رادیاتور
از ویکی*پدیا، دانشنامهٔ آزاد

رادیاتور (به انگلیسی: Radiator) وسیله فلزی است که جنس آن بسته به نوع کاربردش می*تواند متفاوت باشد، غالب رادیاتورها به عنوان ناقل دمای آب عمل می*کنند.
یکی از کاربردهای رادیاتور در خودروها جهت خنک کردن آب برگشتی از موتور است.
رادیاتور ماشین
استفاده آن در منازل جهت انتقال حرارت آب گرم رسیده از بویلر به داخل ساختمان است.
رادیاتور منزل
جنس رادیاتورها متفاوت است، از جمله می*توان به رادیاتورهای آلومینیومی، فولادی، مسی و چدنی اشاره کرد.
ادیاتور آلومینیومی

رادیاتور آلومینیومی که گاهی اوقات همراه با ترکیبی از سرب می*باشد، برای انتقال گرما در مصارف متفاوتی استفاده می*شود. از جمله کاربردهای رادیاتورهای آلومینیومی می*توان به استفاده از آن در سیستم گرمایشی شوفاژ منازل و اماکن جهت گرم کردن محیط اشاره کرد. آلومینیوم بعد از طلا، نقره و مس، از نظر میزان رسانایی چهارمین فلزی به حساب می*آید. این فلز در طبیعت به وفور یافت می*شود و قیمت مناسبی نیز دارد. رادیاتورهای آلومینیومی، سبکتر، زیباتر از سایر رادیاتورها بوده و ضریب هدایت حرارتی بالاتری نسبت به انواع فولادی دارند. از دیگر مزایای رادیاتور آلومینیومی طول عمر بالا و عدم زنگ زدگی آن است. رادیاتور های آلومینیومی امروزه در صنایع مختلفی از جمله صنایع خودروسازی و صنایع هوافضا مورد استفاده قرار می گیردند.
رادیاتور فولادی
رادیاتورهای فولادی یا پانلی یکی از انواع رادیاتورهای مورد استفاده برای تامین حرارت اماکن می*باشد، که از ورقه*های فولاد تولید می*شود و اغلب پوشش خارجی رادیاتور از جنس پلی استر می*باشد تا از آن در مقابل زنگ زدگی محافظت کند.
برای تأییدپذیری کامل این مقاله به منابع بیشتری نیاز است. لطفاً با توجه به شیوهٔ ویکی*پدیا برای ارجاع به منابع با ارایهٔ منابع معتبر این مقاله را بهبود بخشید. مطالب بی*منبع را می*توان به چالش کشید و حذف کرد.

کنوکتور (به انگلیسی: Convector) واحد گرمادهی است که عمدتأاز راه جابجائی گرما می دهد. به بیان دیگر بیشتر گرما با جابجائی هوا در اطراف وروی یک سطح فلزی گرم تولید می شود. جابجائی هوا روی این سطح می توان ثقلی یا واداشته باشد. در نتیجه کنوکتورها به دو گروه ساده و دمنده دار تقسیم می شوند.

کنوکتورهای ساده و ایستاده ازهر دو نوع ساده و دمنده دار معمولأ در تاسیسات قدیمی گرمایش دیده می شوند. طراحی این نوع واحدها احتمالأ تحت تاثیر رادیاتورهای چدنی بوده است. بازدهی کنوکتورهای قرنیزی لوله ای پره دار به مراتب بالاتر از بقیه انواع کنوکتورهاست.

Btuh گرما دهی کنوکتور= EDR


عددBtu240 برای مقدار گرمای رادیاتورهای چدنی معمولی بر حسب بی تی یو بر فوت مربع سطح حرارتی در هر ساعت در شرایط معمولی است.
اتصالات مورد استفاده در کنوکتورهای دمنده دار مشابه اتصالاتی است که در یونیت هیترها به کار میرود.
لوله کشی کنوکتور
اتصالات رفت به بالا ، پائین یا انتهای کلکتور کنوکتور نصب می شود. اتصالات برگشت به پائین یا
انتهای کلکتور در قسمت مقابل ورودی واحد وصل می شوند.
اتصالات لوله کشی کنوکتورهای ساده که با بخار کار می کنند بسیار شبیه به اتصالات رادیاتورهاست،با این تفاوت که اندازه لوله ها راباید برای عبور کندانس بیشتری تعیین کرد.روش معمولی برای تعیین ظرفیت کنوکتورها تبدیل آنها به سطح معادل تابش مستقیم (بر حسب فوت مربع ) (EDR) است.
سونات