چند برش از ماجرای پایان یک مرد، عشق و خیانت و خباثت

کتاب - راوی درگیر عشقی پنهان با مردی متاهل می*شود اما همزمان متوجه سایه سنگین «بهروز» برادرش می*شود که در نیمه رمان و پس از مرگ تکان دهنده او می*فهمد که وی برادرش نبوده و...

«پایان یک مرد» به عنوان نخستین مجلد از سه گانه فریبا کلهر از زبان دختری به نام فرانک به روایت زنگی فردی به نام «عبدالحسین فرجام» می*پ**ردازد که مانند سایر اعضای خاندان خود منتظر است تا به دوره خلوت*گزینی و گوشه*گیری و منزوی شدن مردان خاندان فرجام برسد و آن وقت در پی غریزه*ای ناشناخته برود و به ندای ژن*های فرجامی*اش پاسخ مثبت بدهد. از سویی راوی درگیر عشقی پنهان با مردی متاهل می*شود، در ادامه ماجرا، متوجه سایه سنگین «بهروز» برادرش می*شود که در نیمه رمان و پس از مرگ تکان دهنده او متوجه می شود که وی برادرش نبوده و در واقع، بهروز عشق اولین و آخرینش بوده است. داستان به بازه زمانی سالهای بعداز انقلاب اشاره دارد‎ و در تهران اتفاق می افتد. فضای داستان مملو از تهمت، بدبینی، خیانت و عشق است. داستان شروع پرهیجانی دارد که از همان صفحات اول خواننده را درگیر می‎کند.


داستان «پایان یک مرد» حکایت عشق، خیانت و خباثت آدمهاست. عشق و خیانتی که در تشخیص حق و باطلش، واقعا سردرگم می شویم، به تردید می افتیم و به به نسبی بودن ارزش‎هایمان پی می‎بریم. عشق فرانک به مهران – که از قضا دارای همسر است- از نگاه هر دوی آنها یک عشق واقعی است، در آخرین ملاقاتی که باهم دارند از صادقانه عشق ورزیدن و نگرانی‎های هم می‎گویند.

