کانال تلگرام فال و طالع بینی

در تمام بخش ها مدیر فعال ( با سابقه فعالیت در انجمن های دیگر ) می پذیریم ، با ما تماس بگیرید. انجمن پیچک

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: بیوشیمی گیاهی ....

 1. #1
  کاربرفعال

  آخرین بازدید
  یکشنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۴ [ ۱۹:۱۰]
  نوشته ها
  3,967
  امتیاز
  113,580
  سطح
  1
  Points: 113,580, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 8.0%
  دستاوردها:
  Created Blog entryThree FriendsYour first GroupCreated Album picturesTagger First Class
  نوشته های وبلاگ
  168
  سپاس ها
  32
  سپاس شده 311 در 271 پست
  حالت من
  Sepasgozar

  بیوشیمی گیاهی ....  دانشگاه رشد
  بیوشیمی گیاهی شاخه*ای از بیوشیمی است. دانشی است تجربی که هدف آن بررسی طبیعت و مکانیسم واکنشهای شیمیای ویژه*رشته ای است که در گیاهان روی می*دهند. این شاخه از علوم ، دانشی نو*ظهور است که در حال تکامل می*باشد.
  دید کلی
  گیاهان که منبع غذاها ، داروها و تعداد بیشماری از مواد آلی گوناگون هستند، در حقیقت گنجینه*ای عظیم از ثروت پنهانی بشمار می*روند که پیوسته تجدید می*شوند. گیاهان علاوه بر آنکه نقش تلمبه آب بی*اندازه پرتوانی را میان خاک و جو ایفا می*کنند. با بقایای فسیلی خود منشا منابع لازم برای تمدن کنونی هستند. سلول گیاهی آزمایشگاه بنیادی این کارخانه شگرف ترکیبات آلی است. مهم آن است که تعیین شود گیاه با چه فرآیندهایی (فتوسنتز ، تعرق و (واکنشهای متابولیسمی|متابولیسم))) دگرگونی*های متعددی را باعث می*شود که از چند ماده ساده آغاز می*شوند و به تعداد بیشماری از پیچیده*ترین مواد آلی حاصل از متابولیسم گیاهی می*رسند.
  برخی از فرآیندها مانند فتوسنتز یا چرخه*های تحولات نیتروژن و گوگرد ، خصلتی عام دارند که به مولکولهای ساده متابولیسم اولیه مانند قندها و آمینو اسیدها و ... که در همه گیاهان مشترک هستند منجر می*شوند. فرایندهای دیگر ، برعکس ، اختصاصی*تر هستند و به فرآورده*های متابولیسم ثانویه حاصل از استفاده مواد متابولیسم اولیه ، می*انجامد. چنین است قلمرو بیکران و هیجان *انگیز بیوشیمی گیاهی که هدف آن پاسخ به این پرسش معقول است که پدیده*ها چگونه روی می*دهند، بی*آنکه بخواهد به پرسش غایت*گرانه چرا پاسخ دهد. مباحثی که در بیوشیمی گیاهی بحث می*شوند، در زیر شرح داده می*شوند.
  نقش آب در گیاهان
  آب لازمه زندگی است. زندگی در دریاها تولد *یافته و واکنشهای متابولیسمی ، مانند ساختارهایی که پایه و اساس این واکنشها هستند فقط در محیط آبکی انجام *پذیر هستند. آب در گیاهان علفی و اندامهای جوان در نگهداری حالت تورژسانس دخالت دارد. آب به عنوان متابولیت در تهیه هیدروژن لازم برای ساختن زنجیره*های هیدروکربنی دخالت دارد. آب در پدیده فتوسنتز نقش کلیدی دارد. آب از طریق تارهای کشنده ریشه جذب شده و از طریق آوندهای چوبی به تمام قسمت*های گیاه منتقل شده و اعمال خود را انجام می*دهد.
  فتوسنتز
  فتوسنتز که در کلروپلاست*ها صورت می*گیرد عبارت است از تشکیل قندها از H2O وCO2 به کمک انرژی نوری جذب شده بوسیله کلروفیل و رنگیزه*های فرعی. مباحثی که در مورد فتوسنتز در بیوشیمی گیاهی بحث می*شود به صورت زیر است. شرایط فتوسنتز ، مراحل مختلف اخذ انرژی نوری و تبدیل آن به انرژی شیمیایی ، احیای CO2 به قند سه کربنی و در نهایت تشکیل قندهای مختلف از قند اولیه است. بازده فتوسنتز چه از ساخت قندها و چه از نظر میزان انرژی تولیدی در گیاهان مختلف ، متفاوت است.
  تنفس در گیاهان
  پدیده*های تنفس با مصرف اکسیژن و دفع دی*اکسید کربن همراه هستند، این پدیده*ها شامل تجزیه متابولیت*های کربن*دار است که سرانجام پس از اکسایش به H2O وCO2 تبدیل می*شوند. این اکسایش همراه با آزاد کردن انرژی است که به صورت ATP ذخیره می*شود. در گیاهان دو نوع تنفس دیده می*شود: تنفس در همه موجودات زنده مشترک است و در تاریکی و روشنایی انجام می*شود و تنفس نوری که فقط در روشنایی انجام می*شود.

