از ویکی*پدیا، دانشنامهٔ آزاد
آلپاکا
طبقه*بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پستانداران
راسته: جفت*سمان[۱]
تیره: شترسانان
سرده: ویکونیاها
گونه: V. pacos
نام علمی
Vicugna pacos
(کارل لینه، ۱۷۵۸)
زیستگاه آلپاکا

آلپاکا (نام علمی: Vicugna pacos) گونه*ایی لاما است که در آمریکای جنوبی زندگی می*کند. مانند لامای معمولی اهلی است ولی برعکس لاما که گوشی موزمانند دارد گوش*های آلپاکا صاف است. پشم آلپاکا از پشم لاما نرمتر است. بهای مرغوب*ترین پشم آلپاکا نزدیک به بهای کرک کشمیر معمولی است.

گله*های آلپاکا برای چرا در بلندی*های ۳۵۰۰ متر به بالا در کوهستان آند در اکوادور و جنوب پرو، شمال بولیوی و شمال شیلی نگهداری می*شود. آلپاکاها از لاما کوچک*ترند و از آن*ها برای بارکشی استفاده نمی*کنند بل*که تنها از الیاف آن*ها استفاده می*شود.

از الیاف آلپاکا برای تهیه بافتنی*هایی همچون پتو، جوراب، کلاه، دستکش، روسری و پونچو بهره می*گیرند. الیاف آلپاکا در پرو در ۵۲ رنگ طبیعی، در استرالیا در ۱۲ رنگ طبیعی و در ایالات متحده در ۱۶ رنگ طبیعی طبقه*بندی شده*اند.

در صنعت نساجی واژهٔ آلپاکا بیشتر به یک روش پارچه*بافی اطلاق می*شود که در اصل در آن روش در آغاز از پشم آلپاکا استفاده می*شد. امروزه در آن روش بیشتر از پشم*های بز مَرغُز موسوم به موهر بهره می*گیرند.
شاهتوش نام کرک آهوی تبتی است.


شاهتوش یکی از نرمترین کرکها می*باشد که از بهترین کرک کشمیر نیز نرمتر و گرانتر است. نام شاهتوش فارسی و به معنای «لذت شاه» است.
سونات