از ویکی*پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از سازها)
نینواز در نقاشی دیواری عمارت هشت*بهشت اصفهان، دوره صفوی
ساز به ابزار نواختن موسیقی گفته می*شود.
اگرچه هر وسیله*ای را که صدا بدهد می*توان ساز دانست ولی در این مقاله منظور از ساز وسایلی است که صرفاً برای اجرای موسیقی ساخته شده است.
احتمالاً قدیمی*ترین وسیله تولید موسیقی صدای انسانی است. بعد از آن شاید انواع سازهای کوبه*ای و پس از آن سازهای بادی قدمت بیشتری دارند. یک قطعه استخوان سوراخ شده مربوط به دوره انسان نئاندرتال را قدیمی*ترین ساز بادی کشف*شده می*دانند.
سازهای زهی نیز در فرهنگ*های مختلف بشری به کار می*رفته و در تماس*های بین فرهنگ*ها انواع آن متحول شده و بسیاری از این گونه سازها در نقاط مختلف جهان دیده می*شوند که در عین تفاوت جنبه*های مشترک بسیاری دارند.
فن تولید ساز به*ویژه پس از انقلاب صنعتی در اروپا پیشرفت بسیار کرد و انواع سازهای پیچیده و زیبا با توانایی صدادهی عالی در اروپا تولید شده و می*شود. در قرن بیستم ژاپن و اخیراً چین نیز سازهایی با کیفیت بسیار خوب تولید کرده*اند.
همچنین پیشرفت فناوری الکترونیک عرصه وسیعی را برای سازهای الکترونیک باز کرد و بویژه کاربرد رایانه در تولید موسیقی نمای تازه*ای از مفهوم ساز را در برابر موسیقی*دانان گسترده است.
بررسی و طبقه*بندی و شناخت سازها را «سازشناسی» یا «ارگانولوژی» می*نامند. سازها را به صورت*های مختلف دسته بندی کرده*اند ولی معمول*ترین (و نه لزوماً دقیق*ترین) دسته*بندی سازها تقسیم آن*ها به سازهای زهی، سازهای بادی، سازهای کوبه*ای، سازهای صفحه*کلیددار، سازهای الکترونیک و صدای انسانی است.
سونات