: طرز تهیه آبگوشت کرمانی یا بز قرمهجام جم
جام جم سرا: مواد لازم- گوشت با استخوان: ۸۰۰ گرم، پیاز: ۴ تا ۵ عدد، نخود لپه شده: ۲۵۰ گرم، کشک: ۴۵۰ گرم، سیر: یک بوته متوسط، زعفران: یک قاشق دم*کرده، نمک، فلفل و زردچوبه: به میزان لازم، سیر داغ: ۲ قاشق.
طرز تهیه:
ابتدا گوشت و پیاز خرد شده و سیر و نخود را در یک قابلمه مناسبی ریخته و مقداری آب جوش روی آن بریزید که روی مواد را بگیرد.سپس آن را روی حرارت گذاشته و پس از این*که جوش آمد شعله را کم کرده و دو تا سه ساعت صبر کنید تا بپزد.سپس کشک و نمک و فلفل را اضافه کنید و در قابلمه را باز بگذارید و حرارت را هم کم کنید تا ریز جوش بزند و پخته شود.
آبگوشت شما آماده است، آن را در ظرف مخصوص کشیده و روی آن را با سیر داغ و کمی زعفران تزئین کنید.
این غذا را بیشتر با گوشت بز می*پزند و از غذا*های محلی کرمان است که به بز قرمه هم معروف است.


طرز تهیه قزل آلای خشکه برشتهجام جم سرا: مواد لازم- ماهی قزل*آلا: ۳ عدد متوسط، پودر نان: ۵ قاشق، مغز بادام خرد شده: ۵ قاشق غذاخوری، کره: ۵۰ گرم، تخم*مرغ: ۲ عدد کوچک، خیار شور ریز شده: ۲ عدد متوسط، آبلیمو: ۳ تا ۴ قاشق غذاخوری، نمک و فلفل: به اندازه لازم، جعفری خرد شده: ۲ تا ۳ قاشق غذاخوری.
طرز تهیه:
ابتدا ماهی*ها را تمیز کنید، سپس شسته و نمک بزنید. نیم ساعت بعد آنها را خشک کنید و کمی فلفل بپاشید و کنار بگذارید.
فر را هم از قبل گرم کنید و در یک ماهی*تابه نچسب کمی کره بمالید و آن را چرب کنید. پودر نان و بادام*ها و نمک و فلفل را با هم مخلوط کنید و در یک سینی بریزید.
تخم*مرغ*ها را هم در ظرفی بشکنید و خوب بزنید. ماهی*ها را به مایه تخم*مرغ آغشته کنید و بعد در بادام و پودر نان بغلتانید و در فر گرم شده به مدت 40 دقیقه با حرارت 180 درجه سانتی*گراد بگذارید. همچنین می*توانید روی حرارت مستقیم و کم آن را سرخ کنید. در ظرفی کوچک کره را ذوب کنید، پس از سرد شدن، خیارشور خرد شده و آبلیمو را به آن اضافه کنید. ماهی*ها را در دیس بگذارید و از این سس روی آنها بریزید و اطراف آنها را با جعفری خرد شده تزئین کرده و میل کنید.
سونات