زنان ازدواج نکرده، مشکل آینده کشور/ متاسفانه به شبکه*های اجتماعی پناهنده شدیم
جامعه > آسیب*ها -
ایسنا نوشت:


مدیرکل دفتر پیشگیری از آسیب*های اجتماعی سازمان بهزیستی با بیان اینکه سرمایه*های اجتماعی در کشور کاهش یافته است گفت: متاسفانه ما به شبکه*های اجتماعی پناهنده شدیم و این شبکه*ها بتدریج جایگزین ارتباطات اجتماعی می*شوند.

فرهاد اقطار با بیان اینکه امروز باید آسیب*های فضای مجازی ریشه*یابی شود، گفت: فضای مجازی به مامنی تبدیل شده است که فرد در آن راحت*تر ابراز عقیده می*کند و باید این مساله مورد کنکاش دقیق قرار بگیرد که چرا ارتباطات میان فردی افراد محدود شده است.

او گفت: سال گذشته اعلام کرده بودند که طلاق در کشور ما کاهش می*یابد و علت آن کم شدن ازدواج است. در سال 91 تعداد طلاق*ها حدود 829 هزار مورد بود اما در سال 92 به 774 هزار مورد کاهش یافته بود. طلاق طی چند سال آینده دیگر مشکل کشور ما نیست و معضل پیش رو آمار بالای زنان ازدواج نکرده است. در واقع شاید شرایط ازدواج برای میلیون*ها نفر فراهم نشود.

مدیرکل دفتر پیشگیری از آسیب*های اجتماعی سازمان بهزیستی با بیان اینکه سرمایه*های اجتماعی در کشور کاهش یافته است گفت: متاسفانه ما به شبکه*های اجتماعی پناهنده شدیم و این شبکه*ها بتدریج جایگزین ارتباطات اجتماعی می*شوند. ما باید قبول کنیم که یکسری آسیب*ها در قالب فضای مجازی شکل گرفته است و روابط اجتماعی در حال کاهش است.

زارعیان مدیر روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و استاد دانشگاه نیز با بیان اینکه در سال 1994 جدی*ترین قدم برای تحول در حوزه آی*تی و آی*سی*تی برداشته شد و پس ازآن دولت آمریکا اقدام به سرمایه*گذاری جدی در این خصوص کرد، گفت: امروز با یک جامعه هفت میلیاردی تلفن همراه، یک میلیارد و 400 میلیون نفری تلفن ثابت، سه میلیارد نفری کاربران اینترنتی و چند میلیاردنفری شبکه*های اجتماعی مواجه هستیم.

او گفت: تحولات مختلفی را در کشور تجربه کردیم، اکنون 130 تا 140 میلیون سیم*کارت تلفن همراه صادر شده که رقم بالایی است که نشان*دهنده استفاده از شبکه*های موبایلی است و بسیاری از افراد با سیم*کارت دوم و سوم وارد این شبکه*ها می*شوند. در حالی که حدود 40 میلیون کاربر اینترنتی داریم، کمتر از 7 میلیون نفر مشترک اینترنت پرسرعت هستند و این نشان می*دهد که هنوز دسترسی ما به فضای مجازی کامل نیست و اگر مراقبت نکنیم ممکن است تهدیدهای بیشتری در انتظار ما باشد.

مدیر روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و استاد دانشگاه با بیان اینکه نمی*توانیم محدودسازی آن و کلی داشته باشیم و از سوی دیگر رهاسازی کنیم، گفت: اکنون این فرصت را داریم که با توجه به تحولات در عرصه*های مختلف ارتباطی رخ داده است مدیریت بر این مجموعه را برعهده بگیریم. اکنون 12 متولی رسمی در این حوزه داریم و باید مدیریت یکپارچه شود.

او ادامه داد: شورای عالی فضای مجازی با این نیت تشکیل شد که در کشور یک متولی در کشور در فناوری اطلاعات وجود دارد اما هنوز نتوانسته به وظایفش عمل کند امیدواریم 12 اسفند که این جلسه تشکیل می*شود گزارش دهند که ظرف سه سال گذشته چه اقداماتی انجام داده*اند.

مدیر روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و استاد دانشگاه تاکید کرد: شبکه*های اجتماعی نیازمند مدیریت سخت*افزاری نیستند، بلکه باید مدیریت فرهنگی و اجتماعی بر آنها حاکم شود.


سونات


-