کانال تلگرام فال و طالع بینی

در تمام بخش ها مدیر فعال ( با سابقه فعالیت در انجمن های دیگر ) می پذیریم ، با ما تماس بگیرید. انجمن پیچک

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: برق یا انرژی الکتریکی چیست/ , برخی مباحث مرتبط

 1. #1
  کاربرفعال

  آخرین بازدید
  یکشنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۴ [ ۱۹:۱۰]
  نوشته ها
  3,967
  امتیاز
  113,580
  سطح
  1
  Points: 113,580, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 8.0%
  دستاوردها:
  Created Blog entryThree FriendsYour first GroupCreated Album picturesTagger First Class
  نوشته های وبلاگ
  168
  سپاس ها
  32
  سپاس شده 311 در 271 پست
  حالت من
  Sepasgozar

  برق یا انرژی الکتریکی چیست/ , برخی مباحث مرتبط

  دانشنامه رشد  برق یا انرژی الکتریکی چیست,انرژی الکتریکی چیست,سیستم توزیع انرژی الکتریکی چیست,[categoriy]

  برق یا انرژی الکتریکی چیست,انرژی الکتریکی چیست,سیستم توزیع انرژی الکتریکی چیست,انرژی الکتریسیته چیست,انرژی الکتریکی چیست,انرژی پتانسیل الکتریکی چیست,مقالات علمی و صنعتی

  انرژی الکتریکی


  انرژی الکتریکی یا انرژی الکترومغناطیسی صورتی از انرژی است که بستگی به موقعیت یک بار الکتریکی در یک میدان الکتریکی دارد. انرژی الکتریکی یک بارQ که در پتانسیل الکتریکیV قرار گرفته است، برابر حاصلضربQ V است.

  مقدمه هر ماده از تعداد بسیار اتم تشکیل شده است که هر اتم نیز از سه قسمت نوترون ، پروتون و الکترون تشکلیل شده است. تعداد الکترونها با تعداد پروتونها در حالت عادی (خنثی) برابر است، الکترون دارای بار منفی و پروتون دارای بار مثبت می*باشند، که الکترونها به دور پروتن و نوترون (هسته اتم) با سرعت بسیار زیادی می*چرخند. در اثر این چرخش نیروی گریز از مرکزی بوجود می*آید که مقدار این نیرو با مقدار نیروی جاذبه بین الکترونها و هسته برابر است، پس این برابری نیرو الکترونها را در حالت تعادل نگه می*دارد و نمی*گذارد که از هسته دور شوند.

  یک سیم مسی هم دارای تعداد زیادی اتم و در نتیجه الکترون است. هر گاه ما بتوانیم توسط یک نیرویی الکترونهای در حال چرخش به دور هسته را از مدار خود خارج کنیم و در یک جهت معین به حرکت در آوریم جریان الکتریکی برقرار می*شود. پس این نکته را دریافتیم که جریان برق چیزی جز حرکت الکترونها نیست، البته این حرکت بصورت انتقالی انجام می*شود، یعنی یک اتم تعدادی الکترون به اتم کناری خود می*دهد و اتم کناری نیز به همین ترتیب تعدادی الکترون به اتم بعدی می*دهد و بدین صورت جریان برقرار می*شود. پس هر گاه که گفته شود جریان برق کم یا زیاد است، یعنی تعداد الکترونهایی که در مسیر سیم در حال حرکت هستند کم یا زیاد است.

  نیروهایی که باعث جدا شدن الکترون از هسته می*شوند نیروی مغناطیسی خارجی هرگاه یک سیم را در یک میدان مغناطیسی حرکت دهیم؛ نیروی این میدان باعث حرکت الکترونهای سیم می*شود.