در بخشهایی از کتاب می خوانیم:
عبدالحسین*خان می*گفت: زمان همه چیز را تغییر می*دهد. چیزی که دیروز بد بود معلوم نیست که امروز هم بد باشد. در دنیا چند نفر را می*شناسید که یک ساعت درونی داشته باشند که به موقع*اش زنگ بزند و بگوید: وقتش است! چمدانت را بردار و راه بیفت! کجا؟ به دنبال آنچه تا حالا به دست نیاورده*ای! به دنبال یک نقطه* سفید افسونگر، به دنبال یک نقطه* سفید افسونگر، به دنبال یک گمشده! گمشده چیست؟ برای هرکس یک چیز. اما در بازی ابدی "گشتم نبود، نگرد نیست" برنده* واقعی فرجام*ها هستند که چمدان می*بندند و راه می*افتند به دنبال گمشده* ازلی و ابدی.
*
«باخودم می گویم فرانک بعله را خواهد گفت پشت جواهر فروشی ها خواهد ایستاد و حلقه هایی را امتحان خواهد کرد ازدواج خواهد کرد باردار خواهد شد... اما به سرمن چه خواهد آمد. تغییرهای زندگی من چه خواهد بود خیلی شانس بیاورم افسانه به حالت عادی زندگیش برگردد.»
*
معتقد بود فقط به خدا باید جواب بدهد. خدایی که سر راه انسان و دلش نشسته است و پیش و بیش از هر کس از عبور عشق مرتعش می شود.خدایی که از راز دل ها آگاه است نه تنها مانعی برای عبور عشق نیست بلکه چه بسیار اتفاق افتاده است که خودش را کنار کشیده تا گوسفند عشق زودتر به مرتع دل برسد و سیر بچرد. دست کم خدای فرانک ای گونه بود.
*
یاد اولین دیدارش با مهران افتاده بود. آن زمان بیست و شش-هفت سال داشت. در اوج زیبایی و جوانی و سراپا انرژی بود. از خودش پرسیده بود: " آن روز چی پوشیده بودم؟ چه فصلی بود؟ چه روزی بود؟... حالا من از تو می پرسم که با عشق های کهنه چه می کنند؟ نه می شود به کاسه بشقابی داد و نه برای قاب دستمال شدن مناسبند.»
*
«مردم منتظر، حکومت منتظر، دنیا با نیش*خندی روی لب منتظر. تمام هستی منتظر. قبول نداری؟ تا دست*کم یکی دو نفر از این جمع رمانی بنویسید. قبول نداری؟ دیگر نه برای صدور انقلاب به آن*ور آب که می*گویند پر از تاریکی و فحشاست. برای هم*این مردم. برای داخل هم*این مرزهای پر گهر، برای هم*این خانواده*ی شهدا. صدور انقلاب از طریق ادبیات؟ هه! سال*هاست که حکومت این پنبه را از گوشش درآورده که با ادبیات داستانی امروزش حتی نمی*تواند جوانان خودش را جمع*وجور کند. قبول نداری؟»
*
پروانه فکر می*کرد کم*محلی هر مردی را به حرف می*آورد. این بود که کارت ورود به جلسه* امتحانش را از کیفش بیرون آورد و به فرانک گفت: «دلم شور می*زند. اصلاً درس نخوانده*ام.»
حق با پروانه بود. هم*این که فرانک خواست دل*داری*اش بدهد صدای مهران بلند شد: «می*توانم سوالی بپرسم؟»
پروانه با بی*اعتنایی گفت: «تا چه سؤالی باشد!»
مهران از توی آینه به فرانک که درست پشت سرش نشسته بود نگاه کرد و پرسید: «کجای امیرآباد بروم؟»
*
پروانه یواشکی به فرانک گفت: «این یارو از آن فضل*فروش*هاست. کمی صبر کن. من این جور مردها را خوب می*شناسم.»
مهران گفت: «اگر اهل ادبیات باشید حتماً برادران کارامازوف را خوانده*اید. اگر نخوانده*اید می*توانم تقدیم کنم.»
پروانه ذوق*زده گفت: «خیلی ممنون می*شویم اگر تقدیم کنید!»
فرانک به بازویش کوبید و آرام گفت: «من این کتاب را دارم. خواستی بهت می*دهم.»
پروانه گفت: «چه*قدر خری تو!»
...
نه. فرانک نمی*دانست. در زندگی حواسش به مردها نبود. در دانشکده* فلسفه دخترها چه کارها که برای جلب توجه پسرها نمی*کردند! چه*قدر رفتن به کتاب*خانه و حیاط و ناهارخوری را بهانه می*کردند و دسته*جمعی راه می*افتادند از این طرف به آن طرف.
*
اما به نظر فرانک زیبایی بهروز از چشم و ابرو و قد و بالا نبود. از چیزی وصف*نشدنی بود. از رازآلودگی او بود. چیزی که از درونش جاری می*شد و روی صورتش می*نشست و ملاحتش را بیش*تر می*کرد. کار خدا بود که چون*این پسری به دام دخترهای دانشجوی پلی*تکنیک نیفتاده بود. بهروز که لیسانس مهندسی راه و ساختمانش را گرفت نیمه*ی دخترانه* پلی*تکنیک را عزادار کرد. دخترهای دانشجو باور نمی*کردند که آن پسر بلندبالا، قهرمان زیبایی*اندام، نجیب و درس*خوان، پسری که مجموعه* کاملی از مثبت*ها بود، در چهار سال تحصیل قطب منفی خود را پیدا نکرده و جذبش نشده باشد.»


این رمان را نشر مرکز منتشر کرده است. دیگر کتاب های این سه گانه «شروع یک زن» و «شوهر عزیز من» است.

ساکنان تهران برای تهیه این رمان ها و همچنین سفارش هر محصول فرهنگی مورد علاقه دیگر(در صورت موجود بودن در بازار نشر) کافی است با شماره 20- 88557016 سامانه اشتراک محصولات فرهنگی؛ سام تماس بگیرند و آن را در محل کار یا منزل _ بدون هزینه ارسال _ دریافت کنند.