نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: بنفشه آفریقایی درخانه شما

 1. #1
  کاربرفعال

  آخرین بازدید
  یکشنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۴ [ ۱۹:۱۰]
  نوشته ها
  3,967
  امتیاز
  113,580
  سطح
  1
  Points: 113,580, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 8.0%
  دستاوردها:
  Created Blog entryThree FriendsYour first GroupCreated Album picturesTagger First Class
  نوشته های وبلاگ
  168
  سپاس ها
  32
  سپاس شده 343 در 299 پست
  حالت من
  Sepasgozar

  بنفشه آفریقایی درخانه شما


  سبک زندگی آکا ایرانیوز و...
  مجله سیب سبز - عاصفه الله وردی: وقتی اسم بنفشه آفریقایی را می*شنوید چه تصویری در ذهن*تان نقش می*بندد؟ بیابان*های داغ و سوزان یا جنگل*های ماداگاسکار؟ این روزها همه از مد شدن لباس، مدل مو، دکوراسیون خانه و. . . حرف می*زنند اما یک پدیده جدید در حال وقوع است و آن هم مد شدن پرورش بنفشه آفریقایی است؛ گلی که با آپارتمان به*شدت جور درمی*آید!
  بنفشه آفریقایی با نوع بنفشه وحشی که در باغ*های ایران می*روید فرق می*کند و البته با بنفشه*ای هم که اصلاح نژاد شده و در پارک*ها در فصل سرما کاشته می*شود هم توفیر دارد. بنفشه*های پارک*ها به*شدت سرمادوست هستند و زیر برف هم دوام خوبی دارند اما بنفشه آفریقایی به جز جنگل*های آفریقا، فقط در گلخانه و آپارتمان قابل کشت است. این گل برخلاف اسم عجیب و غریبش بسیار لطیف و جذاب است و البته چند تا فوت کوزه*گری در پرورش آن باید رعایت شود وگرنه نتیجه اصلا رضایت*بخش نخواهد بود!
  بنفشه آفریقایی درخانه شما بنفشه آفریقایی,بنفشه آفریقایی,بنفشه آفریقایی امید,بنفشه آفریقایی پریسا,بنفشه آفریقایی بهارجاوید,بنفشه آفریقایی ویکیپدیا,بنفشه آفریقایی تکثیر,بنفشه آفریقایی+کشت بافت,بنفشه آفریقایی فروش,بنفشه آفریقایی گلخانه پریسا,بنفشه آفریقایی قیمت,دکوراسیون،دکوراسیون منزل،دکوراسیون خانه،دکوراسیون
  بنفشه آفریقایی به این علت طرفدار دارد که گل*های ظریف و زیبایش دوام طولانی دارند و در همه فصلی گل می*دهد. به*طور میانگین هر گل باز شده*اش حدود یک ماه دوام می*آورد. گل نازنازیاین گیاه اولین*بار توسط یک نظامی آلمانی به نام سنت پل در سال 1892در تانزانیا شناسایی و برای پدر گل*دوستش در آلمان ارسال شد به همین دلیل نام آن را سنت پولیا گذاشته*اند. در نگهداری این گل، چند عامل مهم دخیل هستند. مهم[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]ترین آنها خاک گلدان است که باید مخلوطی از پیت*ماس و پرلیت باشد؛ در واقع یک خاک سبک با مواد غذایی متوسط. البته ترکیبات دیگری مثل کو کو پیت، پودر استخوان و ماسه هم گاهی به این ترکیب اضافه می*شود. مهم[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]ترین نکته در نگهداری بنفشه این است که نباید قطره*های آب روی برگ*هایش به مدت طولانی باقی بماند چراکه باعث لهیدگی برگ می*شود و در مورد جوانه انتهایی، آن را پوسیده می*کنند. نکته مهم بعدی این است که حتما باید از زیرگلدانی به آن آب داده شود به این شکل که مقدار کمی آب را در زیر گلدانی می*ریزیم گیاه به کمک ریشه*ها بسته به میزان نیازش آب را بالا می*کشد. آبیاری بیش از این مقدار جایز نیست و حتما آب اضافی باید از زیرگلدانی تخلیه شود. بعضی نگهدارندگان این گل، آبیاری گهگاه از بالا را هم تایید می*کنند به شرط اینکه دقت شود روی برگ*ها به هیچ*وجه آب نریزد. چطور تکثیر می*شود؟سه روش برای تکثیر بنفشه پیشنهاد شده؛ کاشت بذر، استفاده از قلمه*برگ و تقسیم بوته که بهترین آنها قلمه برگ است. این گل با کمک یک برگ به*راحتی تکثیر می*شود. به این ترتیب که یک برگ را از قسمت دم[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت] برگ با کمک کاتر یا تیغ تیز به صورت اریب جدا می*کنیم و آن را داخل آب یا پرلیت (دانه*های سبک و سفید رنگی که در گلفروشی*ها عرضه می*شوند) که همیشه مرطوب است، قرار می*دهیم.
  بعد از حدود یک ماه ریشه*ها از قسمت آوند*های گیاه خارج می*شوند و کم[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]کم جوانه*های کوچک هم به وجود می*آیند. بعد از اینکه جوانه*ها حسابی درشت شدند آنها را از هم جدا می*کنیم و داخل گلدان*های کوچک مجزا از هم و در خاک مخصوص بنفشه آفریقایی قرار می*دهیم. معمولا کف این گلدان کمی پرلیت ریخته می*شود تا زهکشی به خوبی صورت گیرد و آب همیشه در دسترس ریشه باشد. چقدر نور می*خواهد؟بنفشه آفریقایی به نور غیر مستقیم اما زیاد نیاز دارد؛ یعنی اگر پنجره*ای دارید که آفتاب به*طور مستقیم روی گل*ها می**تابد برای این گل*ها مناسب نیست البته گفته می*شود این گل زیر لامپ*های فلورسنت هم به خوبی نور طبیعی رشد می*کند و گل می*دهد. دمای مناسب برای این گیاه چیزی بین 18 تا 21درجه سانتی*گراد است و زیاد از اختلاف دمای شب و روز خوشش نمی*آید. وقتی بنفشه مریض می*شودمهم[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]ترین بیماری این گل، مرگ گیاهچه و پوسیدگی ریشه است که فقط و فقط به خاطر رشد قارچ*ها و باکتری*های مضر به دلیل آبیاری بیش از حد و باقی ماندن گلدان در شرایط ماندابی رخ می*دهد. بنفشه به رطوبت زیاد و ساکن بودن هوای اطرفش حساس است به خصوص در هوای سرد نقطه*های سفیدی روی ساقه*ها و عموما زیر برگ*هایش ایجاد می*شود که وقتی به آن دست می*زنید مثل پودر می*ریزد.
  رای جلوگیری از بیماری سفیدک پودری بنفشه*ها را با فاصله از هم قرار دهید و تهویه هوا را جدی بگیرید. اگر برگ*ها به خوبی رشد می*کنند اما گیاه شما گل نمی*دهد باید کوددهی انجام دهید. کودهای مخصوص بنفشه آفریقایی به شکل پودر قابل حل در آب در بازار موجودند. سالی یک*بار هرس ریشه و برگ می*تواند به گلدهی بهتر کمک کند. باغ شیشه*ایبنفشه آفریقایی جثه کوچکی دارد به همین دلیل می*توان تعداد زیادی از گلدان*های آن را با وجود محدودیت جا در آپارتمان نگهداری کرد. برای اینکه بهترین نتیجه از رشد هماهنگ بوته*ها گرفته شود طبقه*بندی*هایی با نام کلی «استند» را می*توان در خانه تعبیه کرد که به دکوراسیون زیبا و طبیعی خانه هم کمک زیادی می*کند. در طبقه*هایی که درست مثل کتابخانه تهیه می*شود چه با چوب باشد و چه با شیشه و چه با توری*های فلزی می*توان به صورت یکی در میان از کتاب و بنفشه استفاده کرد. البته یادتان باشد بنفشه به تهویه هوا بسیار حساس است و همیشه به هوای اکسیژن*دار نیاز دارد. یکی از جاهایی که استند بنفشه می*تواند زیبایی خانه را دوچندان کند، کنار پنجره*هاست به شرط اینکه آفتاب به*طور مستقیم به بنفشه*ها نتابد. دیوار گلهمان*طور که در شکل می*بینید این گیاه به دلیل حجم کم و کوچک بودن گلدانش این امکان را به ما می*دهد که در قسمت*های مختلف خانه از آن استفاده کنیم. می*توان از طاقچه*های فرورفته یا برآمده استفاده کرد و در اطراف طاقچه انواع دیوارپوش*های سنگی را

  به*کار برد
  اگر روی دیوار طاقچه تعبیه نشده است می*توانید با ورقه*های کوچک «ام دی اف» طاقچه درست کرده و با نورپردازی روی گلدان*های کوچک زیبایی آن را دوچندان کنید. می*توانید از صنایع دستی کشورمان هم در لابه*لای گلدان*های ظریف و کوچک استفاده کنید. بنفشه*های آفریقایی را باید در هر آبیاری با یک کود رقیق حاوی فسفر بالا تغذیه کرد. هیچ*گاه غلظت کود را از میزان توصیه شده بالاتر نبرید و خاک را هر دو تا سه ماه یک*بار شست*وشو دهید و اجازه دهید خاک با خروج کامل آب از زهکش کف گلدان کاملا شسته شود. با اجرای یک برنامه کوددهی منظم و مداوم املاح در خاک گلدان تجمع می*یابند و در صورت عدم شست*وشوی خاک ریشه*ها صدمه می*بینند. ست فنجان و قوری با گلبا استفاده از یک سرویس چای*خوری زیبا می*توان دکوراسیون زیبایی در یک گوشه از اتاق برای این گل تعبیه کرد. نیازی نیست که بنفشه*ها را از گلدان اصلی خارج کنید؛ با همان گلدان پلاستیکی کوچک می*توان آنها را در فنجان*های سرویس چای*خوری قرار داد.
  سونات
  دانوب آبی

 2. کاربر روبرو از پست مفید sonat سپاس کرده است .

  erdoshan (جمعه ۰۱ اسفند ۹۳)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ ها: 2
  آخرين نوشته: دوشنبه ۱۴ مرداد ۹۸, ۱۲:۳۷
 2. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: سه شنبه ۲۱ آبان ۹۲, ۱۷:۲۰

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •