جرش
از ویکی*پدیا، دانشنامهٔ آزاد

مختصات: ۳۲°۱۶′۲۰.۲۱″ شمالی ۳۵°۵۳′۲۹.۰۳″ شرقی

اطلاعات کلی
نام رسمی : جرش

نشان جرش
کشور : اردن Flag of Jordan.svg
استان :

جرش
نام محلی : مدينة جرش
سال شهرشدن : ۱۹۱۰
مردم
جمعیت ۴۱,۵۰۰ نفر
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا : ۶۰۰ متر


اطلاعات شهری
شهردار : Reda Shar
پیش*شماره تلفنی : ۲ ۹۶۲
وب*گاه : [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]


جِرَش نام شهری است باستانی در کشور پادشاهی اردن . ذکر نام شهر جرش در بسیاری از کتب مؤرخین عرب آمده*است. آثار زیاری از دوران تسلط امپراتوری روم بر این منطقه در جرش باقی*مانده*است که بسیار شگفت انگیز است، و یکی مراکز گردشگری کشور اردن است.
نام

نام جرش را به جرش بن عبدالله بن عُلیم بن جناب بن کنانه بن بکر بن وبره نسبت داده*اند. شهر باستانی جرش در سمت مشرق کوه (السواد) و در سرزمین بلقان و حوران در روی تپهٔ بلندی واقع شده*است. این شهر در روزگار خلافت خلیفهٔ دوم عمر بن الخطاب توسط شرحبیل پسر حسنه تسخیر شده*است.

ساکنان ساکب و دیگر روستاهای باستانی در منطقه Jerash در میان بنیانگذاران شهر مدرن Jerash در اوایل قرن نوزدهم بود، یک زمین لرزه قوی در 747 بعد از میلاد از بین برده، در حالی که زمین لرزه بعدی همراه با جنگ ها و آشوب کمک به اضافه بخش های بزرگی از Jerashتخریب. تخریب و ویرانه های آن باقی*مانده دفن شده در خاک به مدت صدها سال تا زمانی که توسط مستشرق آلمانی اولریش جاسپر Seetzen در 1806 میلادی کشف شده برای شروع حفاری و بازگشت به زندگی برای افزایش به Jerash فعلی است. سپس 70 سال پس از آن توسط جامعه مسلمانان Circassians، از سرزمین قفقاز که به اردن در سال 1878 میلادی پس از جنگ عثمانی و روسیه مهاجرت کرده است. و یک جامعه بزرگ از مردم سوریه در آغاز قرن بیستم است.
سونات