  تغذیه نیتروژنی گیاهان
  در گیاهان ، ترکیبات نیتروژن*دار که از مواد اساسی سازنده موجودات زنده هستند، از مولکولهای کانی ساده ساخته می*شوند. مشتقات نیتروژندار از دو نظر حائز اهمیت هستند، از نظر کمی که ترکیبات نیتروژندار 30 - 6 درصد وزن خشک گیاهان را تشکیل می*دهند و از نظر کیفی که نیتروژن در ساخت بسیاری از ترکیبات اساسی متابولیسم مانند آنزیمها ، اسیدهای نوکلئیک و ... شرکت دارد. مباحثی که در این مورد در بیوشیمی گیاهی وجود دارد شامل منابع نیتروژن ، استفاده گیاهان از نیتروژن هوا ، شکلهای مختلف ازت و ... است.
  تغذیه گوگردی گیاهان
  ترکیبات گوگردی بسیار فراوان هستند و در همه موجودات زنده یافت می*شوند، ولی تنها گیاهان و میکروارگانیزم<a href="redirect.php?a=forums.pichak.net/">*</a>ها می*توانند از یونهای سولفات خاک استفاده کرده و آنها را احیا کنند. مباحثی که در بیوشیمی گیاهی درباره این تغذیه مطرح می*شود شامل منابع گوگرد ، استفاده از سولفات*ها ، احیای سولفات فعال ، ورود سولفورها در ترکیبات آلی و ... می*باشد.
  بیومولکولها
  تمام بیومولکولها از جمله کربوهیدراتها ، پروتئینها ، لیپیدها و اسیدهای نوکلئیک در بیوشیمی گیاهی بحث می*شوند. که شامل شکل و ساختمان این ترکیبات و مشتقات مختلف آنها ، وظایف و نقش آنها در گیاه و متابولیسم این مواد می*باشد.
  ترکیبات معطر
  بیوسنتز حلقه معطر یکی از فرایندهای اساسی در بیوشیمی گیاهی است. از مهمترین ترکیبات معطر می*توان لیگنین (ماده سازنده چوب) و همچنین بسیاری از اسانسها ، فلاونها ، آنتوسیانها و اسیدهای آمینه واجد حلقه*های معطر (فنیل آلانین و ترپیتوفان) و ... اشاره کرد. مواردی مانند تشکیل حلقه معطر ، انواع حلقه معطر ، نقش و متابولیسم آنها در بیوشیمی گیاهی بحث می*شوند.
  ترپنها و آلکالوئیدها
  تنوع قابل توجه انواع که در گیاهان دیده می*شود، نمونه تازه*ای از امکانات شیمیایی کارخانه گیاهی است. ترپنوئیدها با آلکالوئیدها و افلانوئیدها جزو مواد ثانویه متابولیسم قرار داده می*شوند. بعضی از ترپنوئیدها در پدیده فتوسنتز شرکت می*کنند و چند هورمون گیاهی ، ساختار ترپنی دارند. در حال حاضر بیش از 2000 آلکالوئید شناخته شده*اند و به علت خواصشان مورد توجه داروسازان قرار گرفته*اند. مواردی مانند ساختمان این ترکیبات ، چگونگی سنتز و متابولیسم این مواد در بیوشیمی گیاهی بحث می*شوند.
  بیوشیمی رشد و نمو گیاهی
  مجموعه پدیده*هایی که با افزایش طول گیاه همراه است نمو نامیده می*شود. نمو اندامهای گیاهی مانند نمو گیاه کامل با افزایش نمایی مشخص می*گردد و بعد هر چه گیاه به حد بلوغ نزدیک می*شود به همان نسبت نمو اندامهای کاهش می یابد. مواردی مانند سنتیتک رشد ، تروپسیم<a href="redirect.php?a=forums.pichak.net/">*</a>ها ، انواع هورمونهای گیاهی و ساختار و نقش فیزیولوژیک آنها در گیاهان ، تشکیل گل و مکانیسمهای موثر بر آن و ... در بیوشیمی گیاهی بحث می*شوند.
  ارتباط بیوشیمی گیاهی با سایر علوم
  بیوشیمی گیاهی با بسیاری از علوم از جمله فیزیولوژی گیاهی ، زیست شناسی سلولی و مولکولی ، ژنتیک و بیوشیمی ارتباط دارد.