  ضربه فرض کنید یک اتوبوس کنار خیابان ایستاده و تمام مسافران آن محکم روی صندلیها نشستند، بعد یک اتومبیل دیگر با سرعت زیاد به جلوی این اتوبوس برخورد می*کند. حال اتوبوس با سرعت به عقب پرتاب می*شود و مسافران که در آنها اینرسی سکون ذخیره شده تمایل دارند که به همان حالت سکون باقی بمانند، در نتیجه اتوبوس به عقب رفته ولی مسافران در همان نقطه مکانی باقی می*مانند. در نتیجه مسافران از صندلیهای خود جدا شده و از شیشه اتوبوس به بیرون پرتاب می*شوند. پس این نیروی ضربه بود که مسافران را از اتوبوس جدا کرد، به همین صورت نیز ضربه می*تواند الکترونها را از مدار خود خارج کند. نمونه این تولید برق در فندکها می*باشد.

  انرژی خورشیدی انرژی خورشیدی نیز دارای نیرویی است که قادر است الکترونها را از مدار خود جدا کند.

  حرارت و ... حرارت باعث می*شود که جنبش ملکولی اجسام زیاد شود، در اثر این جنبش تعداد زیادی مولکول به شدت باهم برخورد می*کنند که همان نیروی ضربه را بوجود می*آوردند و باعث جدا شدن الکترون از اتم می*شوند. یک سیم مانند دالانی می*ماند که در یک دوره زمانی مشخص تعداد معینی از افراد می*توانند از آن عبور کنند، یعنی برای اینکه در دوره زمانی مشخص مثلا در 1 دقیقه افراد بیشتری بتوانند از این دالان عبور کنند باید سرعت حرکت آنها بیشتر شود، در نتیجه در اثر برخورد با هم و با دیواره دالان باعث ایجاد اصطکاک و گرما می*شوند.

  برای سیم نیز چنین اتفاقی می*افتد، یعنی اگر بخواهیم تعداد الکترونهای در حال حرکت را افزایش دهیم (جریان را افزایش دهیم) سرعت حرکت الکترونها و نیز تعداد الکترونهایی که همراه باهم از مقطع سیم عبور می*کنند افزایش می*یابد، در نتیجه اصطکاک افزایش یافته و تولید گرما می*کند که اگر جریان بیش از حد مجاز خود از سیم عبور کند گرمای تولید شده باعث ذوب شدن سیم می*شود (سیم می*سوزد).

  ولتاژ آیا یک مقالات علمی و صنعتی - که ولتاژش بیشتر باشد برق بیشتری تولید می*کند یا مقالات علمی و صنعتی - ی که جریانش بیشتر باشد؟ هرگاه یک اتم الکترنهایش را از دست دهد بار منفی آن کم می*شود و به اصطلاح بطور مثبت باردار شده است، بین بار مثبت و منفی نیروی جاذبه وجود دارد و نیروی جاذبه یک عدد الکترون با نیروی جاذبه یک عدد پروتون برابر است. به همین جهت است که در اتم هر پروتون برای خود یک الکترون اختیار می*کند تا اینکه بار الکتریکی اتم خنثی شود. در حالت عادی تمام اتمهای یک سیم از نظر بار الکتریکی خنثی هستند، وقتی ما توسط نیروی خارجی الکترونهای اتمهای سیم را جدا می*کنیم و آنها را به یک سمت هدایت می*کنیم آن طرف سیم که الکترونها به آنجا هدایت شده*اند دارای زیادی الکترون است، پس بارش منفی می*شود و طرف دیگر که کمبود الکترون دارد بارش مثبت می*شود.

  در نتیجه بین دو سر سیم یک اختلاف بوجود می*آید این اختلاف بصورت انرژی پتانسیل در دو سر سیم ذخیره می*شود تا زمانی که راهی برای خنثی شدنش پیدا کند. پس در این حالت هیچگونه جریانی در سیم و جود ندارد و فقط یک انرژی پتانسیل دو سر سیم ذخیره شده است که به این نیروی پتانسیل ولتاژ الکتریکی گویند. حال چنانچه نیروی خارجی قطع شود الکترونها به سرعت به جای قبلی خود برمی*گردند و در یک لحظه چریان برقرار می*شود.

