پلی*استر
از ویکی*پدیا، دانشنامهٔ آزاد

الیاف پلی*استر (به انگلیسی: Polyester) (کدهای PET یا PES) الیاف مصنوعی حاصل از دی*متیل ترفتالات (DMT) یا اسید ترفتالیک و اتیلن گلیکول (الیاف پلی استر استاندارد یا نوع تجاری تریلن ٰterylene) و یا از ۱ و ۴ در متیلول سیکلوهگزان (نوع وستان (vestan) و یا کودل (kodel) که به روش ذوب*ریسی تولید می*شوند.
تولید انبوه این الیاف از سال ۱۹۴۵ آغاز شد و امروزه این لیف با تولید جهانی ۲۱ میلیون تن در سال ۲۰۰۲ بیشترین سهم تولید را در بین الیاف به خود اختصاص داده است.
خصوصیات: چگالی g/cm۳ ۱٫۳۸، نیرو تاحد پارگی بسیار زیاد، الااستیسیته خوب، مقاومت سایشی، ثبات بسیار خوب نوری، مقاومت در برابر اسیدهای معدنی و آلی بالا.
الیاف پلی*استر ضد چروک و نمدی شدن بوده و جمع نمی*شوند، به راحتی شستشو و به سرعت خشک می*شوند. حالات قابل عرضه: نخ*های فیلامنتی، الیاف مقطع (قابل اختلاط با پشم، پنبه، و نوع قابل استفاده در فرش) دسته الیاف، الیاف لایی، تک فیلامنت*ها و پارچه*های اسپان باند و انواع الیاف میان*تهی الیاف هالو (Hollow fiber) و الیاف دوجزئی
فاستونی

کلاف فاستونی پشمی چهارلا.
فاستونی گونه*ای پارچه پشمی ساده، و گاهی نخی است که بیشتر برای دوختن کت و شلوار، دامن و دیگر پوشاک مردانه و زنانه به کار می*رود.
مواد اولیه در تولید محصول انواع نخ فاستونی شامل پشم، مخلوط پشم و کرک و مخلوط پشم و پلی استر می*باشد. با توجه به نیاز بازار عمده محصولات تولیدی با استفاده از مخلوط ۴۵ درصد پشم و ۵۵ درصد پلی استر تولید می*شود.
ار آن*جا که این پارچه نخستین بار در شهر بوستون آمریکا بافته شده*است و به آن بوستونی می*گفته*اند. لفظ فاستونی روسی*شدهٔ این نام است که به همراه پارچه مذکور از روسیه به ایران آمده*است. نخستین کارخانه فاستونی*بافی ایران «کارخانه وطن» نام دارد.
امروزه برای تولید پارچه*های فاستونی علاوه بر استفاده از نخ*های رینگ کاربرد نخ*های سایرو نیز معمول گردیده*است. پارچه*های تهیه شده از نخ*های سایرو از نظر برگشت*پذیری از چروک، زیر دست و ضریب اصطکاک (در جهت پود) بهتر از پارچه*های رینگ هستند. پارچه*های فاستونی تهیه شده از نخ رینگ، مقاومت سایشی، ضخامت و ضریب اصطکاک بیشتری (در جهت تار) نسبت به پارچه*های سایرو دارد. سختی خمش هر دو نمونه یکسان است.
نخ*های متداول در بافندگی فاستونی با تاباندن، دو نخ یک لا با یکدیگر تولید می*شود. در فناوری جدید ریسندگی نخ فاستونی عملیات تابندگی حذف و در نتیجه آن هزینه*های تولید نخ نیز کاهش یافته*است.


سونات