اتریش
از ویکی*پدیا، دانشنامهٔ آزاد

مختصات: ۴۸°۱۲′ شمالی ۱۶°۲۱′ شرقی
جمهوری اتریش
Republik Österreich
اتریش

پرچم نشان ملی
شعار ملی: موجود نیست
سرود ملی: Land der Berge, Land am Strome(آلمانی)
ای سرزمین کوهستان ، سرزمین جویباران

پایتخت
(و بزرگترین شهر) وین
۴۸°۱۲′ شمالی ۱۶°۲۱′ شرقی
زبان رسمی آلمانی (زبان رسمی)
اسلوونیایی (منطقه*ای)
کرواتی (منطقه*ای)
مجاری (منطقه*ای)
نوع حکومت جمهوری پارلمانی فدرال
نام حاکمان
• رئیس جمهور
• صدراعظم
• رئیس شورای ملی
هاینتس فیشر
ورنر فایمن (SPÖ)
باربارا پرامر (SPÖ)
موارد منجر به تشکیل
قرارداد کشوری اتریش ۲۷ ژوئیه ۱۹۵۵ (دوک نشین: ۱۱۵۶ ، امپراتوری اتریش: ۱۸۰۴ ، جمهوری اول اتریش: ۱۹۳۸–۱۹۱۸ ، جمهوری دوم پس از ۱۹۴۵)
مساحت
- مساحت ۸۳٬۸۵۵کیلومتر مربع (۱۱۵ام)
- آب*ها (٪) ۱.۷
جمعیت
- سرشماری ۸٬۴۱۴٬۶۳۸ (۹۲ام)
- تراکم جمعیت ۱۰۰.۳‎/km۲‏ (۹۹ام)
تولید ناخالص داخلی تخمین ۲۰۰۵
- مجموع ۲۶۷ میلیارد دلار (۳۵ام)
- سرانه ۳۲٬۹۶۲ دلار (۹ام)
شاخص توسعه انسانی (۲۰۱۱) ۰.۸۸۵ (خیلی بالا) (۱۹ام)
واحد پول یورو (€) ۱ (EUR)
منطقه زمانی CET (ساعت جهانی+۱)
- تابستانی (DST) CEST (ساعت جهانی)
دامنه اینترنتی .at ۲
پیش*شماره تلفنی ۴۳+
۱ تا پیش از سال ۲۰۰۲: شیلینگ
۲ دامنه .eu نیز استفاده می شود ، این مشترک است با کشور های دیگر عضو اتحادیه اروپا.
اتریش (به آلمانی: Österreich) یکی از کشورهای اروپای غربی است. پایتخت آن وین است. این کشور از شمال با آلمان و جمهوری چک، از شرق با اسلوواکی و مجارستان، از جنوب با ایتالیا و اسلوونی و از غرب با سوئیس و لیختنشتاین هم*مرز است.
رود دانوب در شهر وین
نام اتریش در زبان فارسی
اتریش تلفظ فرانسوی نام آلمانی آن کشور است. نام آلمانی آن یعنی اؤستررَیش برگرفته از دو واژه اؤستر (شرق) و رَیش (قلمرو و پادشاهی) است که در مجموع این نام به معنی پادشاهی شرقی است.
پیشتر در سرزمینهای اسلامی، از جمله ایران، نام این کشور را نَمْسا (و در ایران گاه نَمْسه) می*گفتند. در اسناد دوره قاجار و پیش از آن، واژهٔ نَمسا یا نَمسه به کشور اتریش اشاره دارد؛ حتی زبان آلمانی را نیز زبان نَمْسَوی یا نَمْساوی می*خواندند[۱]، چراکه در آن دوره که هنوز کشور امپراتوری آلمان یکپارچه به*وجود نیامده بود، امپراتوری*های نمسا و پروس (و به*ویژه نمسا) پرقدرت*ترین و نام*آورترین کشورهای آلمانی*زبان، و درنتیجه، نماد این مردمان بودند. اصل واژهٔ نمسا روسی (و یا شاید به بیان دقیقتر اسلاوی) است و به معنای گنگ. روس*ها خارجی*ها را با این نام می*خواندند و به تدریج صرفاً در مورد مردم آلمانی*زبان و بالاخره در اشاره به مردم مهمترین کشور آلمانی*زبان آن دوران —اتریش — به*کار رفت. اکنون هم در زبان*های اسلاوی (برای نمونه: به روسی неме́цкий، بلغاریнемски، چکی němčina، لهستانی niemiecki، اسلواکی nemčina، اسلونیایی nemščina، اوکرائینی німецька) و حتی زبان*های غیراسلاوی اروپای شرقی (مانند مجاری német، رومانیایی nemţeşte)، این واژه یا شبیه آن به*کار می*رود. واژهٔ نمسا در زبان*های عربی و ترکی و فارسی هم برگرفته از نام روسی آن است.[۲] هنوز هم در زبان عربی به*جای اتریش یا همانندهای آن، از واژهٔ نَمسا استفاده می*شود.
تاریخ
پیش از سده*های میانه، رومیان، اتریش کنونی را نوریکوم می*نامیدند. نام اتریش از دوره شارلمانی باقی*ماند. اتریش تا سالیان درازی هویت سیاسی مستقلی نداشت و در سده*های میانه بخشی از شاهنشاهی روم بشمار می*آمد.

در پایان سدهٔ ۱۳ رودلف هاپسبورگ بر اتریش کنونی چیره شد و خاندان هابسبورگ از آن به بعد تا قرن بیستم میلادی بر اتریش حکومت کردند. بعد از فروپاشی شاهنشاهی روم در سال ۱۸۰۶، امپراتوری اتریش تشکیل شد. در ۱۸۶۷ امپراتوری دوگانه اتریش-مجارستان شکل گرفت که بعد از شکست نیروهای مرکزی در جنگ اول جهانی به چند بخش تقسیم شد.

در ۱۹۳۳ انگلبرت دولفوس حکومتی با گرایش*های فاشیستی برپا کرد. در ۱۹۳۸ هیتلر کشور اتریش را به آلمان منضم کرد. بعد از پایان جنگ دوم جهانی اتریش به اشغال متفقین درآمد و از ۱۹۵۵ به صورت جمهوری فعلی درآمد.
سیاست
اتریش بعد از اتمام جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۴۵ تاکنون یک جمهوری فدرال است. صدر اعظم و رئیس جمهور این کشور توسط مردم انتخاب می*شود. پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۳۵۸ (۱۹۷۹م.)، اتریش جزء اولین کشورهایی بود که دولت موقت ایران را به رسمیت شناخت. در این زمان روابط ایران و اتریش به*علّت روشن نبودن برخی از مسائل دیپلماتک و وجود جوّ انقلابی، در حد معمول ادامه داشت. سفیر اتریش در تهران به*عنوان سفیر اتریش در قاهره تعیین گردید. وی که دکتر کریستوف کورنارو (Christoph Cornaro) نام داشت و در دوران انقلاب در تهران بود در گزارشی به وزارت امور خارجه می*نویسد که مسائل انقلاب تمامی فعالیّت*های بازرگانی، اقتصادی و سیاسی را تحت*الشعاع قرار داده است.
جمعیت
جمعیت این کشور در سال ۲۰۰۷ میلادی ۸٫۳۱۵٫۰۰۰ نفر گزارش شد.
جغرافیا
حدود ۶۰٪ این کشور را رشته کوه*های آلپ شرقی شامل می*شوند.
شهرهای مهم
زالتسبورگ
وین
گراتس
اینسبروک
زالتسبورگ
کلاگن*فورت
لینتس
آیزن*اشتات
فیلاخ

تقسیمات کشوری
The States of Austria Numbered.png

اتریش، که یک جمهوری فدرال است، ۹ ایالت را در بر می*گیرد:

بورگن*لاند
کرنتن
اوبراسترایش
نیدراسترایش
سالزبورگ
اشتایرمارک
تیرول
فورآرلبرگ
وین

Austira States blank map.svg
Burgenland Wappen.svg
بورگن*لاند
Kaernten CoA.svg کرنتن
Niederösterreich CoA.svg
نیدراسترایش
اوبراسترایش Oberösterreich Wappen.svg
Salzburg Wappen.svg
زالتسبورگ
Steiermark Wappen.svg اشتایرمارک
Tirol Wappen.svg تیرول
تیرول Tirol Wappen.svg
Vorarlberg CoA.svg
فورآرلبرگ
وین
Wien 3 Wappen.svg
اقتصاد
اتریش ۱۲اُمین کشور ثروتمند جهان بر پایه سرانه تولید ناخالص داخلی است. تا دهه ۱۹۸۰ بسیاری از صنایع بزرگ اتریش ملی شدند. با این حال٬ در سال*های اخیر خصوصی*سازی باعث کاهش بخش دولتی در سطحی قابل مقایسه با دیگر اقتصادهای اروپایی شده است.
خیابان بازار ماریاهیلف در وین
جنبش کارگری در اتریش از قدرت زیادی برخوردار بوده و تاثیر زیادی بر حزب*های کارگری می*گذارند. گردشگری بین*المللی مهمترین بخش اقتصاد ملی اتریش است.
به طور سنتی کشور آلمان مهمترین شریک تجاری اتریش بوده است که این موضوع باعث شده است که نسبت به تغییرات سریع در اقتصاد آلمان آسیب*پذیر شود.[۳]
مردم
دین

در سال ٢٠٠٢ میلادی ۷۴٫۱٪ جمعیت اتریش کاتولیک ۴٫۶٪ پروتستان بودند که جز دین*های رسمی این کشورند.
زبان
زبان رسمی اتریش آلمانی است. ۹۸٪ مردم این کشور به این زبان صحبت می*کنند. در کنار آلمانی اقلیتی به زبان*های کروات، اسلوونیای و مجارستانی صحبت می*کنند. کشور اتریش با مساحت ۸۳/۸۵۵ کیلومتر مربع از ۹ ایالت تشکیل یافته*است.
سونات