از ویکی*پدیا، دانشنامهٔ آزاد
سانتو دومینگو
Santo Domingo
Official seal of سانتو دومینگو
نشان
شعار: Ciudad Primada de América
(First City of America)
Dominican Republic CIA map PL.png
Santo domingo este.jpg
مختصات: ۱۸°۳۰′۰″ شمالی ۶۹°۵۹′۰″ غربیمختصات: ۱۸°۳۰′۰″ شمالی ۶۹°۵۹′۰″ غربی
کشور جمهوری دومینیکن
ناحیه ناحیه ملی
کشف ۱۴۹۶
Founded by Bartholomew Columbus
دولت
• شهردار روبرتو سالسدو
مساحت
• شهرستان
۱۰۴٫۴۴ km۲ (۴۰ sq mi)
بلندی
۴۶ m (۱۵۱ ft)
جمعیت (۲۰۱۰)
• تراکم
• شهری ۲٬۵۵۲٬۳۹۸
• مترو ۳٬۵۱۲٬۳۹۱
نام اهلیت Capitaleño/a
سانتو دومینگو پایتخت کشور جمهوری دومینیکن است.
پیشینه
پیش از رسیدن کریستف کلمب به این ناحیه در سال ۱۴۹۲، سرخ*پوستان تائینو ساکنان این منطقه بودند.
در آن زمان جزیرهٔ هیسپانیولا توسط رؤسای قبیله(کاسیکازگو) اداره می*شد و به ۵ قسمت بخش شده بود.
جمهوری دومینیکن کشوری است در بخش شرقی جزیره هیسپانیولا در دریای کارائیب. پایتخت آن سانتو دومینگو است. زبان رسمی این کشور اسپانیایی و پول رایج آن پزو است.
جمهوری دومینیکن با حدود ۱۰ میلیون نفر جمعیت و ۴۸۴۴۵ کیلومتر مربع مساحت، پس از کوبا، دومین کشور بزرگ حوزه کارائیب از نظر جمعیت و مساحت به*شمار می*آید. یک میلیون نفر از جمعیت جمهوری دومینیکن در پایتخت کشور زندگی می*کنند.
از سده هفتم میلادی ساکنان منطقه کنونی جمهوری دومینیکن را مردم قوم تائینوس تشکیل می*دادند. کریستف کلمب در سال ۱۴۹۲ به ساحل دومینیکن رسید و این محل به محل اولین سکونتگاه دائم اروپاییان در آمریکا بدل شد. این سکونتگاه همان سانتو دومینگو، پایتخت کنونی کشور است که اولین پایتخت اسپانیا در قاره جدید نیز بود. پس از سه قرن حکومت اسپانیایی، که در خلال آن در دوره*هایی فرانسه و هائیتی نیز اداره کشور را در دست داشتند، این کشور در سال ۱۸۲۱ مستقل تاریخ
دومینیکن اولین سرزمینی در قاره آمریکا است که اروپایی*ها در آن استقرار یافتند و پایتخت آن، سنت دومینگو نیز اولین پایتخت مستعمراتی در این قاره است. دومینیکن در جزیره ایسپانیولا قرار دارد که کریستف کلمب در سال ۱۴۹۲ آن را مستقیماً تحت حاکمیت اسپانیا اعلام کرد.
در سال ۱۷۹۵ و در پی نبردهای اسپانیا با جمهوری تازه تاسیس فرانسه اسپانیا اداره سانتو دومینگو را طبق قرار داد باسل به فرانسویان واگذار کرد.
در سال ۱۸۰۸ مقارن با حمله ناپلئون به اسپانیا، سفید پوستان سانتو دومینگو علیه حاکمیت فرانسه در جزیره ایسپانیولا قیام کردند و با کمک بریتانیا که در آن زمان از متحدان اسپانیا بود و هاییتی، مجدداً اداره سانتو دومینگو را به اسپانیایی*ها بازگرداندند.
در سال ۱۸۲۰ یکی از فرمانداران سابق اسپانیا در دومینیکن استقلال این کشور از استعمار اسپانیا را اعلام کرد. اما عمر استقلال دومینیکن چندان طولانی نبود و ۹ ماه بعد نیروهای هاییتی به دومینیکن حمله کردند و این منطقه را تحت تصرف خود درآوردند.
در سال ۱۸۳۸ تلاش*ها مجدداً برای استقلال دومینیکن بالا گرفت و در نهایت با تشکیل انجمن*های مخفی و پیگیری مبارزات برای کسب استقلال، دومینیکن در سال ۱۸۴۴ از هاییتی استقلال یافت و در نوامبر همین سال نیز اولین قانون اساسی دومینیکن تدوین شد.
دومینیکن ۳۱ سال (۱۹۳۰-۱۹۶۱) تحت حکومت دیکتاتوری رافائل تروخیو (Rafael Trujillo) بود.[۱] این دوران در ادبیات جهان نیز بازتاب یافته است.[۲]
جغرافیا
سواحل زیبای پونتا کانا باعث رشد صنعت گردشگری در جمهوری دومینیکن شده*است.[۳]
اقیانوس اطلس از شمال، هائیتی از مغرب، دریای کارائیب از جنوب، گذرگاه مونا از مشرق، این کشور را احاطه کرده*اند.
دومینیکن بخش خاوری جزیره هیسپانیولا می*باشد و بخش باختری آن کشور هائیتی است.
خلیج*ها
لویا
سامانا
اوکوا
دماغه*ها
بی تا
ایزابلا
رودها
ریویاک
ریویونا
LocationDominicanRepublic.svg
قلل
تینائی
گالو
جزایر
بی تا
انریکیلو
Dr-map.gif
شهرها و بنادر
شهر / بندر استان جمعیت مساحت (کیلومتر مربع)
بندر باراهونا
شهر سان کریستوبال
بندر سانتو دومینگو
شهر سانتیاگو
شهر سانچز
شهر لا وگا
بندر مونت کریستی
تقسیمات کشوری

این کشور به طور کلی به ۳۰ قسمت ایالتی تقسیم شده است.
اقتصاد
تولید ناخالص داخلی در این کشور ۴/۸۵ میلیارد دلار است. سه میلیون و ۹۸۶ هزار نفر نیروی کار آن را تشکیل می*دهند.
نرخ بیکاری در این کشور ۵/۱۵درصد است. ۲/۴۲ درصد از جمعیت این کشور زیر خط فقر زندگی می*کنند. در سال ۲۰۰۷ نرخ تورم در دومینیکن ۸/۵ درصد بود.
محصولات صادراتی این کشور شامل نیکل آهن، شکر، طلا، نقره، قهوه، کاکائو، تنباکو، گوشت و کالاهای مصرفی است که به کشورهای آمریکا (۷/۷۲ درصد)، انگلیس(۲/۳ درصد) و بلژیک (۴/۲ درصد) صادر می*شود.
محصولات وارداتی این کشور شامل مواد غذایی، نفت، پنبه، مواد شیمیایی و دارویی است که از کشورهای آمریکا (۹/۴۶درصد)، ونزوئلا (۴/۸درصد)، کلمبیا (۳/۶ درصد) ومکزیک(۷/۵ درصد) وارد می*شود.سونات