از ویکی*پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از فن کویل)
فن کویل

فن کویل (به انگلیسی: Fan coil) دستگاهی جهت سرمایش و گرمایش و بطور کلی تهویه مطبوع در ساختمانهای مسکونی، تجاری و صنعتی می*باشد.
اجزای تشکیل دهنده

یک فن کویل از اجزای زیر تشکیل شده*است:

۱-فن

۲-کویلهای گرمایش و سرمایش

۳-فیلتر هوای قابل تعویض یا قابل شستشو

۴-شیر فلکه

۵-شیرهواگیری

در فن کویل*ها درجه حرارت توسط ترموستات و مقدار رطوبت توسط هیومیدستات و مقدار هوا توسط فن و مقدار هوای تازه به روشهای متداول کنترل می*شود.
انواع

فن*کویل*ها را می توان به لحاظ محل نصب، روکار یا توکار بودن، و از لحاظ سرمایش و گرمایش تقسیم بندی کرد.

فن کویل کانالی (DUCTED FAN COIL) - فن کویل زمینی - فن کویل سقفی (با کابین و بدون کابین)
۱-فن کویل*های زمینی

ظرفیت این فن کویل*ها ۲۰۰ الی ۱۰۰۰ فوت مکعب در دقیقه بوده و هوا را بصورت بالا زن یا روبرو زن منتشر می*سازند.
۲-فن کویل*های سقفی

ظرفیت این فن کویل*ها هم معمولاً بین ۲۰۰ الی ۱۰۰۰ فوت مکعب در دقیقه می*باشد. این فن*کویل*ها به دوصورت کابینت دار و بدون کابینت می*باشند.
۳-فن*کویل*های کانالی

در ظرفیت*های ۶۰۰ الی ۲۰۰۰ فوت مکعب در دقیقه ساخته می*شوند و به سه طرح زیر می*باشد:

۱-کانالی سقفی توکار

۲-کانالی سقفی روکار

۳-کانالی دیواری روکار ایستاده
تقسیم بندی از لحاظ نوع سرمایش-گرمایش

فن کویل ها در دو نوع دو لوله و چهار لوله هستند. فن کویل های دو لوله دارای یک لوله رفت و یک لوله برگشت هستند. فن کویل های چهار لوله، دارای دو لوله برای آمدن آب به کویل ها و دو لوله برای برگشت آب هستند. فن کویل های چهار لوله می توانند همزمان آب سرد و گرم را وارد کویل های خود کنند. با این نوع فن کویل ها می توان بخشی از یک محیط را سرد و بخش دیگری را گرم کرد. در حالی که فن کویل های دو لوله در یک زمان تنها می توانند برای سرمایش و یا گرمایش مورد استفاده قرار گیرند. علاوه بر این به خاطر آنکه سیستم لوله کشی آب سرد و گرم در یک ساختمان متفاوت است، تنها برای گرمایش و یا سرمایش مورد استفاده قرار می گیرند.
نحوه کارفن کویلها معمولاً به دو صورت مورد استفاده قرار می*گیرند. در حالت اول فن کویل فقط حرارت و برودت مورد نیاز را تامین می*کند و هوای تازه توسط هوارسان مرکزی و بوسیله کانال*های توزیع هوا در سطح محل منتشر می*گردد تا تهویه مناسب در محل مورد نظرانجام گیرد. در این حالت میزان بار سرمایی وگرمایی توسط ترموستات بکار رفته در فن کویل و با خاموش و روشن شدن فن تنظیم می*گردد. در حالت دوم علاوه بر تامین حرارت و برودت مورد نیاز، وظیفه تامین هوای تازه را نیز بعهده دارد. بدین صورت که فن دستگاه، هوای تازه را از طریق دریچه تعبیه شده در پشت فن کویل گرفته و در محل پخش می*کند. از محاسن این روش می*توان به کاهش هزینه*های مربوط به سیستم هوارسان مرکزی و متعلقات مربوطه اشاره نمود و عدم فیلتراسیون هوای تازه از معایب این روش می*باشد.
سونات