نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: آرام*اس تایتانیک

 1. #1
  کاربرفعال

  آخرین بازدید
  یکشنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۴ [ ۱۹:۱۰]
  نوشته ها
  3,967
  امتیاز
  113,580
  سطح
  1
  Points: 113,580, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 8.0%
  دستاوردها:
  Created Blog entryThree FriendsYour first GroupCreated Album picturesTagger First Class
  نوشته های وبلاگ
  168
  سپاس ها
  32
  سپاس شده 342 در 299 پست
  حالت من
  Sepasgozar

  آرام*اس تایتانیک


  از ویکی*پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  مختصات: ۴۱°۴۳′۵۵″شمالی ۴۹°۵۶′۴۵″غربی
  آر ام اس تایتانیک (به انگلیسی: RMS Titanic) کشتی بخار بزرگی بود که در پانزدهم آوریل ۱۹۱۲، در هنگام سفر از بندر ساوتهمپتون انگلیس به نیویورک آمریکا به علّت تصادف با کوه یخ غرق شد و ۱۵۱۴ نفر از مسافران و خدمه آن جان خود را از دست دادند.

  طراح اصلی این کشتی بزرگ، مهندس ایرلندی، توماس اندروز و ناخدای کشتی کاپیتان ادوارد جان اسمیت بود. مدیر شرکت دریایی ستارهٔ سفید (صاحب کشتی تایتانیک) بروس ایزمای فرار کرد و زنده ماند. تعداد ۷۱۰ نفر از ۲۲۲۴ نفری که در کشتی بودند زنده ماندند.
  دوساعت و نیم تا مرگ تایتانیک
  Titanic-sinking-animation.gif

  ۲۳:۴۰ نیمه شب ۱۴ آوریل ۱۹۱۲

  دیدبان کشتی حضور کوه یخ را اعلام کرد. به دستور کاپیتان اسمیت تایتانیک به سمت چپ هدایت شد. تایتانیک با سرعت ۲۹ کیل
  دیدبان کشتی حضور کوه یخ را اعلام کرد. به دستور کاپیتان اسمیت تایتانیک به سمت چپ هدایت شد. تایتانیک با سرعت ۲۹ کیلومتر بر ساعت در حرکت بودوفرصت کافی برای چرخش به چپ وجلوگیری از برخوردقسمت راست خودبا کوه یخ را نداشت.

  ۰۰:۰۵ بامداد ۱۵ آوریل

  کاپیتان اسمیت به این نتیجه رسید که کشتی غرق خواهد شد؛ در نتیجه عملیات تخلیه مسافران وخدمه از کشتی آغاز شد.

  ۰۰:۴۵ بامداد

  اولین قایق نجات روی آب*های اقیانوس اطلس شناور شد. به دلیل پیروی از قانون «الویت با زنان و کودکان است»و کم بودن تعداد زن هاوبچه*ها در کشتی، بسیاری از قایق*های نجات به جای ۶۹ نفر ظرفیت کامل خود، تنها چند ده نفر سر نشین داشتند.

  ۱:۵۰ بامداد

  به مدت دو ساعت آب وارد جلوی بدنه شد. کشتی به تدریج به سمت چپ می*چرخید. حوالی ساعت ۱:۵۰ بامداد، آب وارد یکی از راهروهای سمت چپ کشتی شدودرنتیجه چرخش شدت یافت.

  ۲:۱۵ بامداد

  با افزایش فشار آب، دیگ*های بخار متصل به دودکش شماره ۱ از جا کنده شدودودکش سقوط کرد. آب در مسیری جدید وارد کشتی شدو غرق شدن کشتی شتاب یافت.
  Titanic-sinking.png

  ۲:۱۸ بامداد

  تفاوت شدید وزن بین سینه کشتی که به دلیل ورود آب، سنگین شده بود و کشتی دم نسبتاً سبک، تنش عظیمی در بدنه کشتی ایجاد کرد و بدنه کشتی در مقابل دودکش سوم ترک خورد. چند ثانیه بعد و با به حداکثر رسیدن نیروی خمشی، بدنه کشتی دونیم شد. سینه کشتی و دم تنها از طرق اسکلت تقویت شده زیرین به هم متصل ماندند. کشتی دم به سمت چپ چرخید و افراد روی کشتی به بیرون پرتاب شدند.

  ۲:۱۹ بامداد

  سینه کشتی از دم که هنوز شناور بود، جدا شد. کشتی دم سرو ته شده و آب ازسمت جلو وارد آن شد

  ۲:۲۰ بامداد

  درحالی که سینه کشتی با سرعت به سمت کف دریا می*رفت، کشتی دم به حالت تقریباً عمودی چرخیده و وسایل داخل آن به بیرون ریخته می*شد؛ در همین حال کشتی دم از سطح اقیانوس ناپدید گشت. دیگ*های بخار از جای خود خارج شده و مستقیماً به بستر اقیانوس سقوط کردند و پس از ان دیگر تا چند مدت دیده نشد.

  ۲:۲۱ بامداد
  جریان آب در اطراف سینه کشتی باعث از جا در آمدن دکل جلوی کشتی و برخورد آن با سکوی فرماندهی و دودکش*ها شدند. دودکش*ها از جا کنده شد به دلیل ظاهر مخروطی شکل سینه و کشتی دم، هر دوی آنهابا کم شدن سرعت به کف اقیانوس سقوط کردند. چرخش ساعت گرد کشتی دم سبب شد قبل از اینکه با کف اقیانوس برخورد کند. وسایل بیشتری از داخل آن به بیرون ریخته شود سینه کشتی با سرعت ۵۵/۵ کیلو متر بر ساعت و بازاویه ۲۰ درجه با بستر اقانوس برخورد کرد؛ در نتیجه بدنه شکسته شد و عرشه*هایش خرد شدند. بقایای متلاشی شده دم حاکی از برخورد بدتر آن با کف اقیانوس است.
  توماس اندروز:تایتانیک غرق می*شود

  کاپیتان اسمیت به توماس(طراح کشتی) گفت:قسمت*های ۱ و ۲ و۳ و ۴ و ۵ پر از اب است این چقدر خطرناک است؟ توماس بارنگ پریده پاسخ داد:خیلی بد این کشتی در حال غرق شدن است. کاپیتان:اما تو گفتی تایتانیک هیچ وقت غرق نمی*شود. توماس:بله گفتم اگر 3 یا 4 قسمت از تایتانیک پر از آب باشد خطرناک نیست ولی نه 5 قسمت. کاپیتان:چند ساعت وقت داریم؟ توماس:نمی*دونم حد اکثر ۲ ساعت بدنه و انتن باهم میرند
  درخواست کمک

  جک فیلیپس از تایتانیک پیغامی رو با رادیو به متن کمک-تایتانیک رو در ساعت ۱۲:۱۵ شب فرستاد نزدیکترین کشتی به تایتانیک کشتی کالیفرنیا بود که چون اپراتور در ان لحظه خواب بود پیغام کمک تایتانیک رو نشنید. بعد ار کالیفرنیا کشتی کارپاتیا بود که پیغام را دریافت کرد و پاسخ داد و به تایتانیک گفت که ما به سوی شما حرکت می*کنیم اما آنان تا تایتانیک ۹۲ کیلومتر فاصله داشتند. تایتانیک در ساعت ۱۲:۴۵ شروع به پرتاپ موشک*های نور افشان کمک کرد و پس از ان هر ۱۰ دقیقه یک موشک پرتاب می*کردند. در ساعت ۴ صبح دیگر اثری از تایتانیک نبود. کشتی*های کمک ساعت ۶ صبح به تایتانیک رسیدند یعنی بیش از ۵ ساعت دیر تر از موقعی که تایتانیک به کمک آنان نیاز داشت.
  فرضیه*ها

  پس از غرق شدن تایتانیک گزارشهای متعددی در مورد تعداد کثیر کوه*های یخ در اقیانوس اطلس شمالی منتشر شد. در همان زمان مقامات دریانوردی و هواشناسی آمریکا به روزنامه نیویورک تایمز گفتند که زمستان گرم آن سال باعث شده که توده بزرگی از کوه های یخ در آب های اقیانوس اطلس به حرکت درآیند. در روزها و هفته*های پیش از وقوع این حادثه جهت باد و دما شمال اقیانوس اطلس باعث شده بود که تعداد زیادی از کوههای یخ به سمت جنوب حرکت کنند.

  همه این اطلاعات باعث شده بود که پژوهشگران در گذشته به این نتیجه برسند که در آن روزها تعداد بسیار زیاد و بی*سابقه*ای از کوه*های یخ در بخش شمالی اقیانوس اطلس شناور بودند. یک گروه پژوهشی از آمریکا این فرضیه را مطرح کرده بود که نزدیک شدن بیش از حد ماه به کره زمین باعث شد که در زمستان سال ۱۹۱۲ ارتفاع امواج اقیانوس به شکل چشمگیری افزایش یابد و بنابراین حجم عظیم*تری از توده*های یخ از مناطق یخبندان گرینلند جدا شده و در اقیانوس اطلس شناور شدند.

