کانال تلگرام فال و طالع بینی

در تمام بخش ها مدیر فعال ( با سابقه فعالیت در انجمن های دیگر ) می پذیریم ، با ما تماس بگیرید. انجمن پیچک

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: تاریخچه سنج و چنگ

 1. #1
  کاربرفعال

  آخرین بازدید
  یکشنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۴ [ ۱۹:۱۰]
  نوشته ها
  3,967
  امتیاز
  113,580
  سطح
  1
  Points: 113,580, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 8.0%
  دستاوردها:
  Created Blog entryThree FriendsYour first GroupCreated Album picturesTagger First Class
  نوشته های وبلاگ
  168
  سپاس ها
  32
  سپاس شده 325 در 285 پست
  حالت من
  Sepasgozar

  تاریخچه سنج و چنگ

  سِنج نوعی ساز ضربی به شکل دو صفحهٔ برنجی گرد است که معمولاً صدای آن را کوبیدن به هم در می*آورند.

  سنج عبارت از یک صفحه برنجی و فلزی مدور با قطرهای مختلف بین ۲۰ تا ۶۰ سانتیمتر و معمولاً وسط سمت بیرونی سنج برای نگهداشتن آن بکار می*رود است. صدای سنج*ها بسته به خاصیت آنها تفاوت می*کند. این خاصیت*ها عبارتند از:

  قطر سنج
  ضخامت سنج
  شکل سنج


  آلیاز و جنس فلزی که در ساختن سنج بکار رفته است.


  چنگ

  از ویکی*پدیا، دانشنامهٔ آزاد
  (تغییرمسیر از چنگ (ساز))
  چنگ
  پرونده:مهر شوش.jpeg
  گروه نوازندگان، مُهر بازمانده از شوش


