از ویکی*پدیا، دانشنامهٔ آزاد
Question book-new.svg
یوپی*وی*سی (به انگلیسی: UPVC ) مخفف کلمات (Unplasticized PolyVinyl Chloride) شکل سخت*شدهٔ پلی وینیل کلراید می*باشد؛ که در صنعت ساختمان اصلی*ترین ماده تشکیل دهنده پروفیل یوپی*وی*سی (به انگلیسی: PolyVinyl Chloride) است.
این ماده حدود ۸۵ درصد ترکیب*آمیره اولیه تولید پروفیل UPVC را تشکیل می*دهد.
علاوه بر این ماده، مواد افزودنی دیگری نیز جهت ایجاد خواص مورد نیاز به ترکیب اضافه می*شود که عدم وجود آنها یا تغییر میزان بکار رفته در فرمولاسیون می*تواند محصول نهایی ساخته شده را به شدت تحت تاثیر قرار دهد.
پنجره*های یوپی*وی*سی

تابش سرد از سطوح، عاملی است که می*تواند موجب سلب آسایش حرارتی گردد. در واقع هر سطح، دمایی که دارد را به محیط تابش می*کند. یعنی اگر در مقابل سطح یخی با دمای صفر درجه قرار بگیرید دمایی را که احساس خواهید کرد ترکیبی است از دمای هوا و دمای یخ، که موجب می*شود فرد، دمایی تقریبا نصف دمای هوا را احساس کند. برای مثال اگر دمای هوا در آن لحظه ۲۶ درجه سانتیگراد که دمای نسبتا گرمی است باشد آن را ۱۳ درجه یعنی سرد احساس خواهد کرد. همین اصل در پنجره*ها نیز رخ می*دهد به این دلیل که پنجره*های آهنی با شیشه یک جداره دماهای بیرون را به راحتی به داخل منتقل می*کنند و برای مثال در دمای ۵- درجه هوای بیرون دمای سطح شیشه در داخل به حدود صفر می*رساند و در نتیجه مسئله مشابه ایستادن مقابل یک سطح یخ رخ می*دهد، عکس این مسئله در تابستانهای گرم نیز تکرار می*شود که خود موجب اتلاف شدید انرژی می*گردد زیرا به ازای هر یک درجه تغییر درجه حرارت داخل مصرف انرژی ساختمان ۶٪ افزایش می*یابد. این بدان معنی است که در صورت تغییر ۵ درجه*ای دمای داخل ۳۰٪ مصرف انرژی بیشتر می*شود. در صورت استفاده از پنجره*های یو پی وی سی که دارای شیشه*های دو جداره با فاصله پر شده از گاز آرگون باشند، دمای سطح شیشه داخلی و پروفیلها تقریبا با دمای هوای اتاق برابری می*کند. در نتیجه احساس حرارتی مطلوبتری در تابستان و زمستان برای ساکنین که گاهی در مجاورت پنجره*ها نیز قرار دارند ایجاد می*شود. درب و پنجره یوپی وی سی بعنوان درب و پنجره دوجداره نیز نامیده می*شوند و این نامگذاری بدلیل استفاده از شیشه دوجداره می*باشد.
مزایای پنجره*های یوپی*وی*سی

دوام و استحکام بالا
ثبات رنگ
عایق بندی در برابر سرما و گرما
عایق بندی در برابر آلودگی*های صوتی و گردو غبار
امکان ساخت و اجرای همه اشکال هندسی بدون محدودیت
تنوع بسیار بالا در بازشوها
امکان استفاده از یراق آلات الکترونیکی
غیرقابل اشتعال
متناسب با شرایط مختلف آب و هوایی

حالت*های بازشو پنجره*های یوپی*وی*سی

حالت ثابت
تک حالته
بازشوی کلنگی
دوحالته (تک حالته و کلنگی)
حالت سایبانی
مدل آکاردئونی
دو لنگه بازشو (مدل فرانسوی)
حالت کشویی
مدل فولکس واگنی

حالت محوری

تنوع رنگ پروفیلهای یوپی*وی*سی
رنگ پایه و خام پروفیلهای یوپی*وی*سی، بدلیل فرمولاسیون مواداولیه سفید رنگ می*باشد بااین حال پروفیلهای رنگی برای معماران و گروه*های عمرانی و یا حتی برای افرادی که برای تعویض پنجره*های قدیمی منزل خود با پنجره یوپی*وی*سی افدام می*کنند از اهمیت ویژه*ای برخوردار است. پروفیل*های یوپی*وی*سی از لحاظ رنگ به دو دست کلی تقسیم می*شوند:
پروفیل رنگ شده
این نوع پروفیل یوپی*وی*سی با استفاده از رنگ*های مخصوص به صورت پاششی با ابزار، رنگ آمیزی می*شوند. از ویژگی*های پروفیل رنگی می*توان ضد خش بودن، نظافت آسان و تنوع رنگ بالا (حدود ۱۹۰ رنگ) را نام برد.
پروفیل لمینت
این نوع پروفیل بدلیل طرح*های برجسته و تزئینی رنگی مورد استقبال بسیاری از معماران قرار گرفته است. پروفیل*های لمینت در کنار زیبایی امتیازاتی همچون ثبات رنگ در شرایط مختلف آب و هوایی، استحکام بالا و نظافت آسان را دارند.

سونات