از ویکی*پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از اخر الزمان)

پایان جهان (به انگلیسی: End time) عبارتی است عربی به معنای «پایان زمان». برخی «آخر الزمان» را با قیامت یکی دانسته*اند. اعتقاد به منجی و آخرالزمان در فرهنگ بسیاری از ادیان بزرگ دنیا دیده می*شود و درباره آن پیشگوئی*هایی نیز کرده*اند.


معمولاً «آخرالزّمان» در اصطلاح یعنی سالیان پایانی یک دوره از حیات بشری و سپس ظهور یک منجی موعود که انتظار او کشیده می*شود تا تحولی همه جانبه در زندگی یک قوم یا تمام بشریت ایجاد کند و بشریت را وارد دوره جدیدی کند.
در یهودیت

در یهودیت تصور آخر الزمان به معنی پایان دوره جهان وپیوستن آن به قیامت کبری، از سده*های دوم و سوم قبل از میلاد پیدا شده[نیازمند منبع]، پیش از این زمان بنی اسرائیل که خود را قوم برگزیده خداوند می*دانستند[نیازمند منبع]، در انتظار روزی بودند که در آن وعده الهی تحقق یابد و خداوند قوم برگزیده خود را در سرزمین موعود مستقر، و دشمنان آن را نابود کند، و عدل و احسان خود را بر سراسر جهان بگستراند.[نیازمند منبع] در دوره*های بعد از حکومت داوود و سلیمان که این قوم از لحاظ دینی و اخلاقی گرفتار فساد و انحطاط شده و گرایش به شرک و الحاد در میان آنان شدت گرفته بود، غایت این آرزو و انتظار بازگشت قدرت و وحدت و خلوص دوران گذشته بود و انتظار زمانی می*رفت که خداوند بار دیگر پیشوائی بفرستد و قوم را از تیره بختی نجات دهد.[نیازمند منبع]
در مسیحیت
نوشتار اصلی: آرماگدون


در مسیحیت نظریاتی که درباره آخر الزمان در چهار انجیل آمده*است یکسان نیست[نیازمند منبع]. ولی به طور کلی وقوع آخر الزمان به صورت*های زیر بیان شده*است:


الیاس باید پیش از آمدن مسیح بیاید و ظهور وی وقوع داوری بزرگ را اعلام کند.[نیازمند منبع]

بعد از مرگ مسیح و رستاخیز و صعود او، در هنگام رجعت او این واقعه محقق می*گردد.[نیازمند منبع]

رجعت عیسی و آغاز روز بزرگ و داوری نهائی، ناگهانی است وهیچ علامتی ندارد.[نیازمند منبع]

حوادثی پیش از رجعت مسیح در جهان روی می*دهد که از آن جمله جنگ*ها و بلاهایی سخت و زلزله*است.[نیازمند منبع]

در مزدیسنا (زرتشتی)
نوشتار اصلی: فرشگرد

در مزدیسنا (دین زرتشتی) در گاهان (گاتها) که سروده*های خود زرتشت است و در آنها می*توان عقاید وی را یافت اشاره چندانی به پایان جهان نشده*است، اما چنین می*نماید که در بندی از گاهان (یسن ۴۳ بند ۳) سخن از مردی است که در آینده می*آید و راه نجات را می*یابد، همچنین در گاهان چند بار به واژه سوشینت بر می*خوریم که در ادبیات بعدی زرتشت به صورت سوشیانس در آمده و منجی نهائی زرتشتی به شمار می*آید. علاوه بر این*ها در گاهان زردشت سخن از "داوری واپسین" برای درست کاران و بدکاران به میان می*آید. در دین زرتشتی وقایع آخرالزمان را فرشگرد می*گویند که به معنی بازسازی جهان است. در عقاید زرتشتی این پدیده به معنی پایان جهان نیست بلکه تسویه جهان از بدی و بازگشت به دوران پیش از آمیزش اهریمن است. در روز رستاخیز روان درگذشتگان از پل چینوت عبور کرده و در آن*سوی توسط مهر, رشن و سروش اعمالشان سنجیده می*شود.