  پس تا زمانی که نیروی خارجی وجود دارد نمی*گذارد که الکترونها از مسیر همان سیم به جای خود برگردند، پس باید راه دیگری پیدا کنند. برای همین اگر توسط یک سیم دیگر که میدان خارجی آن را تحت تأثیر خود قرار نداده باشد دو سر سیم قبلی را به هم وصل کنیم الکترونها راهی برای حرکت به سمت مکان کمبود الکترون پیدا می*کنند در نتیجه جریان در سیم برقرار می*شود. پس نتیجه گرفتیم که در یک مدار الکتریکی کار اصلی را جریان انجام می*دهد و ولتاژ فقط یک نیروی ذخیره شده است که باعث به حرکت در آوردن الکترونها می*شود. حال برای بهتر متوجه شدن اینکه ولتاژ چگونه باعث به حرکت در آوردن الکترونها (برقراری جریان) می*شود، به مثال زیر دقت کنید:

  فرض کنید دو لیوان داریم که یکی پر و دیگری نصفه است. لیوانها را در کنار هم قرار داده ، می*دانیم که بین این دو لیوان اختلاف مقدار آب وجود دارد. همانگونه که بین دو سر سیم اختلاف مقدار الکترون وجود داشت اگر این لیوانها چندین ساعت هم در کنار هم قرار بگیرند هیچ اتفاقی نمی*افتد، اما چنانچه توسط یک لوله ته دو لیوان را به هم وصل کنیم آب از طرف لیوان پر تر به سمت لیوان نصفه حرکت می*کند تا زمانیکه سطح آب درون دو لیوان به یک اندازه شود. پس در اینجا اختلاف آب است که باعث حرکت می*شود و در آنجا اختلاف الکترون (اختلاف پتانسیل) که این اختلاف پتانسیل خود دارای مقدار است که به آن مقدار ولتاژ می*گویند.مقالات علمی و صنعتی - دانشنامه رشد  مقدمه

  هر ماده از تعداد بسیار اتم تشکیل شده است که هر اتم نیز از سه قسمت نوترون ، پروتون و الکترون تشکلیل شده است. تعداد الکترونها با تعداد پروتونها در حالت عادی (خنثی) برابر است، الکترون دارای بار منفی و پروتون دارای بار مثبت می*باشند، که الکترونها به دور پروتن و نوترون (هسته اتم) با سرعت بسیار زیادی می*چرخند. در اثر این چرخش نیروی گریز از مرکزی بوجود می*آید که مقدار این نیرو با مقدار نیروی جاذبه بین الکترونها و هسته برابر است، پس این برابری نیرو الکترونها را در حالت تعادل نگه می*دارد و نمی*گذارد که از هسته دور شوند.


  یک سیم مسی هم دارای تعداد زیادی اتم و در نتیجه الکترون است. هر گاه ما بتوانیم توسط یک نیرویی الکترونهای در حال چرخش به دور هسته را از مدار خود خارج کنیم و در یک جهت معین به حرکت در آوریم جریان الکتریکی برقرار می*شود. پس این نکته را دریافتیم که جریان برق چیزی جز حرکت الکترونها نیست، البته این حرکت بصورت انتقالی انجام می*شود، یعنی یک اتم تعدادی الکترون به اتم کناری خود می*دهد و اتم کناری نیز به همین ترتیب تعدادی الکترون به اتم بعدی می*دهد و بدین صورت جریان برقرار می*شود. پس هر گاه که گفته شود جریان برق کم یا زیاد است، یعنی تعداد الکترونهایی که در مسیر سیم در حال حرکت هستند کم یا زیاد است.

  نیروهایی که باعث جدا شدن الکترون از هسته می*شوند

  نیروی مغناطیسی خارجی

  هرگاه یک سیم را در یک میدان مغناطیسی حرکت دهیم؛ نیروی این میدان باعث حرکت الکترونهای سیم می*شود.

  ضربه

  فرض کنید یک اتوبوس کنار خیابان ایستاده و تمام مسافران آن محکم روی صندلیها نشستند، بعد یک اتومبیل دیگر با سرعت زیاد به جلوی این اتوبوس برخورد می*کند. حال اتوبوس با سرعت به عقب پرتاب می*شود و مسافران که در آنها اینرسی سکون ذخیره شده تمایل دارند که به همان حالت سکون باقی بمانند، در نتیجه اتوبوس به عقب رفته ولی مسافران در همان نقطه مکانی باقی می*مانند. در نتیجه مسافران از صندلیهای خود جدا شده و از شیشه اتوبوس به بیرون پرتاب می*شوند. پس این نیروی ضربه بود که مسافران را از اتوبوس جدا کرد، به همین صورت نیز ضربه می*تواند الکترونها را از مدار خود خارج کند. نمونه این تولید برق در فندکها می*باشد.

  انرژی خورشیدی
  انرژی خورشیدی نیز دارای نیرویی است که قادر است الکترونها را از مدار خود جدا کند.

  حرارت و ...
  حرارت باعث می*شود که جنبش ملکولی اجسام زیاد شود، در اثر این جنبش تعداد زیادی مولکول به شدت باهم برخورد می*کنند که همان نیروی ضربه را بوجود می*آوردند و باعث جدا شدن الکترون از اتم می*شوند. یک سیم مانند دالانی می*ماند که در یک دوره زمانی مشخص تعداد معینی از افراد می*توانند از آن عبور کنند، یعنی برای اینکه در دوره زمانی مشخص مثلا در 1 دقیقه افراد بیشتری بتوانند از این دالان عبور کنند باید سرعت حرکت آنها بیشتر شود، در نتیجه در اثر برخورد با هم و با دیواره دالان باعث ایجاد اصطکاک و گرما می*شوند.

  برای سیم نیز چنین اتفاقی می*افتد، یعنی اگر بخواهیم تعداد الکترونهای در حال حرکت را افزایش دهیم (جریان را افزایش دهیم) سرعت حرکت الکترونها و نیز تعداد الکترونهایی که همراه باهم از مقطع سیم عبور می*کنند افزایش می*یابد، در نتیجه اصطکاک افزایش یافته و تولید گرما می*کند که اگر جریان بیش از حد مجاز خود از سیم عبور کند گرمای تولید شده باعث ذوب شدن سیم می*شود (سیم می*سوزد).


  ولتاژ


  آیا یک مقالات علمی و صنعتی - که ولتاژش بیشتر باشد برق بیشتری تولید می*کند یا مقالات علمی و صنعتی - ی که جریانش بیشتر باشد؟ هرگاه یک اتم الکترنهایش را از دست دهد بار منفی آن کم می*شود و به اصطلاح بطور مثبت باردار شده است، بین بار مثبت و منفی نیروی جاذبه وجود دارد و نیروی جاذبه یک عدد الکترون با نیروی جاذبه یک عدد پروتون برابر است. به همین جهت است که در اتم هر پروتون برای خود یک الکترون اختیار می*کند تا اینکه بار الکتریکی اتم خنثی شود. در حالت عادی تمام اتمهای یک سیم از نظر بار الکتریکی خنثی هستند، وقتی ما توسط نیروی خارجی الکترونهای اتمهای سیم را جدا می*کنیم و آنها را به یک سمت هدایت می*کنیم آن طرف سیم که الکترونها به آنجا هدایت شده*اند دارای زیادی الکترون است، پس بارش منفی می*شود و طرف دیگر که کمبود الکترون دارد بارش مثبت می*شود.