  چنگ دوران ساسانی در کاوش های باستان شناسی در بیشاپور
  چنگ گونه*ای ساز زهی باستانی است. در کنار ساز رود (عود) از مشهورترین سازهای ایران باستان به شمار می*آمده است. در ادبیات پارسی بسیار از این ساز یاد شده است و سیارهٔ زهره را چنگ*زن دانسته*اند. در مُهری گِلین که در بین سال*های ۱۹۶۱ تا ۱۹۶۶ میلادی توسط هلن جی کانتر (Helen Cantor) و پناس پی دلو گاز دو باستان*شناس امریکایی در چغامیش خوزستان یافته شد و مربوط به هزارهٔ چهارم قبل از میلاد و دوران ایلامیان می*باشد یک نوازندهٔ چنگ منحنی را نشان می*دهد. این چنگ ۶ رشته دارد.
  ما خنیاگرانی در «ایلام» و در سدهٔ ۲۷ پیش از میلاد و از زمان پادشاهی «پوزوز این شوشیناک» در شوش می*شناسیم. از همین گاه، مُهر و نشانه*هایی در دست است که نشان می*دهند، خنیاگران بسیاری در ایران می*زیستند. در این هنگام، نواختن چنگ بسیار گسترش داشته است و این ساز از سازهای ایرانیان است. با یافتن یک کنده*کاری در ایلام باز هم آگاهی داریم که خنیاگران ایرانی؛ دَف را همراه چنگ می*نواختند. باید افزود که از این نمونه*ها در سراسر ایران بسیار دیده شده است. میان رودخانه*های «کرخه و کارون» سیمای دسته*ای رامشگر (سدهٔ ۷یا ۸ پیش ازمیلاد) در یک کنده*کاری بر روی سنگ دیده می*شود که ۳ تن خنیاگر در آن جا به نواختن «چنگ و تبل» سرگرم هستند.[۱]
  و باز در مالمیر (ایذه) چنگ*نوازانی را می*بینیم که دو نوع چنگ را در دست دارند و پیشاپیش هانی و همسرش برای اجرای یک مراسم عبادی در حال نوازندگی هستند این دو نوازندهٔ چنگ نام خود را نیز با خط میخی ایلامی نگاشته*اند. چنگ در این دوران ۱۳ رشته دارد. نقش*برجسته*هایطاق بستان نوازندگان چنگ را نشان می*دهد که در قایق برای شاه ساسانی که به شکارگاه آمده چنگ می*نوازند. در آثار طاق بستان در یک قایق ۵ نوازندهٔ چنگ منقش شده است و در یک قایق که پادشاه در حال شکار است یک نوازنده به احتمال قوی باربد می باشد، در حال نوازندگی است. چنگ در این زمان از ۷ رشته تا ۱۱ رشته مشاهده می*شود. به مرور زمان همچون بسیاری از سازهای دیگر مهجور و فراموش شده است. البته چنگ تا دوران صفویه موجود بوده است.
  انواع ساز چنگ در قرن*های مختلف در ایران یافت شده است از جمله چنگ منحنی مربوط به قرن هفتم هجری قمری از صفی*الدین عبدالمؤمن اُرُمَوی (ارومیه*ای). تصویر چنگ در تمام آثار باستانی ایران از دوران هخامنشیان گرفته تا سلوکیان دیده می*شود.
  ساز چنگ در ایران دارای چهار رشته سیم بوده است که در دورهٔ ساسانیان به ۱۱رشته می*رسد و در دوران اسلامی تا ۳۵ رشته هم می*رسد. پیدایش چنگ از پیدایش کمان نشأت گرفته است، در اثر تیراندازی زه مرتعش می*شد و صدای کمی به گوش می*رسید. چنگ*های اولیه شبیه کمانی از نی و چوب بوده که زهی میان آن کشیده شده است.
  انواع ساز چنگ یا هارپ به چهار دستهٔ کلی چنگ ارکستری، چنگ سنتی، چنگ باستانی و چنگ تزیینی تقسیم می*شود که خود از لحاظ شکل ظاهری به ۱۷ نوع الگو و فرم چنگ تقسیم می*شود از جمله چنگ زاویه*دار، چنگ منحنی، چنگ ون و چنگ کندوگ و چنگ ون کنار ساسانی و چنگ لیر (چنگی در یونان که به شکل U است)می*شود یاد کرد.
  ساز چنگ به عنوان قدیمی*ترین ساز سیمی جهان مربوط به شش*هزار سال پیش در خوزستان ایران یافت شده است، اما اکنون در میان اسامی چنگ*نوازان مشهور جهان که در ویکی*پدیا آمده نامی از چنگ*نوازان ایرانی نیست. در ایران، تعداد چنگ*نوازان بسیار معدود است و شاید فقط یک چنگ*نواز باشد که به اجرای برنامه و کنسرت می پردازد. «عبدالعلی باقری*نژاد»، استادکار ساخت آلات موسیقی و احیاگر چنگ ایرانی به گفتهٔ خودش تنها خانوادهٔ چنگ*نواز ایرانی است که به صورت گروهی برنامه اجرا می*کند. او به همراه همسر و دو فرزندش تا کنون در ایران چهار کنسرت پژوهشی برای معرفی این ساز باستانی انجام داده است. وی با تأسیس آموزشگاه چنگ*نوازان اولین آموزشگاه چنگ را در ایران دائر نموده است و هم<a href="redirect.php?a=www.forums.pichak.net/">*</a>اکنون ده*ها هنرجوی چنگ*نوازی دارد. وی با تلاش فراوان توانسته است ردیف*نوازی ایرانی را با این ساز به هنرجویان خود بیاموزد. وی معتقد است که طی این ۱۷ سال تحقیق در مورد ساز چنگ هنوز در اول راه است.
  گرچه اروپاییان مدعی ابداع چنگ*های پدالی هستند و ادعا می*کنند این چنگ*ها در قرن ۱۸ میلادی در آلمان پایه*گذاری شده اما همین چنگ*ها نیز بر اساس چنگ*های زاویه*دار شرقی ساخته شده است.
  چنگ، سازی رشته*ای است که با انگشت نواخته می*شود که تکنیک نوازندگی در جهان هشت*انگشتی است اما تکنیک نوازندگی در ایران طبق اطلاعات استخراج*شده از مستندات باستانی، ده*انگشتی است.
  ساز چنگ غالباً از چوب*های گردو و افرا ساخته می*شود. چنگ*های بزرگ را در ایران اشتباهاً «هارپ» می*گویند در حالی که در جهان به هر نمونه از چنگ، هارپ می*گویند. قیمت چنگ*ها از ۴۵۰ هزار تومان تا مدل*های پدالی که قیمت آن به ۱۵ تا ۳۰ میلیون تومان می*رسد، متغیر است این گرانی قیمت به خاطر ساختمان پیچیده و ساختن دشوار آن است.

  آخرین چنگ*نواز ایرانی در دوران صفویه به نام «سلطان محمد چنگی» بوده است و اکنون چنگ*نواز استاد و ماهری در ایران وجود ندارد. اخیراً کوشش*هایی در راستای بازسازی این ساز صورت گرفته است. عبدالعلی باقری*نژاد، مجید ناظم<a href="redirect.php?a=www.forums.pichak.net/">*</a>پور، سیامک مهرداد و حامد صغیری در ایران و فکرت کاراکایا (Fikret Karakaya) در ترکیه، نمونه*هایی از این ساز را بازسازی نموده*اند.
  سونات
  ویرایش توسط sonat : شنبه ۲۵ بهمن ۹۳ در ساعت ۱۸:۲۶ دلیل: همیشه با ذکر منابع بوده علائم پاک اگر نشد به دلیل اینست که این بار روی سایت رفته عین مطلب یا عکسها و کادر کشی ها
  دانوب آبی

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •