ترموپلاستیک
از ویکی*پدیا، دانشنامهٔ آزاد

ترموپلاستیک (به انگلیسی: Thermoplastic) یا گرمانرم به پلیمرهایی گفته می*شود که با افزایش دما بدون تغییر شیمیایی ذوب می*شوند. این پلیمرها را می*توان به دفعات ذوب و دوباره جامد نمود.
چنین پلیمرهایی در حالت مذاب مانند مایعات جاری می*شوند و از این لحاظ با پلیمرهای دارای اتصالات عرضی متمایزند.
گرمانرم*ها در دمای بیش از دمای انتقال شیشه*ای (Tg)خود، منعطف هستند. اغلب گرمانرم*ها در دمای کمتر از نقطه ذوب خود حاوی مناطق بلورینی هستند که بین نواحی آمورف قرار دارند. نواحی آمورف، ویژگی کشسانی و نواحی بلورین، استحکام و صلبیت را به ماده می*بخشند. در دمای بیش از نقطه ذوب، نواحی بلورین از بین رفته و گرانروی به شدت کاهش می*یابد.
گرمانرم*ها را می*توان به طور پیوسته در چرخه ذوب/انجماد قرار داد. این ویژگی، گرمانرم*ها را قابل بازیافت می*سازد.
بلورینگی
بلورینگی، مهم*ترین معیار طبقه*بندی گرمانرم*ها است. برخی گرمانرم*ها در نواحی بلورین قرار نمی*گیرند. این پلاستیک*ها، آمورف نامیده می*شوند و اغلب شفافند. مهم*ترین گرمانرم*های آمورف، پلی استایرن، پلی کربنات و پلی(متیل متاکریلات) هستند.
گروه دیگر گرمانرم*ها، توانایی بلورینگی را دارند. از آنجا که این پلاستیک*ها همزمان حاوی نواحی بلورین و آمورف هستند، نیمه بلورین خوانده می*شوند. از این خانواده می*توان به پلی اتیلن، پلی پروپیلن، پلی آمیدها و پلی(اتیلن ترفتالات) اشاره کرد. سرعت و میزان بلورینگی به انعطاف پذیری زنجیر بسپار بستگی دارد. گرمانرم*های نیمه بلورین مقاومت بیشتری در برابر حلال*ها و مواد شیمیایی دارند. اگر اندازه بلورها بیشتر از طول موج نور باشد، ماده کدر خواهد بود. گرمانرم*های نیمه بلورین در دمای کمتر از دمای انتقال شیشه*ای، شکننده می*شوند. این دما را می*توان با افزودن نرم کننده کاهش داد. همبسپارش و ایجاد شاخه*های جانبی در بسپار نیز راه دیگری برای کاهش دمای انتقال شیشه*ای است.
فهرست گرمانرم*ها
اکریلونیتریل - بوتادین - استایرن (ABS)
پلی آمیدها
پلی(اتر اتر کتون) (PEEK)
پلی اتیلن (PE)
پلی(اتیلن ترفتالات) (PET)
پلی(اتیلن - وینیل استات) (EVA)
پلی(اتیلن - وینیل الکل) (EVOH)
پلی استال (POM)
پلی استایرن (PS)
پلی بوتیلن (PB)
پلی(بوتیلن ترفتالات) (PBT)
پلی پروپیلن (PP)
پلی(تترا فلوئورو اتیلن) (PTFE)
پلی(لاکتیک اسید) (PLA)
پلی(متیل متاکریلات) (PMMA)
پلی(وینیل استات) (PVA)
پلی(وینیل الکل) (PVAl)
پلی(وینیل کلرید) (PVC)
پلی(وینیلیدن کلرید) (PVDC)
سلولز استات
خطرات آتش سوزی و انفجار
مایعی است قابل اشتعال و بخار آن با هوا یک درهم قابل انفجار فرآوری می*نماید. نزدیک اشتعال آن ۱/۱ و ۱/۶ درصد حجمی بخار استایرن در هوا بوده و نقطه اخگر زنی آن ۳۲ درجه سلیسیوس می*باشد. با نگرش به سنگینتر بودن بخار آن از هوا، این گاز می*تواند مسافت فراوانی را طی کند تا به یک منبع اخگر برسد و مایه برگشت اخگر گردد. برای خاموش کردن آن می*توان از آب به گونه افشانه، 2CO، پودر شیمیایی یا کف بهره گیری نمود. باید نگریست که به هنگام حریق می*شود پراکسیدهای آلی قابل انفجار پایه ریزی شوند. به هنگام عملیات اطفاء باید از عینکهای نگهبان و ماسک بهره گیری نمود.

خطرات بهداشتی

سبب تحریک سیستم تنفسی و چشم می*گردد. اگر فرد به مدت بسیار در تماس با حجم قابل توجهی از استایرن قرار گیرد، می*شود اثرات سیستماتیک در وی بروز نماید. T.L.V آن PPM ۱۰۰ بوده و بکارگیری عینک نگهبان و ماسک تنفسی رهنمود می*شود. استایرن در بطریهای شیشه*ای، قوطی*های ۱ تا ۵ گالنی، بشکه*های فلزی ۵۵ گالنی و مخازن ویژه نگهداری و حمل می*شود. اگر در انباشتگاه استایرن پلی مریزه شود، می*شود انباشتگاه با انفجار شدید نابود شود بر همین اساس بیشتر به آن ماده*ای موسوم به بازدارنده جهت جلوگیری از این عمل اضافه می*کنند. اگر محلول استایرن برای بیش از ۳۰ روز نگهداری می*شود، باید مقدار بازدارنده آن هر هفته آزمایش شود. ساختمان انبار استایرن باید دارای خصوصیات انبار مایعات قابل اشتعال باشد.

سونات
لطفا" دقایقی قبل برای چندمین بار علائمی روی مطالب ارسالی سونات قرار داده شد, اگر هنر را در اخلالگری برای عدم همکاری سونات برای سایت و انجمن های محترم میدانید عین .... میباشد و گزارش ارائه میگردد, و
مدیران محترم که شاهد ارسالهایم میباشند در صدد رفع این معضلات مستدعی است بر آیند. با احترام