آکا


فارنت: ستاره*شناسان مدل شبیه*سازی *شده*ای از جهان هستی را ساخته*اند که شامل تمام ویژگی*های کهکشان*ها از قبیل جرم، اندازه و قدمت واقعی آن*ها می*شود. آن*ها بر این باورند که از طریق این مدل می*توان به درک بهتری از توسعه و تکامل کهکشان*ها از ۱۴ میلیارد سال پیش تاکنون دست یافت.

تیمی متشکل از ستاره*شناسان بین*المللی با سرپرستی پروفسور "جوپ شایه” از دانشگاه "لیدن” هلند، با بهره*گیری از ابرکامپیوترهای دانشگاه "دورهام” بریتانیا و موسسه تحقیقاتی "GENCI” پاریس، به شبیه*سازی مدل کهکشان*ها پرداختند. این مدل، EAGLE نام دارد که از حروف اول واژگان انگلیسی "تکامل و جمع*بندی کهکشان*ها و فضاهای آن*ها” مشتق شده استبنابر ادعای این تیم تحقیقاتی، با در نظر گرفتن وزش بادهای قدرتمند کهکشانی می*توان دقت این شبیه*سازی را چند برابر بالاتر برد. منشاء این بادها در کهکشان، انفجار ستاره*ها، ابر*نو*اخترها و سیاه*چاله*های فوق سنگین است که با وزیدن در فضای کهکشان، می*توانند گاز مورد نیاز برای شکل گیری ستارگان و کهکشان*های جدیدتر و سبک* تر را تامین کنند.در شبیه*سازی*های قبلی، از تاثیر بادهای کهکشانی صرف نظر و یا اثر آن*ها ناچیز فرض می*شد. به همین دلیل مدل شبیه*سازی شده شباهت چندانی به مدل واقعی نداشت. تا این که تیم پژوهشی مرکز هاروارد-اسمیتسونین، فعال در زمینه علوم اخترفیزیک و مجری پروژه illustris در اوایل سال اعلام نمود که مدل دقیقی از جهان هستی را شبیه*سازی کرده است.
.ریچارد بوور از دانشگاه دورهام می*گوید: "جهانی که در کامپیوتر ایجاد شده است دقیقا شبیه جهان واقعی است. تمامی کهکشان*ها با اندازه، شکل و رنگ واقعی*شان در این مدل لحاظ شده*اند. انگار که در این مدل شبیه*سازی شده فضای کهکشان*ها را از دریچه بزرگترین تلسکوپ ساخته شده در جهان می*بینیم و نکته شگفت*انگیز آن که در جهان EAGLE با زدن یک دکمه می*توان زمان را به عقب بازگرداند!”محققان امیدوارند که مدل EAGLE، بتواند پله*ای بلند در جهت پیشرفت پروژه انفجار بزرگ (بیگ بنگ) باشد و تا زمان حضور انسان در این کره خاکی مورد استفاده قرار گیرد. "راب کرین” از دانشگاه جان مورز لیورپول می*گوید: "دوره جدیدی پیش روی ماست. اکنون می*توانیم بر روی شرایط کهکشان*ها در ۱۴ میلیارد سال پیش مطالعه داشته و بر شرایط کنونی آن*ها نیز دخالت کنیم.”نتایج مطالعات و بررسی*های این تیم پژوهشی در دی ماه ۹۳ در ماهنامه انجمن نجوم سلطنتی منتشر شده است. با تماشای ویدیوی بالا که مربوط به نتیجه یکی از شبیه*سازی*های صورت گرفته در EAGLE است، می*توانید شاهد انتقال گاز از یک کهشان به کهکشان دیگر بوده و این تکامل و تحول خیره کننده را نظاره*گر باشید

سونات