  اما در این پژوهش جدید در دانشگاه شفیلد، تمام اطلاعات گارد ساحلی و اداره دریانوردی آمریکا از سال ۱۹۰۰ تا چند دهه بعد را بررسی کرده*اند. روشهای تحلیل و بررسی اطلاعات با گذشت زمان پیچیده*تر شده است و مقایسه شرایط جوی دوره*های مختلف را دشوارتر می*کند. پژوهشگران بریتانیایی در مطالعات خود متوجه شدند که حجم و تعداد کوه*های یخ شناور در آن بخش از اقیانوس اطلس در هر سال به نسبت سالهای دیگر تفاوت قابل ملاحظه*ای داشت. هر چند به حرکت درآمدن توده های یخ در سال ۱۹۱۲ میزان نسبتا بالایی داشته ولی این میزان نه غیرعادی و نه بی*سابقه بوده است. تخمین زده می شود که در آن سال حدود ۱۰۰۰ کوه یخ از مدار ۴۸ درجه، که مرز منطقه مناسب برای دریانوردی تلقی می*شد، عبور کرده بودند.

  در بیست سال فاصله سالهای ۱۹۰۰ تا ۱۹۲۰ که توسط پژوهشگران مورد بررسی قرار گرفته، حداقل در پنج سال تعداد کوه های یخی که از مدار ۴۸ درجه عبور کرده بودند بالای ۷۰۰ مورد بوده است. طبق آمارهای گارد ساحلی آمریکا تعداد کوههای یخ شناور در این مناطق در سال ۱۹۰۹ از سال ۱۹۱۲ بیشتر بوده است. اگر مبنا را ۶۰ تا ۷۰ سال اول قرن بیستم در نظر بگیریم، تعداد کوههای یخ شناور در سال ۱۹۱۲ جزو بیشترین*ها بود ولی بدون شک پرشمارترین مورد نبوده است.

  پژوهشگران با استفاده از اسناد گارد ساحلی آمریکا و داده های دیگر یک مدل کامپیوتری برای ردیابی مسیر حرکت کوه*های یخ در سال ۱۹۱۲ طراحی کردند. آنها با استفاده از این مدل کامپیوتری توانستند مسیر حرکت کوه یخی که کشتی تایتانیک را در جنوب گرینلند غرق کرد تشخیص دهند. آنها معتقدند که این کوه یخ احتمالا در پاییز سال ۱۹۱۱ از مناطق یخبندان شمال اقیانوس اطلس جدا شده و در آغاز حرکتش طول آن حدود ۵۰۰ متر و عمق آن حدود ۳۰۰ متر بوده است. براساس تخمین های این مدل محاسبه کامپیوتری، در زمان وقوع حادثه یعنی ۱۴ آوریل ۱۹۱۲، حجم و اندازه این کوه یخ با آنچه که در عکسهای ویلیام اسکویرز ناخدای کشتی مینیا دیده می شود مطابقت دارد. کشتی مینیا در عملیات جستجو و نجات مسافران تایتانیک شرکت داشت و ناخدای آن از کوه یخی که به کشتی اصابت کرده بود چندین عکس گرفته است.[۱]
  فرضیه ماه کامل

  دانشمندان اخیراً" فرضیه*ای جدید را مطرح کرده*اند که می*گوید ماه کامل (قرص ماه) در غرق شدن و برخورد کشتی تایتانیک با کوه یخ نقش داشته*است. محققان دانشگاه ایالتی تگزاس در سن مارکوس می*گویند ماه کامل باعث رانش کوه یخ به سمت جنوب شده*است.[۲]
  فرضیه شرایط جو و اتمسفر منطقه

  مورخ بریتانیایی با نام تیم مالتین معتقد است که جو و اتمسفر منطقهٔ سقوط کشتی شرایط را برای کارکنان کشتی بسیار سخت کرده بود و آنها نتوانسته*اند کوه یخی را متوقف کنند تا به کشتی برخود نکند.[۳]
  مشاهدات چارلز هربرت لایتولر ناخدای دوم کشتی تایتانیک

  از همان لحظه*ای که بندر بلفاست را ترک کردیم هوا بسیار عالی بود. وقتی که به عمق اقیانوس اطلس رسیدیم، هوا خیلی ملایم و وضعیت آب مثل دریاچه*هایی بود که در ضرب*المثل*ها از آنها یاد می*شود. حتی یک ذره باد هم نمی*وزید و آب دریا مثل یک ورقه شیشه*ای بود. در هر موقعیت دیگری این شرایط آب و هوایی می*توانست مطلوب و ایده*آل باشد. ولی هر کس که در مورد کوه*های یخ تجربه داشته باشد می*داند که دقیقا همین شرایط به علاوه آسمان بدون ماه، تشخیص و رویت کوه*های یخ را بسیار دشوار می*کند و قاعدتا بر هوشیاری ناخدا، افسران و ملوانان کشتی می*افزاید.

  [۴]
  تکمیل نقشه لاشه کشتی

  پژوهشگران به وسیله ۱۰۰۰۰۰ عکسی که به وسیله ربات*های زیردریایی گرفته شده*است توانسته*اند نقشه*ای از جایگاه لاشه کشتی غرق شده ترسیم کنند
  سونات
  دانوب آبی

 2. کاربر روبرو از پست مفید sonat سپاس کرده است .

  erdoshan (جمعه ۰۱ اسفند ۹۳)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •