از ویکی*پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پلی آرتریت
آی*سی*دی-۱۰ M13.0
آی*سی*دی-۹ 711-716
سمپ D001168
پلی آرتریت(به انگلیسی: Polyarthritis) ( ترجمه فارسی ) به دو معنی در پزشکی استفاده می*شود:
۱.پلی آرتریت (Polyarthritis) به برخی از انواع التهاب مفصلی گفته می*شود که پنج مفصل یا بیشتر را درگیر می*کنند، این علامت در بیماریهایی مانند آرتریت روماتوئید، لوپوس اریتماتوی سیستمیک و ... دیده می*شود .
۲.پلی آرتریت (Polyarteritis) به برخی از انواع التهاب عروقی (واسکولیت) گفته می*شود که شریانهای با اندازه متوسط را درگیر می*سازند . معمولاً درگیری عروق به دلیل واکنشهای ایمنی است . از معروفترین این واسکولیتها پلی آرتریت ندوزا است .
پلی*آرتریت ندوزا(به انگلیسی: Polyarteritis nodosa) یک واسکولیت سیستمیک هم در شریان*های کوچک و هم در شریان*های متوسط است.دیواره رگهای متعددی("پلی" آرتریت) به شکل پراکنده در نقاط مختلف بدن درگیر میشوند. مناطق دچار التهاب در سرخرگ تضعیف شده وبه دلیل فشار جریان خون، بصورت حفره*های کوچک بیرون زده ( آنوریسم) و در طول رگ شکل گره به خود میگیرند که نام "گرهی" از همینجا ناشی شده است.بیماری اغلب در دهه*های پنجم و ششم زندگی و بیشتر در مردان دیده می*شود
دلایل بروز بیماری
دلیل ایجاد این بیماری هنوز یافت نشده است ولی ۳۰درصد از افراد مبتلا به این بیماری٫ به هپاتیت ب نیز مبتلا هستند و ممکن است یکی از عوارض تب روماتیسمی باشد. مردان دو برابر زنان به این بیماری دچار می*شوند.
تظاهرات بالینی
تظاهرات بالینی PAN شامل علایم سیستمیکی مانند خستگی و خواب آلودگی (لتارژی)، ضعف، تب، کاهش وزن، درد مفاصل (آرترالژی) و پرفشاری خون و درد ماهیچه*ای است. به صورت موضعی ما تظاهرات پوستی، نفریت، منونوریت مولتی پلکس، ایسکمی مزانتر ( عروق روده باریک ) را داریم .پلی*آرتریت ندوزا به ندرت ریه*ها را درگیر می*کند و ANCA مثبت ندارد. شایعترین عضو درگیر کلیه است که ابتلاء آن می*تواند تعیین کنندهٔ پیش آگهی بیماری نیز باشد.درگیری کلیه*ها میتواند باعث ظاهر شدن خون و یا پروتئین در ادرار و بالا رفتن فشارخون و [ماهیچه*ای] گردد. تظاهرات پوستی PAN توده*های قرمز دردناک و یا خطوط ارغوانی درروی پوست هستند . درگیری سرخرگهائی که تغذیه رسانی روده را بعهده دارند غالبا باعث درد شکم و اختلال در اجابت مزاج و جذب مواد غذائی میگرشخیص

با کمک بیوپسی از پوست و کلیه است .

شمارش کامل سلول های خون(CBC) که افزایش گلبول*های سفید یکی از نشانه*های این بیماری است.

افزایش سرعت رسوب گلبول*های قرمز(ESR)
افزایش *CRP
درمان
درمان با داروهای سرکوب کننده ایمنی مانند پردنیزون (Prednisone) و سیکلوفسفاماید(Cyclophosphamide) انجام می*شود که در ۹۰درصد موارد کاهش بیماری یا درمان صورت می*گیرد. درموارد کاهش(که درمان به صورت کامل انجام نشده) پس از ۵ سال٫ در ۶۰درصد افراد بیماری دوباره عود می*کند.