  در نتیجه بین دو سر سیم یک اختلاف بوجود می*آید این اختلاف بصورت انرژی پتانسیل در دو سر سیم ذخیره می*شود تا زمانی که راهی برای خنثی شدنش پیدا کند. پس در این حالت هیچگونه جریانی در سیم و جود ندارد و فقط یک انرژی پتانسیل دو سر سیم ذخیره شده است که به این نیروی پتانسیل ولتاژ الکتریکی گویند. حال چنانچه نیروی خارجی قطع شود الکترونها به سرعت به جای قبلی خود برمی*گردند و در یک لحظه چریان برقرار می*شود.

  پس تا زمانی که نیروی خارجی وجود دارد نمی*گذارد که الکترونها از مسیر همان سیم به جای خود برگردند، پس باید راه دیگری پیدا کنند. برای همین اگر توسط یک سیم دیگر که میدان خارجی آن را تحت تأثیر خود قرار نداده باشد دو سر سیم قبلی را به هم وصل کنیم الکترونها راهی برای حرکت به سمت مکان کمبود الکترون پیدا می*کنند در نتیجه جریان در سیم برقرار می*شود. پس نتیجه گرفتیم که در یک مدار الکتریکی کار اصلی را جریان انجام می*دهد و ولتاژ فقط یک نیروی ذخیره شده است که باعث به حرکت در آوردن الکترونها می*شود. حال برای بهتر متوجه شدن اینکه ولتاژ چگونه باعث به حرکت در آوردن الکترونها (برقراری جریان) می*شود، به مثال زیر دقت کنید:

  فرض کنید دو لیوان داریم که یکی پر و دیگری نصفه است. لیوانها را در کنار هم قرار داده ، می*دانیم که بین این دو لیوان اختلاف مقدار آب وجود دارد. همانگونه که بین دو سر سیم اختلاف مقدار الکترون وجود داشت اگر این لیوانها چندین ساعت هم در کنار هم قرار بگیرند هیچ اتفاقی نمی*افتد، اما چنانچه توسط یک لوله ته دو لیوان را به هم وصل کنیم آب از طرف لیوان پر تر به سمت لیوان نصفه حرکت می*کند تا زمانیکه سطح آب درون دو لیوان به یک اندازه شود. پس در اینجا اختلاف آب است که باعث حرکت می*شود و در آنجا اختلاف الکترون (اختلاف پتانسیل) که این اختلاف پتانسیل خود دارای مقدار است که به آن مقدار ولتاژ می*گویند.

  چرا لامپها پس از مدتی میسوزند؟  منبع : آفتاب , دانش ما

  سیم پیچ داخل لامپها ، از فلز بسیار سختی به نام تنگستن ساخته میشود وقتی لامپی را روشن میکنیم سیم داخل آن ، در اثر حرارت زیاد به نقطه ذوب خود نزدیک میشود ، در این حالت در صورتیکه یک تغییر ناگهانی در خط انتقالی نیرو به وجود آمده و درجه حرارت را بالاتر ببرد ، سیم داخل لامپ ذوب شده و پاره میگردد و بلافاصله لامپ نیز خاموش میشود ، در این حالت میگوییم لامپ سوخته است .
  مدتی,سیم,حرارت,پیچ,فلز,سخت,ا نتقالی,انتقال,روشن,روشن,اثر ,اثر,تغییر,تغییر,خاموش,انتق لی

  بد نیست بدانیم که تنگستن فلزیست به رنگ خاکستری و بسیار سخت مفتولهای آن در مقابل کشش و حرارات بسیار مقاوم میباشند این فلز در میان عناصر شناخته شده ، بالاترین نقطه ذوب را دارد بطوریکه تنگستن در درجه حرارت ۳۳۸۰ درجه سانتیگراد ذوب میشود آلیاژهای تنگستن بعلت سختی و استحکام آن در صنعت اهمیت فراون دارد
  سونات
  ویرایش توسط sonat : یکشنبه ۰۳ اسفند ۹۳ در ساعت ۱۹:۴۹ دلیل: روی صفحه دیده نشد با احترام دوباره ارسال میگردد
  دانوب آبی

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •