مهم ترین گل ها و گیاهان در صنعت عطر

سافند سایت
یکی از منابع اصلی و پر استفاده در ساخت عطر و ادکلن ، گیاهان به خصوص گل ها هستند .

ما در این نوشتار قصد داریم پانزده گل و گیاه مهم و گرانقیمت را که برای ساخت عطر ها و ادکلن ها استفاده می شود به شما معرفی کنیم .

احتمالا شما هر هفته یا هر روز با آن ها برخورد دارید و نمی دانید که این گل یا آن گیاه ، همان ماده اولیه عطری است که شما چند روز پیش پول زیادی برای خرید ادکلنی با همان بو و رایحه پرداخت کرده اید و به سادگی از کنار آن می گذرید . این گیاهان استفاده گسترده ای چه در ساخت روغن اصلی عطر و چه در ساخت بخش های دیگر دارند .

منابع یا قسمت های خوش بوی گیاهان می توانند گل برگ ها ، پوست درختان ، چوب آنها ، دانه ها ، ریشه ها ، پوست میوه ها ، صمغ ها و شیره های گیاهی باشند و اغلب به صورت یک راز ترکیبی باقی می مانند .

1. رز

2. رز محمدی
رز محمدی و رز دو نمونه از مهم ترین منابع مهم عطر سازی هستند . عطر گل رز یا روغن گل رز بسیار گران بها است به طوری که در ساخت تنها یک گرم روغن گل رز به بیش از هزار شکوفه گل نیاز داریم . این عصاره معمولا به روش عرق گیری به دست می آید . عصاره رز به صورت گسترده در صنایع آرایشی و بهداشتی ، صابون سازی و مواد غذایی کاربرد دارد . روغن این گل معمولا در بلغارستان ، ترکیه یا فرانسه تهیه شده و به کشور های دیگر فرستاده می شود . جای تعجب است که چرا عطر گل محمدی کاشان ما در صنایع عطر سازی دنیا شناخته شده نیست یا حداقل ردی از نام آن در برند های معروف به چشم نمی خورد .

3. یلانگ یلانگ
این گل به طور گسترده در ساخت ادکلن های آسیایی یا شرقی مثل Chanel N°5 یافت می شود . محل زندگی این گیاه کمیاب در آسیای شرقی به خصوص فیلیپین است .

4. یاسمن
بعضی از گونه های گل یاس بسیار مناسب برای عرق گیری و استفاده در عطر است . این گل به کشور فلیپین نسبت داده می شود و در این کشور به نام " سمپاگیتا " شناخته می شود .

5. گل ابریشم
این گل که در خیلی مناطق به نام گل سوزنی شناخته می شود ، کاربرد زیادی در صنایع عطرسازی دارد . عصاره این گل که از طریق عرق گیری یا تقطیر به دست می آید به نام Cassie مشهور است . این اسانس به طور گسترده در صنایع عطر سازی به خصوص اروپا استفاده می شود و هند بزرگترین تولید کننده اسانس این گل در جهان است .

6. میخک
این گل اگر چه خیلی جذاب نیست ، اما رایحه آن به شدت خوش بو است . این گل مطبوع ، در عطر سازی و ساخت لوازم آرایش کاربرد دارد . ملکه الیزابت علاقه زیادی به این گل داشته و این گل را در گلدان های اتاق و جعبه های گل کنار پنجره قرار می دهد تا هوای آمیخته با عطر این گل را استشمام کند .

7. گل مریم
این گل دلفریب و عاشقانه ، یکی از این منابع مهم عطرسازی است و اغلب در قلب رایحه ها به کار می رود . یعنی در دسته اسانس های میانی جای می گیرد و شما آن را بعد از مدتی از اسپری کردن ادکلن روی خودتان تا مدتی طولانی احساس می کنید . یکی از عطرهایی که رایحه این گل را به همراه دارد و هم اسم این گل نیز هست ، عطر Gucci Flora Tuberose می باشد . همچنین عطر فوق العاده So Nude از کمپانی Costume National را نیز می توان نام برد .

8. وانیل
گلی دیگر که کاربرد گسترده ای در هنر ادکلن سازی و عطر سازی به اندازه مواد خوراکی دارد ، گل وانیل است . این گل در ساخت عطر به عنوان یک رایحه برانگیزنده و درمان کننده هیجان خفته به کار گرفته می شود .

9. بنفشه
یکی از منابع مهم صنایع عطرسازی گل بنفشه است . طراحان عطر و ادکلن از اکثر قسمت های این گیاه مثل ریشه و... در ساخت عطر استفاده می کنند و این گیاه از منابع پر استفاده است .

10. مریمی یا مریم گلی
رایحه این گل بسیار لطیف و ظریف است و در عطر به طور گسترده مصرف می شود .

11. آویشن
معمولا روغن اساسی ادکلن ها از بیست تا پنجاه و پنج درصد عطر آویشن ساخته شده است . از خواص مهم این گیاه ، خاصیت ضدعفونی کنندگی آن است .


12. نعناع
این گیاه یکی از منابعی است که در روغن اساسی با نسبت چهل تا نود درصد به کار می رود و در ساخت لوازم بهداشتی هم کاربرد دارد .

13. اسطوخودوس
گل سنبل به طور گسترده ای در باغ ها رشد می کند و گل ها و شکوفه های این گل یکی از منابع وسیع ساخت عطر است .

14. نعناع هندی
نعناع هندی گیاهی با رایحه سنگین و قوی است . این گیاه از صد سال پیش تا به امروز در ساخت عطر و ادکلن استفاده می شود .

15. رزماری
رزماری یک رایحه جنگلی و دائمی مثل برگ های چهار فصل این گیاه است . رزماری یک گیاه بومی از منطقه مدیترانه است و یکی از بزرگ ترین منابع تولید عطر به شمار می رود . رزماری از گیاهان یا ادویه هایی است که در صنعت داروسازی ، صنعت غذا ، لوازم آرایشی و نوشیدنی ها هم استفاده می شود .
سونات