از ویکی*پدیا، دانشنامهٔ آزاد
مردی که زیاد می*دانست
The Man Who Knew Too Much (1956 film).jpg
کارگردان آلفرد هیچکاک
تهیه*کننده آلفرد هیچکاک
نویسنده چالز مایکل هیس؛
برگرفته از داستانی نوشته شده توسط
چارلز بنت و ویندهم لوئیس
بازیگران جیمز استوارت
دوریس دی
موسیقی برنارد هرمان، آرتور بنجامین؛
و ترانه از: ری اوانس و جی لوینگستون
فیلم*برداری رابرت برکس
تدوین جرج توماسینی
توزیع*کننده پارامونت پیکچرز
تاریخ*های انتشار
۱۹۵۶ (میلادی) در آمریکا
مدت زمان ۱۲۰ دقیقه
زبان انگلیسی
هزینهٔ فیلم ۱۲۰۰۰۰۰ دلار
مردی که زیاد می*دانست نام فیلمی است که در سال ۱۹۵۶ توسط آلفرد هیچکاک با بازیگری جیمز استوارت و دوریس دی ساخته شد. هیچکاک قبلاً در سال ۱۹۳۴ این فیلم را به صورت سیاه و سفید با فیلمنامه*ای کمی متفاوت ساخته بود. این فیلم برنده یک جایزه اسکار برای بهترین آهنگ شده است.
داستان فیلم

خانواده*ای آمریکایی به نام*های دکتر بن مککنا (جیمز استوارت)؛ همسرش جو (دوریس دی) و پسرشان هنک (کریستوفر اولسن) برای گذراندن تعطیلات خود به مراکش می*روند. در پی درگیری که بین آنها و یکی از اهالی مراکش در اتوبوسی رخ می*دهد؛ با مردی به نام لوییس برنارد آشنا می*شوند که به آنها کمک می*کند. لوییس برنارد که مردی فرانسوی است آنها را برای صرف شام در رستورانی دعوت می*کند. در همان شب بن و جو در رستوران با زوج دریتون آشنا می*شوند که برای گذران تعطیلات به مراکش آمده*اند. روز بعد در حالی که این دو زوج در بازاری مشغول گردش هستند؛ چاقو خوردن مردی با لباس محلی را مشاهده می*کنند که معلوم می*شود لوییس برنارد است. برنارد لحظاتی پیش از مرگش اطلاعاتی در گوش بن نجوا می*کند به این مضمون که فردی بزودی در لندن ترور خواهد شد. دریتون*ها با هدف تهدید بن به سکوت؛ هنک را که برای رساندن به هتل به آنها سپرده شده بود را می*دزدند. در این هنگام بن و جو برای پیدا کردن هنک به لندن می*روند و در آنجا آگاه می*شوند که فرد مورد نظر برنارد، نخست وزیر یکی از کشورهای اروپایی است که قرار است در سالن رویال آلبرت هال لندن ترور شود. در شب حادثه جو با تشخیص به موقع لحظه*ای که قاتل قصد شلیک کردن می*کند؛ با جیغ کشیدن مانع تیراندازی دقیق تیرانداز می*شود و نخست وزیر نجات می*یابد. در این میان مشخص می*شود که عامل گرداننده ترور، سفیر همان کشوری است که نخست وزیر آن در حال بازدید از لندن است. دریتون*ها هنک را به سفارت این کشور ( که از نام آن فقط حرف A دیده می*شود) منتقل می*کنند که توسط یکی از کارکنان سفارت به پلیس اطلاع داده می*شود. بن و جو به دعوت نخست وزیر (برای قدردانی) و در نهان برای پیدا کردن هنک به سفارت رفته و هنک را که توسط دریتون*ها نگه داری می*شود نجات می*دهند.
پایان خطر لوث*شدن
بازسازی فیلم
تروفو در کتاب سینما به روایت هیچکاک از قول او نقل می*کند: مردی که زیاد می*دانست، توسط یک کارگردان آماتور ساخته شد و توسط یک کارگردان حرفه*ای بازسازی شد.[۱] این فیلم به نسبت نسخه قبلی آن بسیار خوش ساخت بود. این فیلم به صورت رنگی ساخته شد (در حالی که نسخه اول آن به طریقه سیاه و سفید فیلمبرداری شده بود) [۲]. از جمله اشتراکات این نسخه و نسخه اولیه فیلم می*توان به: مشترک بودن شخصیت لوییس برنارد، محل ترور در فیلم (سالن رویال آلبرت هال لندن)، شیوه نمایش مشهور خارج شدن لوله اسلحه از پشت پرده در جریان اجرای کنسرت نام برد. در مقابل این نسخه با نسخه اولیه فیلم تفاوت*هایی دارد. از جمله: داستان فیلم درباره آدم ربایی یک پسر بچه*است، خانواده این پسربچه آمریکایی هستند (در نسخه اولیه انگلیسی بودند)، محل گذراندن تعطیلات این خانواده مراکش است (در نسخه اولیه کشور سویس) و فردی که قرار است ترور شود یک نخست وزیر است (در نسخه اولیه یک سفیر). بازیگران این فیلم از جمله جیمز استوارت از بازیگران بسیار مشهور بودند و بازیگر نقش جو (دوریس دی) از خوانندگان مشهور بوده*است.[۳] ضمن اینکه در فیلم؛ بازیگر نقش رهبر ارکستر رویال آلبرت هال؛ برنارد هرمان است که ساخت موسیقی متن این فیلم وچند فیلم دیگر هیچکاک را به عهده داشته*است.[۴]
سونات