آکا ایران نیوز : گردشگری , معماری, تاریخیخبرگزاری ایسنا: گوردخمه*های سه گانه اسحاق*وند یکی از اسرارآمیزترین آثار تاریخی استان کرمانشاه است که در شهرستان هرسین قرار دارند.

این گوردخمه*ها در 25 کیلومتری جنوب غربی شهرستان هرسین و در شمال شرقی روستایی به نام «ده نو» قرار دارند.
نام این گوردخمه*ها از روستایی به نام «اسحاق وند» که در همان حوالی است گرفته شده، اما این گوردخمه*ها در میان اهالی محل به «فرهاد تاش» نیز معروف هستند. این مجموعه شامل سه گوردخمه است.گوردخمه سمت راست بالاتر از دو گوردخمه دیگر قرار دارد. گوردخمه سمت چپ به شکل طاقچه*ای به عمق 85 سانتیمتر و عرض 2.10 متر است. گوردخمه میانی به عمق 1.75 و عرض 1.63 متر و گوردخمه سمت راست به عرض 2.10 متر است.اطراف هر یک از این گوردخمه*ها قاب*بندی شده است. در قسمت بالای گوردخمه میانی، تصویر مردی به حالت تمام قد، به ارتفاع 1.87 متر و با چهره*ای نیمرخ حجاری شده است. این شخصیت لباس چین دار بلندی به تن دارد و دست*های خود را حالت نیایش در جلوی صورت خود قرار داده اسدر مقابل او مشعلی به ارتفاع 83 سانتیمتر و سپس آتش*دانی به ارتفاع 94 سانتیمتر دیده می*شود. در پشت این آتش*دان، فردی به ارتفاع 80 سانتیمتر حجاری شده که دست*هایش را بلند کرده و از پشت یک شی را گرفته است.در گذشته این گوردخمه*ها را به دوره ماد نسبت می*دادند، ولی امروزه در مورد زمان ساخت آنها اختلاف*نظرهایی وجود دارد.
«فرهاد تاش», اسرارآمیزترین اثر تاریخی کرمانشاه گوردخمه* های سه* گانه اسحاق*وند,گردشگریت.
هرتسفلد، باستان*شناس برجسته، آنها را به دوره هخامنشی نسبت می*دهد و معتقد است که گوردخمه میانی قبر «گئومات مغ» است.اگرچه عده*ای دیگر نیز این گوردخمه را متعلق به دوره هخامنشی می*دانند، ولی انتساب آن را به "گئومات مغ" بی*پایه و اساس می*دانند. در پژوهش*های اخیر این گوردخمه*ها را به دوره سلوکی نسبت داده*اند. چراکه در زمان اشکانیان نقش آتش*دان و پیکره شخصیتی که هر دو دست*هایش را بلند کرده و از پشت شی را گرفته، حجاری شده است.این گوردخمه*های سه*گانه یکی از اصلی*ترین جاذبه*های تاریخی و گردشگری شهرستان هرسین در استان کرمانشاه محسوب می*شوند.
سونات