ویکی پدیا
میکروفیلتراسیون یکی از فرایندهای مهم غشایی می*باشد که نیروی محرکه آن اختلاف فشار است. این روش برای جداسازی ذرات ۲/۰ الی ۲۰ میکرون به کار می*رود.دراین روش معمولاً مواد معلق کلوئیدی جدا می*شود و مواد حل شده و ذرات ماکرو مولکول عبور می*کند. از این روش برای جداسازی باکتریها، مواد معلق و مواد پلیمری استفاده می*شود.
فراپالایش

تراوش از یک فیلتری که قادر است ذرات بسیار ریز (اولترامیکروسکوپیک) را از خود عبور دهد را فراپالایش یا اولترافیلتراسیون (Ultrafiltration) می*نامند.

فراپالایش با بهره*گیری از غشاها انجام می*شود و از این نوع غشا برای جداسازی ماکروملکول*هایی با اندازه ۲۰ تا ۱۰۰۰ انگستروم استفاده می*شود. تمام نمک*های حل شده و مولکول*های کوچکتر از این محدوده از غشا عبور می*کنند. در این روش جداسازی کلوئیدها، پروتئین*ها، مواد میکروبی بیماری زاو مولکول*های آلی بزرگ که وزن مولکولی آن بین ۱۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰۰ است انجام می*شود.
بطور کلی محلول*هایی که در پشت غشاها جریان می*یابند، مواد برگشتی یا “فاز ماندگار”،[۱] نامیده می*شوند. آنچه از آن عبور می*نماید، تراویده[۲] یا “فاز عبوری” به*شمار می*آید.
کاربرد
یکی از کاربردهای رایج فراپالایش (UF)، استفاده از آن برای تغلیظ شیر به منظور تولید پنیر می*باشد. پروتئین تغلیظ شده آب پنیر که با استفاده از فرایند فراپالایش از آب پنیر[۳] تولید می*شوند با درصدهای مختلف پروتئین، دارای خواص کاربردی زیادی می*باشند. این خواص، استفاده از کنسانتره*های پروتئینی آب پنیر را در فرمولاسیون فراورده*های غذایی مقدور می*سازد. ارزش تغذیه*ای محصول نیز با استفاده از این روش بهبود می*یابد، زیرا پروتئین*های آب پنیر، درون بافت پنیر حفظ می*شوند.
نانوفیلتراسیون(به انگلیسی: Nanofiltration) گونه ای از فرآیند فیلتراسیون است که درآن از غشاء های در ابعاد نانو استفاده می شود.این روش برای جداسازی ذرات بسیار کوچک مانند جداسازی آلودگی های آلی از آب مناسب است.همچنین در صنایع لبنی نیر این گونه فیلترها کارایی دارد.[۱] [۲]
فناوری نانو یا نانوتکنولوژی رشته*ای از دانش کاربردی و فناوری است که جستارهای گسترده*ای را پوشش می*دهد. موضوع اصلی آن نیز مهار ماده یا دستگاه*های در ابعاد کمتر از یک میکرومتر، معمولاً حدود ۱ تا ۱۰۰ نانومتر است. در واقع نانو تکنولوژی فهم و به کارگیری خواص جدیدی از مواد و سیستمهایی در این ابعاد است که اثرات فیزیکی جدیدی - عمدتاً متاثر از غلبه خواص کوانتومی بر خواص کلاسیک - از خود نشان می*دهند. فناوری نانو موج چهارم انقلاب صنعتی، پدیده*ای عظیم است که در تمامی گرایشات علمی راه یافته واز فناوریهای نوینی است که با سرعت هرچه تمام تر درحال توسعه می*باشد. از ابتدای دهه ۱۹۸۰ میلادی گستره طراحی و ساخت ساختمانها هر روزه شاهد نوآوری*های جدیدی در زمینه مصالح کارآمدتر و پربازده*تر در مقاومت، شکل پذیری، دوام و توانایی بیشتر نسبت به مصالح سنتی است. نانوفناوری یک دانش به شدت میان*رشته*ای است و به رشته*هایی چون مهندسی مواد، پزشکی، داروسازی و طراحی دارو، دامپزشکی، زیست*شناسی، فیزیک کاربردی، ابزارهای نیم رسانا، شیمی ابرمولکول و حتی مهندسی مکانیک، مهندسی برق و مهندسی شیمی نیز مربوط می*شود. تحلیل گران بر این باورند که فناوری نانو، زیست فناوری (Biotechnology) و فناوری اطلاعات (IT) سه قلمرو علمی هستند که انقلاب سوم صنعتی را شکل می*دهند. نانو تکنولوژی می*تواند به عنوان ادامهٔ دانش کنونی به ابعاد نانو یا طرح*ریزی دانش کنونی بر پایه*هایی جدیدتر و امروزی*تر باشد.
ایران در فناوری نانو مقام هفتم را در دنیا داراست.[۱]
پژوهشگران دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل در اردیبهشت ۱۳۹۲ موفق به ارائه و معرفی راه*های ارتباط بین فناوری نانو و علوم اعصاب به یکدیگر شده و روشی برای ردیابی پیام رسان*ها در مغز شدند.[۲]
سونات