ایتالیا کشوری در جنوب اروپا و پایتخت آن شهر رم است. این کشور از شبه*جزیره ایتالیا و دو جزیره سیسیل و ساردِنی در دریای مدیترانه تشکیل شده*است. امروزه ایتالیا کشوری توسعه*یافته است و جزو هشت کشور صنعتی به*شمار می*آید.


واحد پول این کشور یورو و زبان رسمی آن ایتالیایی است. جمعیت ایتالیا ۶۰ میلیون و ششصد هزار نفر است و ۹۱.۶ درصد مردم آن مسیحی هستند.


ایتالیا پنجمین کشور پرجمعیت اروپا و ۲۳امین کشور پرجمعیت دنیا است. ایتالیا آب*وهوای معتدل فصلی دارد و آب*وهوای مناطق ساحلی آن با شرایط هوایی کوهستان*های داخلی تفاوت زیادی دارد.


دو کشور مستقل بسیار کوچک به نام*های واتیکان و سان مارینو در درون خاک ایتالیا قرار دارند و یک تکه از خاک ایتالیا نیز بیرون از خاک اصلی این کشور و در سوئیس قرار دارد که کامپیونه دیتالیا نامیده می*شود.


رم، پایتخت ایتالیا، به عنوان پایتخت امپراتوری روم و اقامتگاه پاپ، برای سده*های پیاپی از مراکز سیاسی و مذهبی تمدن غرب بود.


پس از فروپاشی امپراتوری روم، منطقه ایتالیا به مناطق و شهرهای خودگردان بسیاری تقسیم شده*بود (ازجمله جمهوری ونیز و دولت کلیسا) ولی واحدهای مختلف سیاسی در منطقه ایتالیا در سال ۱۸۶۱ متحد شده و کشور کنونی ایتالیا را به*وجود آوردند.


گردشگری
ایتالیا در مرکز دریای مدیترانه واقع شده*است، دریایی که تولد تمدن*های بسیاری را بخود دیده*است. ایتالیا دارای تاریخی غنی از تماس*ها و تبادلاتی می*باشد که بر مردم، اقتصاد و فرهنگش تأثیر گذاشته*است.


فنیقیها، یونانیها، کارتاژها، اعراب و نورمنها از جمله مللی می*باشند که در طول سده*ها با تأثیر گذاشتن بر فرهنگ محلی ایتالیا، باعث گردیده*اند تا ایتالیا بطور فوق العاده*ای غنی از آثار معماری و هنری می*باشد.


بر اساس محاسبه*ای که یونسکو انجام داده، بیش از نیمی از میراث فرهنگی جهان در کشور ایتالیا واقع شده*است، کشوری کوچک که مساحتش فقط ۰/۲۵ ٪ از کل خشکی*های جهان است.


نشانه*های باقیمانده از گذشته، آثار هنری و تنوع فوق العاده طبیعت در شبه جزیره ایتالیا از جمله عوامل جذب توریست به این کشور می*باشد که امروزه یکی از توریستی*ترین کشورهای جهان بشمار می*آید.


رم، فلورانس، ونیز و بسیاری شهرهای دیگر، از جمله مقصدهای هنری هستند که برنامه هر بازدید کننده*ای از شبه جزیره ایتالیا را تشکیل می*دهند. در کنار این شهرهای بزرگ و معروف، میراثهای فرهنگی پنهانی هم در شهرهایی با تاریخ هزار ساله وجود دارند که البته در مسیر اصلی بازدیدها قرار ندارند و علیرغم اینکه کمتر شناخته شده*اند، اما به همان اندازه شهرهای هنری ایتالیا دارای جذابیت می*باشند.


شناخت ایتالیا با بازدید از شهرهای معروف و موزه*ها و میادین آن کافی نیست، بلکه برای نیل به این مهم، باید دنیای رنگارنگ به اصطلاح ایتالیای کوچک را که غنی از زیبایی*های طبیعی و هنری بی حساب و صدها مرکز شهری کوچک و متوسط که برخی از آنها پایتخت*های باستانی با آثاری اصیل و بی نظیر می*باشند، نیز در نوردید.


برای تکمیل این شناخت البته باید دسرها و غذاهای ایتالیا را هم تجربه کرد. غنا و تنوع رسوم و لهجه*ها در هر گوشه از کشور به آسانی قابل تشخیص می*باشد. غذاهای ایتالیایی آینده این تنوع است. بخاطر همین تنوع منطقه*ای می*باشد که ایتالیا تبدیل به یکی از اصلی*ترین قطبهای توریسم بین*المللی شده*است. از جمله دیگر عواملی که در پیشرفت صنعت توریسم در این کشور زیبا نقش داشته*اند می*توان به نزدیکی ایتالیا به کشورهای صنعتی مرکز و شمال غرب اروپا، وجود وسایل ارتباطی سریع و اقتصادی با دیگر قاره*ها و سطح عالی امکانات پذیرش توریست که کمتر کشوری از آن برخوردار می*باشد، اشاره نمود.


هر ساله بطور میانگین حدود بیست میلیون گردشگر خارجی از ایتالیا بازدید می*کنند و این رقم طبیعتا علاوه بر میلیونها ایتالیایی می*باشد که کشورشان را برای گذراندن تعطیلاتشان انتخاب می*کنند و البته در این انتخاب، تکیه بر سی و پنج هزار واحد اقامتی موجود در کشور که دارای تقریباً دو میلیون تخت می*باشند، دارند.


توریسم در عمل یکی از مهم*ترین منابع اقتصادی ایتالیا به شمار می*رود که حدود ۵/۵٪ از تولید داخلی کشور را به خود اختصاص داده*است و این به معنای آنست که از نظر ارزش بالاتر از کل تولید بخش کشاورزی قرار دارد.


سینمای ایتالیا صنعت سینمای ایتالیا از اعتبار خوبی در سراسر جهان برخوردار است. گواه آن جوایزی است که ساخته*هایش در فستیوال*های متعدد و بین*المللی دریافت می*کند.

منبع : تور مالدیو