  فیزیولوژی دانشی است که وظیفه*اش بررسی عملکرد (Function) موجودات زنده است. ماهیت بررسی در این علم ، وظیفه و کارکرد اندامهاست. نام قدیمی فیزیولوژی وظایف*الاعضا بوده است. فیزیولوژی گیاهی ، مطالعه اعمال حیاتی گیاه ، فرایندهای رشد و نمو ، متابولیزم و تولید مثل گیاهان است.
  دید کلی
  کشف قوانینی که بر تغذیه گیاه و رشد و نمو آن حکومت می*کند، شناخت توانایی واقعی سلولها در انجام فعالیتهای بیولوژیک و همچنین ارائه روشهایی که ظهور یکی از توانائیهای سلولی را امکان*پذیر می*سازد، هدف اساسی فیزیولوژی گیاهی محسوب می*شود. همانطور که مسیر روشن بسیاری از اکتشافات نظری ، منشا پیشرفتهایی در یکی از شاخه*های تجربی علوم است، نتایج حاصل از مطالعاتی که در همه شئون علمی بالاخص در فیزیولوژی گیاهی صورت گرفته، باعث توسعه و پیشرفت واقعی کشاورزی شده و آن را از صورت ابتدایی خود در نخستین روزهای ظهور انسان به صورت کاملا پیشرفته امروزی ، مبدل ساخته است.
  از طرف دیگر ، ترقیات سریع فیزیولوژی گیاهی نیز خود مدیون ترقیات علوم دیگری مانند فیزیک و شیمی است، زیرا عملا کلیه اعمال متابولیزم سلولها بر اساس قوانینی تفسیر می*شوند که در مورد عالم بیجان شناخته شده*اند. شک نیست که علم فیزیولوژی گیاهی ، علمی است تجربی و همه کوششهایی که در این زمینه صورت می*گیرند، به شناسایی بیش از پیش ماده زنده منجر می*شوند. به علاوه فیزیولوژی گیاهی ، علم پایه مستقلی است که دارای مفاهیم خاصی بوده، شیوه مخصوصی در تجربیات آن مشاهده می*شود.
  موضوعات مطرح شده در فیزیولوژی گیاهی
  فیزیولوژی گیاهی را می*توان مطالعه اعمال حیاتی گیاه ، فرایندهای چرخه*ای متحرک رشد ، متابولیزم و تولید مثل دانست. مباحث زیادی در فیزیولوژی گیاهی بحث می*شود و در هیچ علمی ، نحوه پیشرفت واضح*تر از زمینه فیزیولوژی گیاهی نیست. از مباحثی که در فیزیولوژی گیاهی بحث می*شود، می*توان به موارد زیر اشاره کرد.
  تغذیه و جذب در گیاهان
  انجام صحیح فرایندهای متابولیزمی مستلزم وجود عناصری است که باید به صورت اکسید شده یا احیا شده ، معدنی و یا آلی جذب سلولها شده، احتیاجات آنها را از نظر ماده و انرژی تامین کنند. مقدار و نوع این احتیاجات تابعی از شدت و نوع واکنشهای متابولیزمی بوده و به همین مناسبت هر موجودی از نظر قدرت سنتز و طریقه تحصیل انرژی با موجود دیگر متفاوت است.
  موجودات زنده را از نظر قدرت سنتز و همانند سازی به دو دسته اتوتروف و هتروتروف تقسیم می کنند. موجودات اتوتروف موجوداتی را گویند که از ترکیبات ساده*ای نظیر دی*اکسید کربن و ترکیبات معدنی مختلف مانند نیتروژن معدنی ، می*توانند کلیه احتیاجات خود را برطرف سازند که گیاهان در این گروه قرار می*گیرند.
  احتیاجات گیاهان نسبت به انرژی
  سلولهای گیاهی انرژی موجود در مواد تشکیل دهنده خود را به صور مختلف زیر از دست می*دهند.
  به صورت انرژی حرارتی که در بعضی موارد مانند گل آذین گل شیپوری کاملا آشکار است.
  به صورت انرژی نورانی مانند فلورسانس کلروفیل
  به صورت انرژی مکانیکی مانند سیکلوز در سیتوپلاسم
  به صورت انرژی الکتریکی که نتیجه آن برقراری اختلاف پتانسیل بین اعضای مختلف گیاهان است.
  احتیاجات گیاهان نسبت به مواد
  میزان این احتیاجات در نمونه*های مختلف گیاهی ، متفاوت است. رفع احتیاجات یک گیاه بالغ در درجه اول به منظور جبران موادی است که این گیاه در طول حیات از دست می*دهد. در درجه دوم ، رشد و نمو یک گیاه احتیاجات احتمالی دیگری بوجود می*آورد. کلیه این احتیاجات بوسیله منابع طبیعی مختلفی تامین می*شوند که عبارتند از: خاک ، هوا ، آب و محیطهای آلی.
  بطور کلی در بخش تغذیه و جذب مباحث مختلفی بحث می*شود: احتیاجات گیاهان ، نقش عمومی و اختصاصی عناصر و علائم کمبودهای آنها ، محلولهای غذایی و کودهای شیمیایی ، تغذیه نیتروژن معدنی و آلی ، چرخه متابولیزمی نیتروژن ، گوگرد و فسفر ، رابطه آب و خاک ، گردش مواد در گیاه ، جذب مواد معدنی ، مکانیزم جذب مواد و ... .
  فتوسنتز
  زندگی در روی کره زمین به انرژی حاصل از خورشید وابسته است. فتوسنتز از نظر لغوی به معنی تولید با استفاده از نور خورشید است. در فتوسنتز ، انرژی خورشیدی برای اکسید کردن آب ، آزاد شدن اکسیژن و نیز احیا کردن به ترکیبات آلی و در نهایت قند بکار می*رود. فتوسنتز شامل دو دسته از واکنشهاست: واکنشهای نوری و واکنشهای تاریکی.
  بطور کلی در بخش فتوسنتز مباحث مختلفی بحث می شود:

  مفاهیم کلی در مورد فتوسنتز ، عملکرد کوانتومی نور ، ساختمان دستگاه فتوسنتزی ، ساختار تیلاکوئیدها در کلروپلاست ، گیرنده*های نوری ، فتوسیستم<a href="redirect.php?a=forums.pichak.net/">*</a>های I وII ، مکانیزم انتقال الکترون و پروتون در کلروپلاستها ، ژنوم کلروپلاست ، چرخه احیای فتوسنتزی ، تنفس نوری ، چرخه احیای فتوسنتزی ، چرخه احیای کربن در گیاهانCAM(کراسولاسه) ، سنتز نشاسته و ساکارز در گیاهان و ... .

  تنفس

  تنفس فرایندی است که انرژی ذخیره شده در مواد انرژی*زا مانند کربوهیدراتها را به شیوه*ای کنترل شده ، آزاد می*کند. در طی تنفس انرژی آزاد ، رها شده و به شکل ATP در می*آید که این شکل از انرژی می*تواند به سهولت برای نگهداری و رشد گیاه مورد استفاده قرار گیرد.
  مباحثی که در مورد تنفس در فیزیولوژی گیاهی ، بحث می*شود، به صورت زیر است:
  تنفس هوازی و بی*هوازی ، ساختمان میتوکندری*ها ، گلیکولیز و چرخه کربس ، زنجیره انتقال الکترون در میتوکندری ، مسیر پنتوز فسفات و ... .
  رشد و نمو گیاهی
  رشد و نمو اساسا از پدیده*های مهم در طی انتوژنی گیاه است. رشد و نمو تحت تاثیر عوامل متعدد محیطی و ژنتیکی قرار دارد. البته عامل مهم تعیین کننده الگوهای رشد و نمو ، عمدتا پایگاه ژنتیکی دارد. رشد عبارت است تغییرات کمی و افزایش غیر قابل برگشت در ابعاد یک موجود یا یک اندام. به مجموعه تغییراتی که ماهیت کیفی دارند، به اضافه تغییرات کمی (رشد) ، نمو اطلاق می*شود.
  مباحثی که در رشد و نمو گیاهی بحث می*شود، به صورت زیر است. سینتیک رشد ، تروپیسمها یا گرایشها در گیاهان ، جنبشهای گیاهان ، تنظیم کننده*ها یا هورمونهای رشد در گیاه مانند اکسین ، جیبرلین و ... ، مکانیزم تشکیل گل و فتوپریودیسم ، فیتوکرومها و دیگر پذیرنده*های نوری و ... .
  ارتباط فیزیولوژی گیاهی با سایر علوم
  فیزیولوژی گیاهی با بسیاری از علوم ، ارتباط دارد. مانند بیوشیمی ، بیوفیزیک و بیولوژی مولکولی. البته فیزیولوژیستها مکررا از نتایج تحقیقات بیوشیمیستها و متخصصان بیوفیزیک و بیولوژی مولکولی استفاده می*کنند و متقابلا دانشمندان رشته*های دیگر نیز از نتایج آزمایشات فیزیولوژی گیاهی ، بهره*مند می*شوند.
  در حقیقت این رشته*های مرتبط ، با هم یک مجموعه ایجاد می*کنند و مرزهای تعریف شده عمدتا مصنوعی هستند. بنابراین آشنایی با مبانی بیوفیزیک ، بیوشیمی و بیولوژی مولکولی ، غیرقابل تفکیک با فیزیولوژی گیاهی هستند.


  چگونگی تمایز فیزیولوژی گیاهی از رشته*های نزدیک

  چگونه فیزیولوژی گیاهی از رشته*های نزدیک به خود مانند بیوشیمی ، بیوفیزیک و ... متمایز می*شود؟ مثال فتوسنتز را به عنوان مثال کلاسیک در نظر بگیرید. بیوشیمیستها آنزیمها را خالص سازی کرده و خصوصیات آنها را در لوله آزمایش مطالعه می*کنند. متخصصان بیوفیزیک ، غشاها را جداسازی نموده و خصوصیات اسپکتروسکوپی آنها را در لوله آزمایش ، بررسی می*کنند.

  دانشمندان بیولوژی مولکولی ، ژنهای کد کننده پروتئین
  *های فتوسنتزی را شناسایی کرده و تنظیم آنها را در طول نمو ، مطالعه می*کنند. در عوض متخصص فیزیولوژی گیاهی ، فتوسنتز را در عمل ، در سطوح مختلف ارگانی ، از جمله
  کلروپلاست ، سلول ، برگ و گل گیاه مطالعه می*کند. صاحبنظران فیزیولوژی گیاهی ، راههای برخورد متقابل اجزا با یکدیگر برای انجام فرایندها و اعمال حیاتی را مورد مطالعه قرار می*دهند.


  چشم انداز

  طی دهه گذشته ، علوم زیستی پیشرفت چشمگیر و غیر قابل انتظاری داشته*اند و در هیچ جا ، این نحوه پیشرفت ، بیشتر از زمینه فیزیولوژی گیاهی نیست. اکتشافاتی نیز ، قفل جادویی انتقال در غشاها را باز کردند. روشهای استخراج DNA ، ابزار جدیدی را برای فهم چگونگی تنظیم بروز و نمو ژن بوسیله نور و هومورنها فراهم کردند.

  تجزیه پروتئین
  *های کلیدی و کمپلکس*های رنگیزه ، پروتئین*هایی مانند روبیسکو (Rubisco) و مرکز واکنش فتوسنتزی با استفاده از کریستالوگرافی اشعه ایکس ، اولین طلیعه فهم مکانیزمهای مولکولی تثبیت کربن و واکنشهای نوری در فتوسنتز را فراهم کرد.

  سونات  ویرایش توسط sonat : شنبه ۲۵ بهمن ۹۳ در ساعت ۱۷:۱۵ دلیل: لطفا" * نزنید برمیگردم سرجای قبلی ام معنی اشم نمیدونم , با احترام
  دانوب آبی

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •