ویکی پدیا
نانو روکش به ماده*ای گفته می*شود که در مقیاس نانو ساخته شده و به عنوان روکش ، پوشاننده یا محافظ برای دیگر مواد به کار می*رود.
زمینه*هایی که در آن از نانو روکش*ها استفاده می*شود: الکترونیک، مواد غذایی، وسایل نقلیه و غیره.
نانومواد
(تغییرمسیر از نانو مواد)

موادی که حداقل یکی از ابعاد آنها در مقیاس ۱ الی ۱۰۰ نانومتر باشد، مواد نانویی یا نانو مواد خوانده می*شوند. این مبحث در قالب موضوعات مربوط به نانوفناوری جای می*گیرد. نانوفناوری، توانمندی تولید و ساخت مواد، ابزار و سیستم های جدید با در دست گرفتن کنترل در مقیاس نانومتری یا همان سطوح اتمی و مولکولی، و استفاده از خواصی است که در این سطوح ظاهر می شوند. یک نانومتر برابر با یک میلیاردم متر (9-^10 متر) می باشد. این اندازه 18000 بار کوچکتر از قطر یک تار موی انسان است. به طور میانگین 3 تا 6 اتم در کنار یکدیگر طولی معادل یک نانومتر را می سازند که این خود به نوع اتم بستگی دارد. به طور کلی، فناوری نانو، گسترش، تولید و استفاده از ابزار و موادی است که ابعادشان در حدود 1-100 نانومتر می باشد. فناوری نانو به سه سطح قابل تقسیم است: مواد، ابزارها و سیستم ها. موادی که در سطح نانو در این فناوری به کار می رود، را نانو مواد می گویند. ماده ی نانو ساختار، به هر ماده ای که حداقل یکی از ابعاد آن در مقیاس نانومتری (زیر 100 نانومتر) باشد اطلاق می شود. این تعریف به وضوح انواع بسیار زیادی از ساختارها، اعم از ساخته دست بشر یا طبیعت را شامل می شود. منظور از یک ماده ی نانو ساختار، جامدی است که در سراسر بدنه آن انتظام اتمی، کریستال های تشکیل دهنده و ترکیب شیمیایی در مقیاس چند نانومتری گسترده شده باشند. در حقیقت این مواد متشکل از کریستال ها یا دانه های نانومتری هستند که هر کدام از آنها ممکن است از لحاظ ساختار اتمی، جهات کریستالوگرافی یا ترکیب شیمیایی با یکدیگر متفاوت باشند. همه مواد از جمله فلزات، نیمه هادی ها، شیشه ها، سرامیک ها و پلیمرها در ابعاد نانو می توانند وجود داشته باشند. همچنین محدوده فناوری نانو می تواند به صورت ذرات بی شکل(آمورف)، کریستالی، آلی، غیرآلی و یا به صورت منفرد، مجتمع، پودر، کلوئیدی، سوسپانسیونی یا امولسیون باشد.
کاربرد نانومواد
کوچک شدن اندازه ذرات در حد نانومتر سبب تغییراتی در خواص فیزیکی و شیمیایی آنها می*شود. مهمترین آنها عبارتند از:افزایش نسبت سطح به حجم(surface area)و ورود اندازه ذره به قلمروآثار کوانتمی.

