن هستید بلافاصله این دمنوش را تهیه و میل کنید. همچنین می*توانید یک گلوله پنبه به آن آغشته کرده و به طور مستقیم روی تب*خال بگذارید. این کار باعث سرعت بخشیدن به روند بهبود و درمان تب*خال می*شود. [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]
دمنوش گیاه قاصدک
گیاه قاصدک نیز جزو آن گیاهان درمانگر است که می*شود به راحتی از خواص آن بهره*مند شد. این گیاه خواص دیورتیکی دارد؛ یعنی ادرارآور است. علاوه بر این، گیاه قاصدک تحریک کننده ی جریان خون به سمت کلیه*هاست و این کار نیز به سم زدایی و پاکسازی کلیه*ها و کبد کمک زیادی می*کند. در واقع گیاه قاصدک طبیعی*ترین پاک کننده کلیه*ها و کبد محسوب می*شود. این گیاه همچنین برای افراد پرخور سودمند است. اگر قبل و بعد از یک وعده ی غذای سنگین و چرب دمنوش گیاه قاصدک میل کنید به هضم بهتر غذایتان کمک خواهد کرد. این گیاه شهرت زیادی در کاهش حالت احتباس آب در بافت*ها دارد و همچنین برای دفع سنگ*های ریز کلیه*ها موثر است.

منبع:tebyan.net