در اسلام
نوشتار(های) وابسته: مهدی و فرجام*شناسی اسلامی

در دیدگاه مسلمانان آخرالزمان دوره نبوت پیامبر اسلام تا ظهور امام زمان است و شیعیان بخصوص دوران غیبت کبری را آخرالزمان می*خوانند.[۱][۲][۳] اعتقادات مربوط به منجی آخرالزمان از مواردی ست که کمترین اختلافات بین مذاهب مختلف اسلامی در مورد آن وجود دارد.[۴][نیازمند منبع]
دجال در روایات اهل سنت

قسمت عمده روایات در مورد دجال را «احمد حنبل» در کتاب «مسند» و «ترمذی» در «صحیح» خود و «ابن ماجه» در «سنن» و «مسلم» در «صحیح» و «ابن اثیر» در «نهایه» از عبدالله بن عمر و ابوسعید حذری و جابر ابن عبدالله انصاری نقل کرده*اند.

«صائد بن صید» در زمان پیامبر اسلام می*زیسته و پیامبر او را از مصادیق دجال معرفی کرده است و چون بعداً وی از خروج دجال در آخرالزمان نیز خبر داده بعضی*ها گمان کرده*اند دجال موعود همان «صائد بن صید» است و در نتیجه به زنده*ماندن و طول عمر او قائل شدند.

بعضی از نویسندگان اسلامی نیز با توجه به ریشه لغت «دجال» آن را منحصر به یک فرد به خصوص نمی*دانند بلکه آن را عنوانی می*دانند کلی برای افراد پرتزویر، حیله*گر و حقه*باز که برای فریب مردم از هر وسیله*ای استفاده می*کنند. دجال شخصی است که حق را با باطل آمیخته و از حق برای راهبرد اهداف شیطانی خود استفاده می*کند.
در مذهب شیعه
نوشتار اصلی: آخرالزمان از دیدگاه شیعیان

اگرچه اعتقاد به منجی در دیدگاه شیعه از اهمیّت بالایی برخوردار است. مثلاً علامه مجلسی یک جلد کامل از کتاب بحار الانوارش را به موضوع امامت اختصاص داده است.[نیازمند منبع] اما جزو کم اختلاف*ترین مسائل با مذاهب دیگر است. کتاب نجم الثاقب نوشتهٔ حاج میرزا حسن طبرسی نوری مرجع کاملی در مورد اختلاف آراء در میان فرق مختلف اسلامی در موضوع اعتقادات مربوط به ظهور و آخر الزّمان است. این کتاب همچنین به طور جدا در پایان هر مبحث در رد آراء دیگر و اثبات آراء شیعه سخن گفته است. کم بودن موارد اختلافی بین فرق اسلامی موضوع مهمی ست که این کتاب نشان داده است. همچنین شیعیان معتقدند که فردی از نسل پیامبر اسلام, یعنی نهمین نسل از حسین بن علی به نام حجت بن حسن (مهدی) با پرچم پیامبر اسلام ظهور می*کند و همراه با عیسی مسیح، دجال را نابود می*کند.
پدیده ۲۱ دسامبر ۲۰۱۲
نوشتار اصلی: پدیده ۲۰۱۲

برخی اعتقاد داشتند که جهان در ۲۱ دسامبر ۲۰۱۲ پایان خواهد یافت و یا پدیده*ای بزرگ رخ خواهد داد. این تاریخی است که چرخه پنج هزار و ۱۲۵ ساله تقویم باستانی تمدن مایا به پایان می*رسید.[۵]
در فرهنگ و ادبیات

آخر الزمان به این معنی در داستان*های تخیلی و بازی*های رایانه*ای نیز استفاده شده*است:

در بازی رایانه*ای سرزمین_مادری داستان با این جمله شروع می*شود: this is the story of the end time. یعنی این داستان آخرالزمان است. در انتهای بازی آخرین جنگ خونین کهکشان تمام می*شود و مجاری ارتباط پر سرعت به کل کهکشان کشف می*شود.
" سونات"