نانولوله لوله*ای است که در مقیاس نانو بوسیله نانوذرات ساخته می*شود. نانولوله*ها از خانواده ی فولرن ها محسوب می شوند . قطر یک نانو لوله در حدود چند نانومتر است. در حالی که طول آن می تواند به چندین میلی متر برسد. استحکام کششی 100 برابر فولاد ، رسانایی حرارتی نسبت به سایر ترکیبات به استثنای الماس خالص ، رسانایی الکتریکی بسیار بالا،توانایی حمل جریانی بالاتر از مس ،ممان مغناطیسی بسیار بزرگ و قابلیت گسیل و جذب نور از ویژگی های برجسته نانو لوله هااست.[4] نانولوله*ها کاربردهای زیادی در فناوری و صنعت دارند. یکی از مهم*ترین انواع نانولوله*ها، نانولوله*های کربنی هستند. نانولوله*های کربنی در 2 گروه اصلی : تک دیواره (تک جداره )و چند دیواره (چند جداره)وجود دارند. یکی از خواص نانولوله*های کربنی نشر میدانی است. از مزایای کلیدی نانولوله*های کربنی توانایی آن ها در عبور از غشاهای پلاسما است. [4] نانو لوله در مواردی همچون رسانایی الکتریکی، انعطاف و استحکام، خواص قابل توجهی دارد.نانولوله*ها به عنوان پر کننده در نانو کامپوزیت ها استفاده می شوند.[4]
انولوله*های کربنی* که از صفحات کربن به ضخامت یک اتم و به شکل استوانه*ای توخالی ساخته شده*است در سال ۱۹۹۱ توسط سامیو ایجیما (از شرکت NEC ژاپن) کشف شد.
خواص ویژه و منحصر به فرد آن از جمله مدول یانگ بالا و استحکام کششی خوب از یک طرف و طبیعت کربنی بودن نانولوله*ها (به خاطر این که کربن ماده*ای است کم وزن، بسیار پایدار و ساده جهت انجام فرایندها که نسبت به فلزات برای تولید ارزان*تر می*باشد) باعث شده که در دهه گذشته شاهد تحقیقات مهمی در کارایی و پرباری روش*های رشد نانولوله*ها باشد. کارهای نظری و عملی زیادی نیز بر روی ساختار اتمی و ساختارهای الکترونی نانولوله متمرکز شده*است. کوشش*های گسترده*ای نیز برای رسیدگی به خواص مکانیکی شامل مدول یانگ و استحکام کششی و ساز وکار عیوب و اثر تغییر شکل نانولوله*ها بر خواص الکتریکی صورت گرفته*است. می*توان گفت این علاقه ویژه به نانولوله*ها از ساختار و ویژگی*های بی*نظیر آن*ها سرچشمه می*گیرد.
ویژگی*های نانولوله*های کربنی
انواع نانولوله*های کربنی
روش*های تولید نانو لوله*های کربنی
کاربردهای نانولوله*های کربنی
چالش*های فراوری
جمع بندی
بعد از ساخت اولین نانولوله، دانشمندان بر روی روش*های سنتز این نانولوله فعالیت زیادی انجام داده و توانستند به روش*های مختلفی دست یابند و سپس سعی کردند با ارائه روش*های متنوع بر مشکلات موجود نیز فائق بیایند که بعضی از مشکلات تا حدی مرتفع و بعضی نیز همچنان پابرجاست. با این وجود امروزه سنتز نانولوله*ها یک مسأله کاملاً حل شده*است لذا کمتر محققی به دنبال سنتز نانولوله با روش*های خاص می*باشد. می*توان گفت امروزه بعد از گذر از مرحله سنتز به مرحله تجاری*سازی نانولوله*ها رسیده*ایم، مرحله*ای که می*تواند توان رقابتی بالای شرکت*ها را نمایان سازد.
بعضی اوقات تجارت به جهان داروینی شبیه می*شود، جهانی که شرکت*ها برای تسلط بر یکدیگر در آن با هم به رقابت می*پردازند. در این فرایند شرکت*های ضعیف*تر مجبور به ترک صحنه سرمایه*گذاری تجاری می*شوند. به نظر می*رسد این ماجرا در مورد یکی از شاخه*های اصلی فناوری نانو یعنی نانولوله*های کربنی نیز صادق می*باشد.
شرکت*هایی از سراسر جهان، از جزیره کوچک قبرس گرفته تا جمهوری خلق چین، ادعای ریسک و سرمایه*گذاری بر روی نانولوله*های کربنی را دارند. محصولاتی که از فولاد سخت*تر، از آلومینیوم سبک*تر و از مس ضریب هدایت بیشتری داشته و نیمه*هادی خوبی نیز هستند. تولید کنندگان در حال سرمایه*گذاری جهت پیشبرد این بخش و کاهش قیمت*های این فرآورده هستند. اما در واقع بقای این شرکت*ها وابسته به نوع نانولوله*هایی است که ارائه می*دهند، چه از لحاظ کیفی و چه از لحاظ ثبت اختراعات در این زمینه.


درست است که هنوز سوددهی اقتصادی نانولوله*ها کاملاً روشن نیست، اما دانشمندان معتقدند چیزی قوی*تر از فولاد به خوبی می*تواند جای خود را در بازار باز کند. لذا در آینده نه چندان دور شرکت*هایی که از نانولوله جهت بهتر کردن کیفیت محصولات خود استفاده می*کنند بازار آینده را در اختیار خواهند گرفت.
سونات