از ویکی*پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از فراورده نفتی)
یک پالایشگاه پتروشیمی در گرانگموت، اسکاتلند
فرآورده*های نفتی فرآوری شده در ایالات متحده آمریکا

فرآورده نفتی یا فرآورده*های نفتی، موادی بسیار پرکاربرد هستند، که از نفت خام و در پالایشگاه نفت فرآوری می*شود. پالایشگاه*ها مطابق ترکیب نفت خام و درخواست مشتریان می*توانند، فرآورده*های نفتی را برای کارهای مختلفی فرآوری کنند. بیشترین کاربری ففرآوردههای نفتی در بدست آوردن انرژی از آنهاست: برای مثال مازوت و بنزین فرآورده*هایی هستند که برای بکاربردن انرژی آنها مورد استفاده قرار می*گیرند. پالایشگاه*ها همچنین مواد شیمیایی دیگری نیز فرآوری می*کنند، که برخی از آنها فرایندهای شیمیایی را برای فرآوری پلاستیک و دیگر مواد پرکاربرد، بکار می*برند. از آنجا که نفت دارای چند درصد گوگرد است، مقدار زیادی گوگرد نیز به عنوان فرآورده نفتی فرآوری می*شود. هیدروژن و کربن در شکل کک نفت نیز می*توانند، فرآورده نفتی بحساب آیند.
فرآورده*های اصلی

فرآورده*های اصلی پالایشگاه*های نفت :
فت کوره یا مازوت یکی از هیدروکربن*های نفتی است که در مراحل تصفیة نفت خام پس از اتر و بنزین و نفت چراغ بدست می*آید و چون سیاه رنگ است به نام نفت سیاه نیز خوانده می*شود. این ماده ارزان*ترین ماده سوختنی برای کوره حمام*ها و تنور نانوایی*ها و موتورهای دیزل و برخی نیروگاه*ها است.[۱]
فرآیند شیمیایی(به انگلیسی: Chemical process) بیانگر چگونگی تبدیل یک یا چند ماده به مواد دیگر است.این عمل می تواند به طور خودبخود و یا با تحمیل انرژی اضافه صورت پذیرد.
مهندسی شیمی
تاریخچه
تاریخچه مهندسی شیمی

PlatformHolly.jpg
مفاهیم
عملیات واحد · فرآیند واحد · مهندس شیمی · فرآیند شیمیایی
عملیات واحد
انتقال اندازه حرکت · انتقال حرارت · انتقال جرم
فرآیند واحد
سینتیک شیمیایی · مدل*سازی فرایندهای شیمیایی
علوم وابسته
طراحی فرایند (مهندسی شیمی) · مکانیک سیالات · طراحی واحدهای صنایع شیمیایی · ترمودینامیک شیمیایی · پدیده*های انتقال
مرتبط
فهرست جوامع مهندسی شیمی · فهرست نرم*افزارهای شبیه*سازی فرآیندهای شیمیایی · فهرست مقالات مهندسی شیمیی
نفت سفید
از ویکی*پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از نفت چراغ)

برای مقالهٔ شهر نفت سفید، نفت سفید (شهر) را ببینید.
یک بطری آبی*رنگ که دربرگیرنده نفت چراغ است.
سوخت های گرمازا
نفت چراغ

نفت چراغ یا نفت سفید، که در زبان گفتاری نفت نامیده می*شود، یکی از ترکیبات نفتی و مواد سوختی است. نفت سفید در گذشته کاربرد گسترده*ای به عنوان سوخت وسایل گرمایشی و پخت و پز داشت که امروزه در بسیاری از نقاط با گاز شهری و گاز مایع جایگزین شده*است.
قدیمی*ترین متنی که روش استحصال نفت سفید از نفت خام را توضیح داده، نوشته محمد ذکریای رازی دانشمند ایرانی است. وی که بیشتر عمرش را در بغداد به عنوان شیمیدان و پزشک می*گذراند در «کتاب الاسرار» دو روش را برای تولید نفت سفید توضیح داده آست. نفت سفید در آن زمان در چراغ*های نفتی معروف به «نفاطه» برای تولید گرما و روشنایی استفاده می*شد.[۱]
در جنوب شرقی آسیا، بریتانیا و آفریقای جنوبی به این ماده پارافین گفته می*شود؛ نفت چراغ، هیدروکربنی قابل اشتعال بصورت مایع است. واژه کروسن که در انگلیسی بجای نفت چراغ بکار می*رود، از واژه یونانی کروس (به معنای موم) گرفته شده و برای نخستین بار به عنوان یک نشان بازرگانی توسط آبراهام گنسر بکار رفته است.
نفت چراغ بیشتر به عنوان سوخت هواپیماهای دارای موتور جت (سوخت جت) و برخی راکت*ها بکار می*رود اما در مواردی به عنوان سوخت گرمایشی و آتش*بازی*ها نیز از آن استفاده می*شود. در بخش*هایی از آسیا که نفت چراغ جزو یارانه*های دولتی است، آن را به عنوان سوخت موتور قایق*های کوچک ماهیگیری بکار می*برند.
ویژگی*ها

نفت چراغ ماده*ای با چگالی ۰٫۷۸ تا ۰٫۸۱ g/cm۳، سبک و شفاف است که بوسیله هیدروکربن*ها شکل می*گیرد. این ماده با روش تقطیر ذره به ذره نفت در درجه ۱۵۰ تا ۲۷۵ درجه سانتی*گراد بدست می*آید و در نتیجه این کار زنجیره*های کربنی با یکدیگر ترکیب می*گردند که در هر مولکول ۶ تا ۱۶ اتم کربن موجود است.
نقطه اشتعال نفت چراغ میان ۳۷ تا ۶۵ درجه سانتی*گراد (۱۰۰ تا ۱۵۰ درجه فارنهایت) و دمای اشتعال خودکار آن ۲۲۰ درجه سانتی*گراد (۴۲۸ درجه فارنهایت) می*باشد.
سونات